Б ившият френски президент Никола Саркози трябва да се яви в съда в Париж, за да отговаря в продължение на четири месеца заедно с трима бивши министри по обвинения в незаконно финансиране на президентската му кампания през 2007 г. от Либия на Муамар Кадафи.
69-годишният бивш държавен глава (2007-2012 г.) ще присъства на откриването на съдебния процес в 13:30 ч. местно време, съобщават от обкръжението му, според които той е „борбен“ и „решен“ да докаже невинността си пред това, което винаги е определял като „басня“.
Саркози вече повече от година е под домашен арест, но ако бъде признат за виновен в предстоящия процес, ще замени стените на дома си с истински решетки.
Бившият президент е обвинен, че е приел незаконно 50 милиона евро от либийския диктатор Муамар Кадафи, за да финансира първата си президентска кампания.Това разследване, което продължи близо десетилетие, беше предизвикано от разкрития на разследващото издание Mediapart през 2012 г. Те публикуваха документи, които според тях доказват, че Кадафи се е съгласил да предостави сумата за кампанията на Саркози.
Тогавашен министър на вътрешните работи, той е обвинен, че в края на 2005 г. е сключил „корупционен пакт“ с богатия либийски диктатор, който беше свален през 2011 г., по-специално с помощта на много близките си приятели Клод Геан (началник на кабинета му) и бившия министър Брис Хортефо, така че да „подкрепи“ финансово встъпването му в Елисейския дворец.
Слуховете за либийската финансова подкрепа започват още през март 2011 г., по време на Либийската гражданска война, когато Франция, под ръководството на Саркози, играе водеща роля в свалянето на Кадафи.
Малко преди началото на военната намеса в Либия, синът на Кадафи, Сейф, заяви, че Саркози трябва да върне парите, които е получил от Либия за своята кампания. В допълнение, ливанско-френският оръжеен търговец Зиад Такиедин, разпитван по време на разследването на аферата Карачи, обяви, че лично е транспортирал парите от Либия към Франция.
Тези обвинения добавят нова тежест към дългогодишното разследване, като в случая ще бъдат съдебно разследвани и други близки сътрудници на Саркози, включително бивши министри. Въпреки че тримата публично отрекоха всякакво нарушение, процесът предстои да продължи и да изясни всички детайли на аферата.
Никола Саркози е заплашен от 10 години затвор и глоба в размер на 375 000 евро, както и от лишаване от граждански права (т.е. невъзможност за участие в избори) за срок до 5 години, по обвинения в подкуп, укриване на незаконно присвояване на публични средства, незаконно финансиране на предизборна кампания и престъпен сговор.
Това е петият съдебен процес в рамките на пет години за бившия десен президент.
Той беше осъден на първа инстанция и на обжалване по делото „Бигмалион“ (относно финансирането на кампанията му през 2012 г. той обжалва пред Касационния съд).
По така нареченото дело за „подслушване“, касаещо „корупционен договор“ с високопоставен френски магистрат, жалбата му беше отхвърлена в средата на декември, като окончателно беше осъден на една година лишаване от свобода с електронна гривна на глезена- безпрецедентно наказание за бивш президент.
Той все още не носи гривната - това може да отнеме няколко седмици - която му позволи да прекара почивката си на Сейшелските острови със съпругата си, певицата Карла Бруни, и дъщеря им.
Процесът ще започне с поименното изслушване на 12-те обвиняеми, гражданските страни и свидетелите, преди да бъдат разгледани процедурните въпроси, които се очаква да занимават съда през цялата първа седмица.
Изслушванията ще се провеждат в понеделник, сряда и четвъртък следобед, до 10 април.
По данни на обкръжението му Никола Саркози ще присъства на всяко изслушване през първия месец, който ще бъде посветен на подозренията за финансиране. Другите аспекти на делото ще бъдат разгледани през следващите седмици.
Диктаторският режим на Кадафи осъди пет български медицински сестри- Валя, Валентина, Снежана, Нася и Кристиана и те прекараха осем години и половина в либийски затвор, подложени на нечовешки условия. Съдбата им бе една от най-тежките международни кризи за България в края на 20-ти и началото на 21-ви век.
Въпреки усилията на българското правителство и международната общност, те не можеха да бъдат освободени, докато не настъпи моментът, когато бившата съпруга на френския президент Сесилия Саркози изиграва ключова роля.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!