Н идерландският парламент прие резолюция, насочена срещу приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство, предаде БГНЕС.
В документа пише, че правителството на Нидерландия не трябва да гласува за присъединяването на двете източноевропейски страни, докато не е сигурно, че те изпълняват всички условия за Шенген.
Това съобщи за румънския „Аджерпрес“ холандският евродепутат София ин'т Велд, координатор в Комисията по граждански свободи на Европейския парламент.
Демерджиев: Вратата за България пред Шенген е широко отворена
Във вторник Европейският парламент гласува с голямо мнозинство резолюция, с която призовава държавите-членки да позволят на Румъния и България да се присъединят към Шенгенското пространство за свободно пътуване.
"За мое огромно съжаление, нидерландският парламент прие резолюция, в която се посочва, че Нидерландия не трябва да гласува за присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство. Дълбоко съжалявам за това. Моята партия гласува против тази резолюция, ние искаме Румъния и България незабавно да се присъединят към Шенгенското пространство, вие сте изпълнили необходимите критерии. Трябва да разберете, че не всички в Нидерландия са против. Моята партия иска България и Румъния да се присъединят към Шенген незабавно, но повечето партии в правителството не искат това", заяви София ин'т Велд.
В резолюцията се настоява да се анализира функционирането на върховенството на закона, намаляването на нивото на корупция и организираната престъпност в България и Румъния.
ЕП призова с огромно мнозинство за България и Румъния в Шенген
Коментирайки резолюцията, министър-председателят на Румъния Николае Чука заяви, че тя не е обезпокоителна за него, тъй като Румъния е направила всичко необходимо, за да изпълни техническите изисквания за присъединяване, по-конкретно относно спазването на условията, свързани с върховенството на закона, корупцията и организираната престъпност. Той добави, че нидерландските служители могат да дойдат на посещение за установяване на фактите, ако смятат, че има проблеми.
Понастоящем сред държавите-членки на ЕС само България, Хърватия, Кипър, Ирландия и Румъния не са част от Шенгенското пространство, включващо и държави, които не са членки на Европейския съюз - Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!