Младежът, който не успя да взриви самолет от Амстердам за Детройт, е син на влиятелен нигерийски банков експерт и бивш министър.
Новината потвърди самият баща в интервю за Франс прес. Той каза, че е потресен, но не желае да коментира случилото се.
Тази нощ американски федерален съдия прочете обвинителния акт на атентатора, който се намира в болница в Мичиган. Властите официално го идентифицираха като Умар Фарук Абдулмуталаб.
Младежът е обвинен в опит да разруши самолета, като използва мощен експлозив.
70-годишният му баща Умар Абдулмуталаб е една от най-уважаваните фигури в нигерийските финансови среди, в които е известен повече като Умар Муталаб. Той има още 16 деца - от два брака.
Умар Муталаб беше председател на управителния съвет на "Фърст банк ъф Найджирия" до средата на декември, когато се пенсионира. Преди това беше и директор на друга водеща нигерийска банка - "Юнайтед банк фор Африка".
В миналото е бил и министър на икономическото развитие и на възстановяването на Нигерия.
23-годишният му син е учил в Британския колеж в Ломе, Того, където получават образованието си наследници на заможни семейства от Западна Африка. После продължил обучението си в "Юнивърсити колидж Лондон".
Оттам потвърдиха, че в периода 2005 - 2008 г. са имали студент с такова име, но не коментираха дали става дума за една и съща личност, или за съвпадение в имената.
В Лондон атентаторът живеел в апартамент в богат квартал в центъра. Вчера британската полиция претърси жилището.
Близки на семейството казаха, че младият Фарук е пътувал два пъти до Йемен, където е бил на два кратки курса по арабски език и ислям.
Негови съученици от колежа в Ломе си спомнят, че още тогава
той се е откроявал с радикалните си ислямски идеи.
Негов британски преподавател от колежа си спомня Умар Фарук като много талантлив младеж и блестящ ученик, но потвърждава, че той открито е споделял крайните си виждания и е подкрепял талибанския режим в Афганистан.
В Лондон нигериецът учил инженерни науки. След приключването на обучението си живял в Египет, а после в Дубай, където прекъснал връзките със семейството си.
Баща му бил много притеснен от неговите радикалните религиозни виждания и информирал за това преди шест месеца американското посолство в Нигерия и нигерийското разузнаване.
Американски представители твърдят, че от юни 2008 г. Умар Фарук има издадена американска виза. Тя е била валидна и в момента на пътуването му със самолета от Амстердам за Детройт. Срокът й изтичал през 2010 г.
От ноември 2009 г. той е бил включен в база данни на САЩ, в която има 550 хил. души, за които се предполага, че имат връзки с терористични организации. Американските власти обаче
не го смятали за достатъчно опасен,
за да го включат с списъка на 4000-те лица, които нямат право да пътуват със самолет до САЩ.
По време на разпитите самият Умар Фарук призна, че имал връзки с "Ал Кайда". Американските разследващи проверяват дали това е така.
През май британските власти са отказали да издадат на младежа студентска виза. Той искал да учи шест месеца в тяхно учебно заведение със съмнителна репутация. При проверка се оказало, че колежът не е получил акредитация и така визата му била отказана.
Нигерийските власти потвърдиха, че атентаторът е пътувал от Лагос, финансовата столица на Нигерия, за Амстердам, където се е качил на самолета на "Делта еърлайнс", който се
опитал да взриви с мощния експлозив пентрит.
Преди излитането на машината списъкът на пътниците бил съобщен от холандските на американските власти. Те обаче не намерили нищо нередно в него и дали одобрението си за полета.
Според телевизия Ей Би Си пентритът бил под формата на прах в пакет. В него атентаторът инжектирал течен химикал със спринцовка.
Всичко това било зашито в бельото на младежа или пък е било залепено за тялото му близо до тестисите, така че да е малко вероятно да бъде засечено при проверка от летищните власти, допълва Ройтерс.
Терористът признал, че се е сдобил с взривното устройство в Йемен, където получил и инструкции как да работи с него. Той задействал механизма в последните 20 минути на полета, след като преди това прекарал доста време в тоалетната.
Когато се върнал на мястото си, казал на хората, че страда от стомашно разстройство. После се покрил с одеяло и последвал пукот, подобен на този от фойерверки, разказват пътници.
След това панталоните му и стената до него били обхванати от пламъци, но намесата на пасажерите предотвратила разпространението на пожара в самолета.
Според неназован френски експерт механизмът, използван от Фарук,
не може да бъде задействан без детонатор,
а подобно устройство е щяло да бъде засечено при проверката на летището.
Американски експерти в борбата с тероризма твърдят, че този механизъм не е бил използван досега в други опити за атентати.
Вчера щатски медии съобщиха, че Умар Фарук имал връзки и с имама Ануар ал Аулаки, който беше свързан със стрелбата във военната база Форт Хууд в Тексас на 5 ноември.
Тогава стана ясно, че стрелецът - военният психиатър Нидал Малик Хасан - през 2008 г. разговарял с йеменския имам за убийства на американци.
Самият Ал Аулаки е роден в САЩ, но се премества в Йемен едва през 2002 г. Предполага се, че Умар Фарук се е срещнал с него при неотдавнашно пътуване до страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!