Б алтийските страни в Европа се подготвят за кибератаки, тъй като планират да се отделят от съветската съвместна електроенергийна мрежа с Русия и Беларус след 10 дни.
Литва, Латвия и Естония ще „превключат“ на 9 февруари, като се изключат от регионалната мрежа, известна като BRELL, и ще преминат към регионална мрежа на Европейския съюз. Решението се подготвя от години – но с настъпването на определения ден, специалистите по сигурността очакват отмъщение от Москва.
„Естония се е подготвила за множество възможни сценарии, свързани с нашето отделяне от BRELL, включително кибератаки,“ каза Герт Аувярт, ръководител на Центъра за киберсигурност на Естония, в писмен отговор до Politico. Той сподели, че страната е готова да призове своята киберрезерва, включваща киберотделението на Естонската защитна лига – доброволна група киберзащитници.
Русия е извършила масирана кибератака срещу държавните регистри на Украйна
Неговата агенция е дала указания на енергийните компании за подготовка и разполага с експерти на разположение 24/7 в случай на сериозен инцидент, добави Аувярт, като отбеляза, че Естония работи заедно с Латвия и Литва по въпроса.
Жигимантас Вайчиунас, министър на енергетиката на Литва, каза в интервю, че очаква процесът на превключване да протече „безпроблемно“, но властите са също така „подготвени за дори най-лошите технически сценарии“. Прессекретар на Министерството на енергетиката на Литва сподели, че са предприети „допълнителни мерки и планирани действия за повишаване на готовността“.
Ерки Сап, член на управителния съвет на Elering – държавният оператор на газовата и електроенергийната мрежа в Естония, сподели, че са взети допълнителни предпазни мерки, като например премахването на VPN (виртуален частен мрежов) достъп за външни компании, които поддържат системите им. „Естонската държава се е подготвила и приема това много сериозно,“ каза той.
Baltics brace for cyberattacks as they depart Russian electricity grid https://t.co/o1s0dO8Km0
— AI WarSOC (@aiWarSOC) February 6, 2025
Подготовката не включва само кибератаки:
Сап каза, че операторът на мрежата ограничава достъпа до своите обекти, докато Вайчиунас добави, че Литва е инсталирала нови „анти-дрон системи и физически защитни бариери“ около ключовата енергийна инфраструктура.
„Операторите на енергийния сектор в Балтика трябва абсолютно да затегнат своята защита,“ заяви Джо Маршъл, старши стратег по сигурността в отдела за киберразузнаване на Cisco Talos.
„Русия е една от малкото държави, които активно се намесват в електроенергийните мрежи на друга суверенна нация,“ добави Маршъл. „Ясно е, че разполагат с необходимите средства, капацитет и знания за провеждане на такава кибероперация, а този факт, за съжаление, никога не може да бъде пренебрегнат.“
Безпрецедентна кибератака на САЩ срещу Русия
Руските хакерски групи, свързани със държавата, засилиха кибератаките срещу енергийната система на Украйна от пълномащабното нахлуване на Москва през 2022 г., но напоследък разшириха кампанията и към останалата част от Европа, особено към източните и балтийските страни, предупреждават киберизследователи.
Според Google, Москва е задействала дори една от най-елитните си хакерски групи – известна като Sandworm – за тази задача. „Хора от Sandworm, които сриват мрежата в Украйна, години наред пробиват останалата част от Източна Европа. Те не трябва да се подценяват, особено сега,“ каза Джон Хулткуист, главен анализатор в Mandiant – киберотделението за защита и разузнаване на Google.
Докато балтийските държави си поемат дълбоко дъх преди тази крачка, те се борят и с подозренията за руски саботаж на подводни кабели за енергия и данни в Балтийско море.
Русия почти обгради Курахове, ситуацията е много тежка за Украйна
На пресконференция този месец, на която беше обявена нова програма на НАТО за справяне с проблема, естонският премиер Кристен Михал заяви, че подозира увеличените атаки върху тези кабели да са начинът на Русия да напомни на балтийските си съседи, че въпреки отделянето им от електроенергийната система, тя все още оказва силно влияние.
„Вероятно това е замисленото послание, че балтийските и нордическите страни не могат да живеят и функционират добре без руската подкрепа,“ каза той.
„Ние ще се отделим в всеки случай, защото Русия не е надежден партньор.“
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Задържаха втори кораб заради скъсания кабел в Балтийско море
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!