56

Р уското разузнаване се опитва да дестабилизира Европа. Първо дойде кампанията за дестабилизиране на Молдова, последвана от отравянето на търговец на оръжие в България и след това – предотвратен опит за преврат в Черна гора. Миналата година имаше опит да бъде убит бивш руски шпионин във Великобритания с употребата на бойно, отровно вещество. Въпреки че операциите носеха отпечатъците на Русия, първоначално разузнавателните служби ги разглеждаха като отделни, изолирани атаки.

Сега разузнаването на западните страни смята, че тези операции, както и вероятно много други, са част от координирана и продължаваща и в момента кампания за дестабилизацията на Европа, провеждана от елитен отряд в системата на руското разузнаване, специализиран в саботажи, покушения и подривна дейност, пише Майкъл Швирц за американския вестник "Ню Йорк Таймс".

Поделението, познато под името 29155, действа от поне 10 години. Въпреки това, западното разузнаване едва наскоро разбра за него.

Разузнавачи от четири западни държави казват, че не се знае колко често се събират членовете на 29155 и предупреждават, че няма как да се предскаже къде ще е следващата му операция и каква ще е тя.

Целта за формирането на 29155, която никога не е обявявана официално, показва колко активно е ангажиран руският президент Владимир Путин в така наречената хибридна война срещу Запада - смесица от пропаганда, хакерски атаки, дезинформация и дори открити военни конфронтации.

"Мисля, че сме забравили колко безмилостни могат да бъдат руснаците", казва Питър Зуак, пенсиониран офицер от разузнаването и бивш военен аташе на САЩ в Москва, който вече знае за наличието на секретното поделение.

В текстово съобщение, Дмитрий Песков, говорителят на Путин, отправя въпроси за 29155 към министъра на отбраната на Русия, но дори той не получава отговор.

Поделението е скрито зад дебелите стени на сграда на разузнаването в източната част на Москва и командването му се осъществява от руското военно разузнаване, познато като ГРУ.

Повечето операции на ГРУ остават загадка, но сега западните служби имат по-ясна представа за структурата на организацията.

Членовете на поделението пътуват до различни страни в Европа. Някои от тях са ветерани с ордени от кървавите конфликти, в които участваше Русия в Афганистан, Чечения и Украйна. Мисиите им са толкова тайни, че западните разузнавачи предполагат, че много служители на ГРУ не знаят за съществуването на секретното поделение.

29155 изглежда затворена, сплотена група. Снимка от 2017 г. показва командира на поделението, генерал-майор Андрей Аверянов на сватбата на дъщеря му. Облечен е със сив костюм и папионка. Аверянов позира с полковник Анатолий Чепига, един от двамата офицери, обвинени от Великобритания в отравянето на бившия шпионин Сергей Скрипал.

Руски сайт: И българин може да е отровен като Скрипал

"Това поделение на ГРУ е активно в Европа от години. Голяма изненада беше, че руснаците и по-специално ГРУ и това поделение, се чувстват спокойни да извършват изключително вредната си дейност в приятелски страни. Това беше истински шок", казва разузнавач от западна страна, пожелал да остане анонимен.

В различна степен, всички 4 операции, с които се свързва поделението, предизвикаха широк обществен отзвук, дори на западното разузнаване да беше необходимо известно време да определят, че 29155 са били замесени.

Поделението беше засечено от Запада след провалилия се опит за преврат в Черна гора през 2016 г, който представляваше заговор на двама от офицерите в руското поделение да бъде убит министър-председателя на страната и превзета сградата на парламента.

По-пълна представа за действията на 29155 Запада доби след отравянето на Скрипал през март 2018 г. Бившият агент на ГРУ, който беше предал Русия и шпионираше за британците. Скрипал и дъщеря му бяха в тежко състояние, след досег със силно отровно бойно вещество, но оцеляха.

Отравянето доведе до геополитическо противопоставяне, като повече от 20 държави, сред които САЩ, изгониха 150 руски дипломати като знак на подкрепа за Великобритания.

В крайна сметка британските власти посочиха двама заподозрени за отравянето на Скрипал, които пътували до Великобритания под фалшиви имена. По-късно разследващият сайт "Белингкат" ги идентифицира като полковник Чепига и Александър Малкин.

