В столицата на Катар Доха бе проведена двудневна конференция на международни пратеници за Афганистан, ръководена от ООН.
Организацията реши да няма жени и активисти за права на разговорите този път - което разгневи мнозина.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Сара Заман в своя репортаж от Пакистан.
Откакто талибаните поеха контрола над Афганистан преди почти три години, жените до голяма степен бяха изтрити от обществения живот.
Афганистанка, която поиска да бъде идентифицирана само като Мариам от съображения за сигурност, е сред хилядите, засегнати от забраната на талибаните за образование на жените.
Тя казва, че е била в Кабулския университет, за да кандидатства за прием в магистърска програма по изкуства, когато разбрала, че администрацията няма да ѝ даде формуляр. Тя била наистина разстроена и си помислила, че е загубила мечтите си, предава Заман.
„Ние нямаме право на глас, те не ни искат. Светът решава отново в наше отсъствие", казва видният афганистански активист Махбуба Серадж.
Роза Отунбаева, ръководител на Мисията на ООН за подпомагане на Афганистан, отхвърли опасенията.
Все пак талибаните гледат на срещата като на дипломатическа победа.
Специалният представител на Пакистан за Афганистан Асиф Дурани казва, че присъствието на талибаните на масата е необходимост.
Вместо висши дипломати, говорителят на талибаните Забихула Муджахид водеше делегацията от Кабул. Разговорите се съсредоточиха върху развитието на частния бизнес, проблемите на финансовия и банковия сектор и алтернативните начини за препитание на фермерите, засегнати от забраната на талибаните за отглеждане на опиумен мак.
„Ако тези преговори не продължат с талибаните, Афганистан ще изпадне в изолация”, смята Серадж.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!