Г одишно средно 600 лекари напускат Сърбия и заминават в чужбина в търсене на по-добри условия на работа. Това е около 40 процента от всички лекари, които се дипломират годишно, което означава, че около 1000 лекари, които преди са се обучавали тук, остават в Сърбия, пише сръбският "Данас".
Ако вземем предвид факта, че през следващите девет години Сърбия ще остане без около 7000 специалисти, които ще имат право на пенсиониране, както и факта, че обучението на един специалист продължава между три и шест години, възниква въпросът дали ще има кой да лекува цялото възрастно население на Сърбия?, пита изданието.
Публикуваните данни са получени от проучването „Изследване на заминаването на лекари от Сърбия за работа в чужбина“, проведено съвместно от Центъра за политики за еманципация и Съюза на лекарите и фармацевтите на Сърбия.
Проучването показва още, че по данни на Националната служба по заетостта (НСЗ) регистрираните безработни лекари са 1269, от които 67 са специалисти.
Както е отбелязано, лекарите, наети на срочен договор или наети по проект, също се считат за служители, така че реалният брой лекари без сигурна работа е вероятно още по-висок.
Несигурността на работата, ниските заплати, тормозът на работното място и излагането на насилие са някои от причините, поради които лекарите напускат Сърбия.
Според данните от проучването повечето лекари са напуснали Сърбия през 2016 г. През тази година 799 лекари са получили документ, наречен Good Standing Certificate, който се изисква от лекарите, когато кандидатстват за работа в чужбина. След 2016 г. има все по-малко издадени такива документи. Поне през първата година на пандемията, когато са издадени 370 такива документа.
В изследването се припомня, че през февруари 2022 г. основната заплата на лекарите е била 95 890 динара, докато лекарите специалисти имат основна заплата от 111 955 динара.
"Особен проблем са ниските заплати на немедицинския персонал, които са малко над минималната заплата, както и на медицинските сестри и техници, които възлизат на около 59 000 динара, но те не са обект на този анализ. Само лекарите специалисти печелят близо до жизнения минимум, който възлиза на 114 752 динара, докато лекарите без специализация, медицинските сестри и немедицинския персонал дори не са близо до тази заплата", се казва в изследването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!