Шест месеца след отравянето на Сергей Скрипал, прокуратурата във Великобритания им повдигна обвинения, че са внесли в страната бойно отровно вещество и са намазали с него дръжката на входната врата на жилището на Скрипал.

Но операцията е била по-сложна, отколкото властите разкриха тогава.

Година преди отравянето, трима агенти на 29155 пътували до Великобритания. Сега разузнавачите смятат, че са подготвяли нападението. Единият от тях е Александър Малкин, вторият беше идентифициран като Сергей Павлов, а третият, който използвал фалшивото име Сергей Федотов, вероятно е бил техен командир, смятат западните служби.

Скоро разузнавачите осъзнали, че двама от този екип от трима души, а именно Федотов и Павлов,

са били част от екипа, опитал да отрови българския търговец на оръжие Емилиян Гебрев през 2015 г. (Другите участници, които службите познават само с фалшивите им имена са били Иван Лебедев, Николай Кононихин, Алексей Никитин и Данил Степанов).

Кой е Емилиян Гебрев

Поделението прави два опита да убие Гебрев - веднъж в София и след това, месец по-късно, в дома му край Черно море.

Британски следователи са в София

Гебрев пред "Гардиан": Аз почти умрях

"Личи, че това е организирана активност. Често участват едни и същи хора.", казва Алекс Йънгър, директор в британската МИ6, който вижда ясна връзка между операцията в Черна гора и отравянето на Скрипал.

"Нашата оценка е, че има реална заплаха от ГРУ и други руски разузнавателни служби и нещата, които не биха направили, са много малко", допълва Йънгър.

През 2006 г. Владимир Путин подписа закон,

разрешаващ атентатите срещу определени лица в чужбина. Същата година, екип от руски атентатори използваха радиоактивен изотоп, за да убият бившия руски шпионин Александър Литвиненко в Лондон.

Поделение 29155 не е единственото, което има позволение да изпълнява подобни операции. Британските власти смятат, че убийството на Литвиненко е дело на Федералната служба за безопасност, оглавявана в един период от Владимир Путин и често съревноваваща се с ГРУ.

За поделение 29155 се знае малко, но следи в обществено достъпни руски документи говорят за връзки с по-мащабна, хибридна стратегия.

Плевнелиев: На изборите 2015 г. имаше мощна кибератака

През 2012 г. директива на руското министерство на отбраната раздава бонуси на три поделения за "особени достижения във военната служба." Едно от тях е 29155, другото са хакерите от поделение 74455. Третото е поделение 99450, за чиито офицери се смята, че са замесени в анексирането на Кримския полуостров през 2014 г.

Пенсиониран служител на ГРУ, който знае за поделение 29155 казва, че то е профилирано в "диверсии", които се изпълняват индивидуално или групово и "включват взривявания, убийства, какво то се наложи."

"Сериозни момчета служат там. Те са офицери, които работят под прикритие като международни агенти.", казва пенсионерът от ГРУ.

Снимки на порутения бивш щаб на поделението, който вече е изоставен, показват стотици стойки за оръжие, етикети на различни оръжия, включително снаейперистки карабини като белгийската FN-30 и германската G3А3.

Виждат се и съоръжения за подготовка за ръкопашен бой. Пенсионираният служител на ГРУ потвърждава достоверността на снимките, които бяха публикувани от руски блогър.

Въпреки че е елитна част, изглежда поделението работи с минимален бюджет. Според документите, командирът генерал Аверянов живее в олющен жилищен блок на няколко пресечки от централата и кара Лада "петица" от далечната 1996г.

Това, което се вижда неразбираемо за европейските разузнавателни служби, е явната небрежност на операциите на поделението.

Сергей Скрипал оцеля в опита да бъде убит, както и Емилиян Гебрев. Опитът за преврат в Черна гора се провали и година по-късно страната се присъедини към НАТО. Разузнавачите смятат, че е възможно да има много операции на поделение 29155, които са били успешни, но не знаем за тях.

С какво отровиха Гебрев и има ли общо с „Новичок“

Трудно е да се направи оценка дали хаотичността на операциите им се отразява негативно на Кремъл. Не е изключено това да е част от търсения ефект.

