Б анковият сектор на Нигерия е отговорен за 70% от финансовите престъпления или измами, извършени в страната според агенцията за борба с корупцията - Комисията за икономически и финансови престъпления (EFCC)- разказва Voice of America( VOA).
Агенцията направи оценката по време на среща на върха през март. Всяка година нигерийците докладват на властите десетки хиляди случаи на измами. През 2021 г. например са регистрирани близо 140 000 случая - най-високият брой от четири години, според EFCC. Агенцията каза, че работи за противодействие на тенденцията.
На 4 април 2021 г. Уче Охири научава за схема за агробизнес, която предлага изплащане на до 30% лихва върху инвестицията за четири месеца.
Тя се хваща на въдицата и инвестира 550 долара. Но всичко е измама - компанията се затворя скоро след това и нейният основател изчезва вдън земя.
„Опитах се да вляза, имах достъп до уеб сайта. Можех да видя фонда, можех да видя лихвата, но не можах да направя нищо [друго],“ каза Уче Охири пред журналисти от VOA.
Подобно на Охири, стотици инвеститори, загубили парите си, докладваха компанията на полицията.
Но скоро след това те разбират от новините, че същата фирма е била обвинена в измама с банков заем на стойност 70 000 долара заедно с корумпирани банкови служители.
Въпросната банка обаче отрече да е извършила нередности с фирмата.
„Никога не ми се е случвало - сякаш се шегуваха с мен- но за съжаление не беше шега,“ сподели Охири.
Нигерийските институции са загубили 201 милиона долара от измами от 2020 г. според Центъра за обучение на финансови институции - изследователска и застъпническа организация.
Експертите казват, че нарастващите електронни плащания и по-слабите стандарти за проверка правят нигерийците по-уязвими за измами.
Финансовите институции често не са в състояние да изследват задълбочено проблемите на финансовите измами поради лошо споделяне на информация и липса на координация между тях.
Миналата година президентът Бола Тинубу стартира антикорупционна кампания и призова за подкрепа. През януари Нигерийската независима комисия за корупционни практики (ICPPC) и EFCC заявиха, че се обединяват в борбата с корупцията.
„Имаме собствени ограничения, както всяка друга организация, но знаем, че като комисия даваме всичко от себе си и имаме добър екип," каза Клифърд Опараоду, секретар на ICPPC.
Но според Исак Боти, финансов анализатор, думите трябва да са съчетани с действия.
„Корупцията е системна. Имаме нужда от системен подход за борба с нея, с всички инициативи, които имаме и трябва да започнем да прилагаме тези неща. Имаме EFCC, те трябва да направят повече от това просто да събират няколко души тук и там, те трябва да преследват повече хора," добави Боти.
Глобалният финансов наблюдател, Специалната група за финансови действия, казва, че Нигерия има време до май следващата година да се справи с финансовите престъпления, включително финансирането на тероризма, или рискува да бъде изключена от глобалната финансова система, което би затруднило Нигерия да прави бизнес и да има достъп до международно финансиране.
Нигерийските власти казват, че ще се погрижат това да не се случи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!