Ц ената на петрола слезе значително надолу в понеделник сутринта в Азия след провала на срещата на големите производители в Доха вчера.
Те трябваше да се споразумеят за „замразяване” на добива до октомври на равнището от януари 2016 година. И всичко това на фона на напрежението между Рияд и Техеран.
Очакванията още вчера бяха цената да падне под 40 долара за барел.
Тази сутрин цената на един барел (WTI) с доставка през май се понижи с 2,02 или 5% до 38,34 долара при електронната търговия в Азия. Европейският референтен барел суров петрол от сорта „Брент” с доставка през юни се лиши от 1,97 долара или 4,55% до 41,13 долара.
В столицата на Катар срещата на страните производителки на петрол завърши
без споразумение, а целта бе да се обсъди стабилизирането на цените на нефта.
#Oil warning from history: The last time Saudis flooded mkt was followed by US stock crash. https://t.co/SHXTBjwAbh pic.twitter.com/wdomH1fisw
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 18 април 2016 г.
Участниците в обсъждането са разгледали различни механизми за „замразяване” на добива,
но са стигнали до извода, че им трябва повече време за решение.
„Цените на петрола се движат в правилната посока,
трябва да видим колко време ще е нужно за окончателното им балансиране, но определено това е правилната посока”, подчерта министърът на енергетиката на Катар, подчертавайки, че ОПЕК се е провалила в опита си да стабилизира цените.
На срещата в столицата на Катар участваха делегации от 18 страни. Иран се отказа в навечерието на срещата да обсъжда „замразяването” на добива, обяснявайки това с неотдавнашното сваляне на ембаргото от страната.
#Oil prices tumble 6% after Doha meeting (surprise!) yields not agreement to freeze production https://t.co/jy6UID9sp4
— Pedro da Costa (@pdacosta) 17 април 2016 г.
„Психологическият ефект:
трейдърите ще започнат да продават фючърси и цената, напълно възможно, може да падне под 40 долара за барел, но едва ли ще има падане под 20 долара за барел. Не предвиждаме никакъв срив”, коментира вчера водещият експерт от руския Фонд за национална енергийна сигурност Игор Юшков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!