“Изобщо не заслужавам да съм тук“ са думи, който бихте очаквали да чуете от някой в затвора. Но докато седи в затворническия си гащеризон, Тетяна Потапенко е категорична, че не е действала против Украйна. Тя е един от 62-ма осъдени сътрудници, държани изолирано в затвор в близост до фронтовата линия на Донбас.
Затворът е близо до Днепър, на около 300 км (186 мили) от родния град на Тетяна Лиман. Близо до фронтовата линия на Донбас, Лиман беше окупиран за шест месеца от Русия и освободен през 2022 г., пише BBC.
Авторът на BBC Джеймс Уотърхаус е посетил стаята с розови стени, където затворниците могат да се обаждат на роднините си. Уотърхаус срещнал Тетяна именно там. Тетяна му обяснила, че е била доброволец в продължение на 15 години, поддържайки връзка с местните власти - но изпълнението на тези задължения след пристигането на руснаците ѝ е струвало скъпо. Украинските прокурори твърдят, че тя незаконно е поела официална роля с окупаторите, която включва раздаване на хуманитарни доставки. „Зимата свърши, хората останаха без храна, някой трябваше да се застъпи за тях. Не можех да оставя тези стари хора. Израснах сред тях“, казва тя.
54-годишен мъж е един от почти 2000 души, осъдени за сътрудничество с руснаците съгласно законодателството, изготвено почти толкова бързо, колкото и напредъкът на Москва през 2022 г.
Киев знаеше, че трябва да възпира хората както от съчувствие, така и от сътрудничество с нашествениците. И така, за малко повече от седмица, депутатите приеха поправка в Наказателния кодекс, превръщайки колаборационизма в престъпление - нещо, за което не успяха да се споразумеят през 2014 г., когато Русия анексира украинския Кримски полуостров.
"Канцлерът на мира" е категоричен: Германия ще продължи да подкрепя Украйна
Преди пълномащабното нахлуване Тетяна поддържаше връзка с местните власти, за да осигури на съседите си материали като дърва за огрев. След като руски сили са окупирали региона, тя казва, че е била убедена от приятел да се ангажира с тях, за да осигури така необходимите лекарства. “Не им сътрудничих доброволно. Обясних, че хората с увреждания нямат достъп до лекарствата, от които се нуждаят. Някой ме засне и го публикува онлайн, а украинските прокурори го използваха, за доказателство, че работя за тях“, казва тя.
След като Лайман беше освободена, на съда бяха показани документи, които тя е подписала, които предполагат, че е поела официална роля в окупационните власти.
“Какво престъпление съм извършила”, пита тя. “Никога не съм работила за руснаците. Оцелях, но се озовах в затвора”, коментира тя.
Законът за колаборационизъм от 2022 г. е изготвен, за да попречи на хората да помагат на настъпващата руска армия, обяснява Онисия Синюк, правен експерт в Центъра за човешки права Zmina в Киев.
„Законодателството обаче обхваща всички видове дейности, включително тези, които не вредят на националната сигурност“, казва тя.
Русия твърди, че е отблъснала пореден опит на Украйна да пробие границата
Колаборационистските престъпления варират от просто отричане на незаконността на руската инвазия или подкрепата ѝ лично или онлайн до игра на политическа или военна роля за окупационните сили.
Тежки са и съпътстващите наказания с до 15 години затвор.
От почти 9000 случая на сътрудничество до момента Синюк и нейният екип са анализирали повечето от присъдите, включително тази на Тетяна, и казват, че са загрижени, че законодателството е твърде широко разписано.
„Сега хората, които предоставят жизненоважни услуги в окупираните територии, също ще бъдат отговорни съгласно това законодателство“, казва Синюк.
Тя смята, че законодателите трябва да вземат предвид реалността на живота и работата под окупация.
‘I never worked for the Russians’ - punished by Kyiv for being a collaborator https://t.co/wAbVWgWaNe
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 22, 2024
Екипът на BBC пътува до родния град на Тетяна, за да посети съпруга и син ѝ.
Докато наближаваме Лиман, белезите от войната проличават, пише Джеймс Уотърхаус.
Цивилният живот изчезва и превозните средства постепенно се превръщат във военни танкове. Увиснали електропроводи висят от срутените стълбове, а главната железопътна линия е погълната от обрасла трева. Докато слънчогледовите полета са невредими, градът не е. Той е бил съсипан от въздушни удари и боеве, посочва Уотърхаус.
Руснаците обикновено започват да обстрелват около 15:30 ч. Съпругът на Тетяна, Владимир Андреев разказва, че е „в дупка“ - домът му се разпада без жена му и той и синът му се справят само с помощта на съседите.
„Ако не бях мъж, щях да избухна в сълзи“, казва той.
Украйна призна МНС, но без военните престъпления
Тетяна можеше да получи и по-малка присъда, ако беше признала вината си, но тя отказва. „Никога няма да призная, че съм държавен враг“, казва тя.
Но имаше врагове на държавата - и техните действия имаха смъртоносни последици.
Миналата есен вървяхме по окървавената земя на освободеното село Хроза в района на Харков в Източна Украйна. Руска ракета беше ударила кафене, където се провеждаше погребението на украински войник - беше невъзможно да се проведе службата, докато Гроза беше под руска окупация. 59 души - почти една четвърт от населението на Хроза - бяха убити. Чукахме на вратите, за да намерим деца сами вкъщи. Родителите им не се връщаха. Службата за сигурност по-късно разкри, че двама местни мъже, Владимир и Дмитро Мамон, са предупредили руснаците. Братята са бивши полицаи, за които се твърди, че са започнали работа за окупационните сили, разказва Владимир Андреев.
Когато селото е освободено, те бягат през границата с руските войски, но поддържат връзка със старите си съседи, които без да искат им съобщават за предстоящото погребение.
Оттогава братята са обвинени в държавна измяна, но е малко вероятно да бъдат вкарани в затвора в Украйна.
Украйна разби тайна руска организация
Това е в общи линии историята на битката на Киев с колаборационистите. Тези, които извършват по-сериозни престъпления - ръководене на атаки, изтичане на военна информация или организиране на мними референдуми за легитимиране на окупационните сили - са съдени предимно задочно.
Тези, които са изправени пред по-леки обвинения, често са тези, които завършват на подсъдимата скамейка.
Съгласно Женевската конвенция, окупационните руски сили трябва да позволят и да осигурят средствата на хората да продължат да живеят живота си.
Точно както Тетяна Потапенко казва, че се е опитала да направи, когато войските се преместили в Лиман през май 2022 г.
Нейният случай е един от няколкото, които екипът на BBC е разкрил в Източна Украйна.
* Във видеото: 12 години затвор за руска балерина, направила дарение от 51 долара за Украйна
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!