"Този вид операции на разузнаването станаха част от психологическата война", казва Ерик-Нийлс Крос, бивш разузнавач от Естония.

"Те не са станали по агресивни. Искат да се покажат и да ги усетим. Това е част от играта."

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 56
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

56 коментара
 
Мъж сърдито към жена си: - Изглеждаш ми подозрително - или си ми изневерила, или се готвиш да ми изневериш. - Защо или-или, може да…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

БАБХ: Беше предотвратен потенциален здравен риск за България и ЕС

България Преди 28 минути

Турция прие 47 крави, бедстващи от седмици в камион край „Капъкуле”, информираха от Агенцията по безопасност на храните

Снимката е илюстративна

След съмнителни сигнали за отвлечени деца в Ямбол: Полицията опроверга

България Преди 1 час

Публикациите с анонимни автори не отговарят на истината, казаха от областната дирекция на МВР

Възможно ли е да бъде касиран вотът за Народно събрание

Възможно ли е да бъде касиран вотът за Народно събрание

България Преди 2 часа

Колко честни бяха тези избори въобще?

Снимката е илюстративна

Кога да очакваме сняг? Синоптик с прогноза за времето през ноември

България Преди 3 часа

Петър Янков коментира и наводненията в Испания

След десетките слънчеви изригвания: Очакват ли ни сериозни смущения от магнитните бури

След десетките слънчеви изригвания: Очакват ли ни сериозни смущения от магнитните бури

Любопитно Преди 3 часа

Как се отразяват те? Коментар на д-р Петя Трифонова от БАН

Запали се покрив на кооперация в Благоевград, евакуираха обитателите (ВИДЕО/СНИМКИ)

Запали се покрив на кооперация в Благоевград, евакуираха обитателите (ВИДЕО/СНИМКИ)

България Преди 4 часа

В гасенето на пожара са се включили 4 екипа на пожарната и автовишка

Правителството представи отчета за подготовката на изборите

Правителството представи отчета за подготовката на изборите

България Преди 5 часа

Това бе най-строго проверяваният вот досега, посочват от МС

<p>В тази държава забраниха&nbsp;достъпа до социалните мрежи преди парламентарните избори</p>

Забраниха достъпа до социалните мрежи преди парламентарните избори в Мавриций

Свят Преди 6 часа

Мярката идва на фона на скандал около подслушване, който разтърси страната миналия месец

Ден на траур в Сърбия заради трагедията в Нови Сад

Ден на траур в Сърбия заради трагедията в Нови Сад

Свят Преди 7 часа

Трагедията отне живота на 13 души, над 30 са ранените

Ужасът в Испания: Защо предупреждението дойде толкова късно?

Ужасът в Испания: Защо предупреждението дойде толкова късно?

Свят Преди 7 часа

В страната вече говорят за "най-голямата трагедия през този век"

Архангелова задушница е, молим се за душите на починалите

Архангелова задушница е, молим се за душите на починалите

Любопитно Преди 7 часа

На този ден първата глътка вино не се пие, а задължително се излива на земята

Снимката е илюстративна

Слънце, вятър и сняг през следващите дни: Какво време ни очаква в събота

България Преди 7 часа

Максималните температури ще бъдат между 20° и 25°, в София 20°

Пет знака, че прекалявате със захарта

Пет знака, че прекалявате със захарта

Любопитно Преди 7 часа

Препоръчва се приемът на добавена захар да е по-малко от 10% от дневния калориен прием

Google Chrome ще използва по-малко системни ресурси

Google Chrome ще използва по-малко системни ресурси

Технологии Преди 7 часа

Новите функции може да адресират много стари желания на потребителите

Рапърът Павел е първият обитател на Изолатора в “Игри на волята”

Рапърът Павел е първият обитател на Изолатора в “Игри на волята”

Любопитно Преди 15 часа

Участието му в надпреварата ще остане скрито от останалите участници

Лавров: Турция иска да посредничи за мир, а въоръжава Украйна

Лавров: Турция иска да посредничи за мир, а въоръжава Украйна

Свят Преди 15 часа

Лавров: Приветстваме интереса на Турция към сближаване с БРИКС