Никой не трябва да очаква отстъпки от нас, заяви днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган във връзка с кандидатурата на Швеция за членство в НАТО, предава турската телевизия СиЕнЕн-Тюрк.
Ердоган говори пред журналисти на летище „Ататюрк“ в Истанбул преди да замине за Вилнюс, където ще участва в среща с шведския министър-председател Улф Кристершон, свикана от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, по повод кандидатурата на Швеция за членство в пакта. Заседанието ще се състои в навечерието на срещата на високо равнище на страните от НАТО във Вилнюс.
Срещата на върха на НАТО във Вилнюс - акцентите
Турският лидер подчерта днес, че Анкара винаги е подкрепяла курса на НАТО на "отворени врати". В същото време, за да се ускори процесът на Стокхолм за членство в НАТО, е необходимо да се изпълнят всички разпоредби от тристранния меморандум (между Турция, Швеция и Финландия), заяви Ердоган.
Президентът на Турция обвърза въпроса, свързан с кандидатурата на Стокхолм в НАТО, с преговорите за присъединяване на Турция към Европейския съюз.
Първо отворете пътя за присъединяване на Турция към ЕС, а след това ще "разчистим пътя" за кандидатурата на Швеция (за НАТО), точно както направихме в случая с Финландия, отбеляза Ердоган, цитиран от Анадолската агенция. Турция чака вече 50 години да се присъедини към ЕС, добави турският президент.
Ердоган пак не пуска Швеция в НАТО
Турция все още не е одобрила кандидатурата на Швеция за членство в НАТО. Анкара настояваше Стокхолм да затегне антитерористичното си законодателство и да екстрадира лица, смятани от турските власти за терористи. В последно време ситуацията се усложни още повече след проява, при която в Стокхолм бе изгорено копие на Корана.
Европейската комисия заяви, че присъединяването към ЕС и към НАТО са два различни процеса. Според говорител на комисията ЕС има много структуриран процес на разширяване и ясни стъпки, които трябва да се изминат от всички кандидати за присъединяване и онези, които желаят да станат кандидати.
Ключова среща в Брюксел за членството на Швеция в НАТО
Говорителят съобщи, че през октомври се очаква да бъдат представени следващите доклади на комисията за напредъка на страните, очакващи членство в ЕС. По неговите думи се предвижда и доклад за Турция.
Анкара подаде искане за присъединяване към ЕС през 1987 г., а преговорите започнаха през 2005 година. През юни 2018 г. Съветът на ЕС за първи път отбеляза, че Турция се е отдалечила значително от Европейския съюз и по тази причина преговорите са в застой и не може да се обмисля отварянето или затварянето на други преговорни глави.
Разследване за реч на омразата в Швеция, след като иракчанин запали Корана
Турция засега не подкрепя присъединяването на Швеция към НАТО до изпълняването на няколко условия. За днес е предвидена среща между президента Ердоган и шведския премиер Улф Кристершон във Вилнюс, където утре започва срещата на върха на НАТО. Двустранната среща бе свикана от генералния секретар на алианса Йенс Столтенберг в опит за постигане на пробив.
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че стремежът на Швеция да се присъедини към НАТО не трябва да се свързва с блокираната кандидатура на Турция за членство в ЕС, след като Анкара предложи двата въпроса да бъдат обвързани, предаде АФП.
Ердоган: Швеция да не храни големи надежди от срещата на върха на НАТО във Вилнюс
"Швеция отговаря на всички изисквания за членство в НАТО", заяви Шолц пред репортери в Берлин. "Другият въпрос е такъв, който не е свързан с тази тема, и затова не мисля, че двата процеса трябва да се разглеждат като свързани", добави той.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че подкрепя амбициите на Турция да стане член на Европейския съюз, но припомни, че Швеция вече е изпълнила всички условия за присъединяване към НАТО, съобщи Eй Би Си.
"Подкрепям амбициите на Турция да стане член на Европейския съюз", заяви Столтенберг по отношение на коментарите на турския лидер.
Ердоган и Столтенберг обсъдиха събитията в Русия и членството на Швеция в НАТО
"В същото време не трябва да забравяме, че това, което договорихме в Мадрид, беше конкретен списък с условия, които Швеция трябва да изпълни, за да стане пълноправен член на алианса", каза той, "и Швеция изпълни тези условия", добави той.
Белият дом също заяви, че подкрепя присъединяването на Турция в ЕС, съобщи Си Ен Ен Тюрк.
"Съединените щати винаги са подкрепяли и ще продължат да подкрепят членството на Турция в Европейския съюз", се казва в изявлението, като се допълва, че "процесът е въпрос между Турция и ЕС".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!