"Ние в Европа ще сме следващите, ако не се защитим"
Източник: iStock

О т спирането на американската помощ за Украйна полза има само Путин. Доналд Тръмп твърдо застана на страната на Русия срещу Украйна, а ние ще сме следващите, ако не се защитим, казва германски военен експерт пред АРД.

Какво означава спирането на американските помощи за Украйна? И какво би трябвало да се предприеме в сферата на отбраната? На тези въпроси отговаря германският военен експерт Франк Зауер, съобщи Deutsche Welle.

Ф. Зауер: Миналата година вече имаше фаза, в която заради влиянието на Тръмп върху републиканците Конгресът задържа за известно време помощите за Украйна. Това не даде незабавен ефект върху сраженията, но средносрочно се усети, особено в сферата на въздушната отбрана, припомня пред AРД военният експерт Франк Зауер. В резултат от руския обстрел с дронове и ракети тогава загинаха или бяха ранени по-голям брой цивилни граждани, посочва той и пояснява, че САЩ вече са платили досегашните доставки за Украйна и те просто стоят някъде безполезни. Това означава, че американският данъкоплатец няма никаква полза от тази акция.

„Полза има само Путин, който в момента изобщо няма защо да полага усилия за мир. Тръмп е твърдо на страната на Русия срещу Украйна. А ние в Европа ще сме следващите подред, ако не положим всички усилия, за да се защитим“, казва в интервю за германската обществено-правна медия Франк Зауер, ръководител на изследователския отдел на Института за стратегии и прогнози към университета на Бундесвера.

Ще пострадат въздушната отбрана, артилерията, разузнаването

От какви капацитети ще трябва да се лиши Украйна, ако отпадне американската помощ?

Ф. Зауер: Отражението ще е най-вече в четири сектора. Това е на първо място противовъздушната отбрана, особено системите „Пейтриът“, играещи решаваща роля за защитата на украинските градове и критичната инфраструктура. Досега такива системи се произвеждаха само в САЩ, а техният европейски еквивалент все още не е готов. На второ място е артилерията заедно с мунициите. Става дума както за гаубици, така и за ракетната артилерия, например за системите „HIMARS“. Артилерията вече играе по-ограничена роля на фронта, отколкото в началото на войната, тъй като дроновете, които самата Украйна за щастие произвежда масово, придобиха много по-голямо значение през последните година и половина. Но въпреки това недостигът на артилерия и муниции ще бъде проблем и ще трябва да се компенсира.

Третата област обхваща обучението и консултациите, включително в сферата на помощта, оказвана чрез софтуер и информация. Четвъртият сектор пък обхваща всичко, което е свързано с комуникацията, както и с разузнаването, проследяването и поразяването на цели.

"Информацията за противника е от решаващо значение"

Кои от тези способности са особено важни за Украйна?

Ф. Зауер: Противовъздушната отбрана е важна - особено за защита на населението и на критичната инфраструктура. Точно последните две неща са най-критични. Някой би могъл да каже, че решаващи са танковете, артилерията и ракетите, но тази война вече от месеци е предимно пехотна и от двете страни – големи механизирани атаки почти няма.

Именно в тази пехотна война дроновете са най-важните оръжия, които междувременно водят и до най-големите загуби. Затова за Украйна решаващи са надеждните информации за противника, за оперативната ситуация и за определянето на целите. Опростено казано: без САЩ Украйна вече няма да може „да вижда“ какво става далеч от вражеските линии и в самата Русия. За Украйна особено ценна е подкрепата на САЩ в сферата на разузнаването. Евентуално изключване на сателитната мрежа „Starlink“ би могло да има катастрофално отражение за комуникацията.

"Недостигът в критичните сфери отначало няма да може да се компенсира"

Каква част от отпадналата помощ може да се замести от европейците с техните сегашни възможности – ако, разбира се, има политическа воля?

Ф. Зауер: В някои от изброените сектори Европа би могла да се намеси със своите капацитети и поне донякъде да компенсира това, което ще липсва на Украйна след прекратяването на американските помощи. За целта трябва да се осигурят в кратки срокове пари и военни материали, а в средносрочен план – да разширим значително европейските производствени капацитети. Това впрочем трябваше да се случи отдавна, но сега трябва да се сложи началото.

В най-критичните сфери обаче недостигът няма да може да се замести - например в предоставянето и обработката на информация, в комуникацията, разузнаването, наблюдението и определянето на цели - в това отношение самата Европа зависи от САЩ.

Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайн представи „План за въоръжаване на Европа“. В кои сфери европейците могат бързо да подобрят или да увеличат капацитетите си?

Ф. Зауер: Чрез инвестиции в отбранителната промишленост могат да се разширят капацитетите за производството на муниции. Украинската противовъздушна отбрана може да се укрепи и чрез доставката на допълнителни системи в тази сфера. Преди всичко обаче можем най-накрая да изземем възлизащите на 200 милиарда евро замразени руски капитали в Европа и така да осигурим средствата за покупка на оръжие, с което да продължим да поддържаме Украйна. Променената ситуация след скандала в Белия дом налага преосмисляне и на този оспорван досега въпрос.

"Зависимостите на Европа от САЩ са големи"

В кои отношения би могла да пострада Европа заради липсваща подкрепа от САЩ?

Ф. Зауер: Списъкът е дълъг, зависимостите на Европа са големи. Ако имаме предвид например вече споменатите системи „Пейтриът“ - те се използват не само в Украйна, но и в Германия и още в няколко други европейски страни. Европа има други много ефективни системи за противовъздушна отбрана, но на нито една от тях не би могло да се разчита за поразяването на цели, покривани досега от американските „Пейтриът“. Не би имало с какво да се замести и модерният изтребител F-35, който много европейски държави вече използват или са си поръчали. Освен това Европа разчита на САЩ и по отношение на възможността за нанасяне на прецизни удари с голям обсег. И тук се разработва европейски еквивалент, но разработката е в самото начало.

