В речта си пред лидерите на Общността на нациите Крал Чарлз Трети заяви, че „никой от нас не може да промени миналото“.
"Но лидерите биха могли да се ангажират да се поучат от него и да намерят творчески начини да поправят неравенствата, които продължават“, каза той на срещата на върха в Самоа.
Дипломатически източници съобщиха на Би Би Си, че редица правителствени ръководители от Общността на нациите искат да започнат „смислен разговор“ за това дали Обединеното кралство трябва да плати обезщетение за ролята си в търговията с роби.
King Charles reflects on the Commonwealth's past, explaining the importance of understanding history to shape better future decisions. His words resonate with ongoing discussions on legacy and progress.#Commonwealth #HistoryMatters #Leadership #TickerNews pic.twitter.com/OZhHb7W0LO
— Ticker (@tickercotweets) October 25, 2024
Лидерите на Общността на нациите все по-често призовават Обединеното кралство да се извини и да изплати обезщетение.
Преди срещата на върха Даунинг стрийт настоя, че въпросът за репарациите няма да бъде включен в дневния ред.
Очаква се обаче няколко лидери на страните от Британската общност, особено тези от Карибския басейн, да не се подчинят на Обединеното кралство и да проведат дискусии за това как могат да осигурят репарации.
Наред с финансовите обезщетения, компенсаторното правосъдие може да бъде под няколко форми, включително облекчаване на дългове, официално извинение, образователни програми, изграждане на музеи, икономическа подкрепа и помощ за общественото здраве.
В проекта на комюникето от срещата на върха, с който Би Би Си се запозна, се казва, че правителствените ръководители са отбелязали „призивите за обсъждане на репарационното правосъдие по отношение на трансатлантическата търговия с поробени африканци и заробването на движимо имущество“ и „са се съгласили, че е дошло времето за смислен, честен и изпълнен с уважение разговор за изграждане на общо бъдеще, основано на справедливостта“.
Британските официални лица успяха да блокират плановете за изцяло отделна декларация относно репарационното правосъдие, но в момента са принудени да приемат, че в окончателното комюнике ще бъде включен текст по този въпрос.
Запитан по темата от Би Би Си, министър-председателят сър Киър Стармър заяви, че робството е „отвратително“ и е важно „да се говори за нашата история“.
"None of us can change the past" says sausage fingers.
— 𝕮𝖔𝖚𝖓𝖙 𝕴𝖓𝖑𝖆𝖓𝖉 𝖁𝖆𝖒𝖕𝖎𝖗𝖊 ™️ 🎧🥷🇵🇸 (@InlandEmpire777) October 25, 2024
No pal, but you CAN hand over your billions and the wealth, land and property that generations of your family thieved.
And, when you've done that, you can fuck off to eternal obscurity.#NotMyKinghttps://t.co/FI2N8OCZki
Той обаче добави, че иска срещата на върха да се съсредоточи върху „днешните предизвикателства“, като например изменението на климата и стимулирането на търговията в рамките на Общността.
В четвъртък канцлерът Рейчъл Рийвс изключи възможността за изплащане на обезщетение, като заяви: „Това не е нещо, което това правителство ще направи.“
Би Би Си разговаря с няколко местни жители в Самоа по въпроса за обезщетенията и за срещата на върха в по-широк план.
Аманда Тааваомаали, учителка, казва: „Имаме различни мнения. Това вече е минало - няма какво повече да говорим за него“.
Писа Писа Имоамоа, също учителка, беше развълнувана от факта, че страната ѝ е домакин на такава голяма среща на върха, като я определи като „чест“.
„Хубаво е да видя много хора от чужбина, особено Краля. Мисля, че това е добре за икономиката. Това помага на много хора, особено на нашия народ, като хората идват тук“, каза тя.
Тя добави, че срещата на върха е дала възможност на по-малките страни да изразят мнението си по въпроса за изменението на климата, който ще засегне непропорционално малките островни държави, съставляващи голяма част от Общността на нациите.
Кралят също използва речта си, за да обърне внимание на изменението на климата, като заяви: „Вече отдавна не вярваме, че това е проблем на бъдещето.
„То вече подкопава постиженията в областта на развитието, за които отдавна се борим.“
Кралят, който не засегна пряко темата за робството, говори при откриването на срещата на върха, която се провежда веднъж на две години, за първи път като ръководител на 56-членната група.
Той заяви, че „най-болезнените аспекти на нашето минало продължават да отекват“, но заяви, че членовете на Общността „се познават и разбират взаимно, така че можем да обсъждаме най-предизвикателните въпроси с откритост и уважение“.
„Ето защо е жизненоважно да разберем историята си, за да можем да направим правилния избор в бъдеще“, каза той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!