Все пак трябва да се отбележи и, че има сфери като киберзащитата или обмяната на сведения между тайните служби, в които Европа е извлекла големи ползи от САЩ. Но, разбира се, информациите текат и в обратната посока и сега трябва да се запитаме дали не стигат до Кремъл. Тъй като президентът Тръмп де факто смени фронтовете и САЩ вече не са срещу Русия, а на нейна страна.

Трябва да изоставим понятието "мироопазващи сили"

Ако все пак се стигне до примирие, колко войници би могла да изпрати Европа като мироопазващи войски?

Ф. Зауер: На първо място трябва да се откажем от понятието „мироопазващи войски“ - това няма да е мироопазваща мисия на ООН, а в много по-голяма степен ще става дума за присъствие на европейски войски със съответен мандат в Украйна, които ще оказват логистична, материална и друга подкрепа на Украйна, а в най-лошия случай ще гарантират нейната сигурност.

Русия трябва да бъде сплашена, като за целта е необходима воля от европейска страна. Нека сме наясно: подобно военно присъствие има възпиращ ефект само ако Русия знае, че Европа няма да се огъне, в случай че отново нападне Украйна. Това би означавало Русия да потърси война и с нас - и тогава ние ще трябва да се бием и да я спечелим.

А това е нещо, което никой в Европа не иска. Въпреки всичко не мисля, че в Украйна ще настъпи мир в близко бъдеще. Русия не проявява никакви признаци на интерес към споразумение. Мисля, че е много по-вероятно Путин да разшири войната и да се опита да ни тества военно или да предизвика политическо разцепление на друго място, отколкото да се съгласи на примирие в Украйна.

Не се тревожете, че остарявате. Пак ще правите същите глупости, но по-бавно.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ден на национален траур: Украйна скърби за жертвите на руските удари в Кривой Рог

Ден на национален траур: Украйна скърби за жертвите на руските удари в Кривой Рог

Свят Преди 4 минути

По последни данни броят на загиналите е 19, като 9 от тях са деца

<p>Британски депутати са задържани в Израел</p>

Израелските власти задържаха депутати от Обединеното кралство

Свят Преди 20 минути

Това обяви външният министър на Великобритания Дейвид Лами

<p>Динозаврите споделяли водопои със своите жертви</p>

Открития на остров Скай: Динозаврите споделяли водопои със своите растителноядни жертви

Любопитно Преди 1 час

Следи от динозаври разкриват как месоядни и тревопасни видове са съжителствали край древни лагуни

Проучване: Средният човек ще бъде с 40% по-беден, ако светът се затопли с 4 градуса

Проучване: Средният човек ще бъде с 40% по-беден, ако светът се затопли с 4 градуса

Свят Преди 1 час

"Вярвам, че икономическите последствия от климатичните промени може да се окажат дори по-тежки"

<p>6 април: Турция признава независимостта на България</p>

6 април: Турция признава независимостта на България

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Ядрен синтез в Космоса: Бъдещето на бързото пътуване до Марс

Ядрен синтез в Космоса: Бъдещето на бързото пътуване до Марс

Любопитно Преди 1 час

"Не е необходимо да чакаме, за да започнем да използваме този източник на енергия за задвижване на космически кораби"

Франсоа Байру

Байру: Митата на САЩ може да струват на Франция 0,5% от БВП

България Преди 9 часа

Митата на Тръмп срещу редица държави породиха опасения за обща търговска война и рецесия

Петър Дачев

Петър Дачев - от знаменит шампион до поредния замесен в наркотрафика спортист

България Преди 10 часа

Припомнете си и случая с щангиста Гълъбин Боевски

Френският премиер определи подкрепата на Тръмп за Льо Пен като „намеса“

Френският премиер определи подкрепата на Тръмп за Льо Пен като „намеса“

Свят Преди 10 часа

Министър-председателят на Франция Франсоа Байру я разкритикува

Мъск желае зона за свободна търговия между Европа и Америка

Мъск желае зона за свободна търговия между Европа и Америка

Свят Преди 11 часа

„Надявам се, че Съединените щати и Европа могат да установят много тясно партньорство“, каза Мъск

,

Германска обществена телевизия: Протестите в Сърбия и пропагандната война на Вучич в медиите

Свят Преди 11 часа

По време на най-голямото шествие в Сърбия независимата телевизия N1 предаваше на живо цели девет часа

Нетаняху ще пристигне в понеделник във Вашингтон, съобщи служител на Белия дом

Нетаняху ще пристигне в понеделник във Вашингтон, съобщи служител на Белия дом

Свят Преди 11 часа

Посещението на Нетаняху в САЩ идва и в момент, когато ново примирие в ивицата Газа изглежда далеч

Снимката е илюстративна

Кола уби пешеходец на пътя Стара Загора-Нова Загора

България Преди 13 часа

Водачът е тестван за употреба на алкохол

,

Китайска компания ограничава тоалетното време на служителите си

Свят Преди 13 часа

По-рано беше съобщено, че компания от Китай е принудила служител да прекара четири дни в тъмна стая

Евроминистър обвинява: Унгария играе в отбора на Путин

Евроминистър обвинява: Унгария играе в отбора на Путин

Свят Преди 14 часа

Това заяви естонският външен министър на Маргус Цахкна

<p>&quot;Моля, използвайте друга врата. Простете ни за гъсока&quot;</p>

Див гъсок тероризира магазин в САЩ

Любопитно Преди 14 часа

Той разперва криле и удря с клюна си стъклото на вратата