3

Б руталните убийства в Индия продължават и изумяват целия свят, алармирайки за сериозен проблем там. Тийнейджърка е намушкана с нож и умъртвена, докато край нея минават хора. Още по-младо момиче е сполетяно от подобна съдба - предполага се, че е убито от собствения си баща, защото с майка си искали да спят на терасата, разказва CNN.

Тези две ужасяващи събития се случват в рамките на 10 дни едно след друго в Индия миналия месец, но Джейна Котари, старши адвокат във Върховния съд на страната, заяви, че насилието срещу жени е ескалирало през последното десетилетие.

"През последните 10 години ставаме свидетели на тези ужасяващи убийства и случаи на насилие. Не мисля, че е направено нещо кой знае какво", казва Котари, която е известна с работата си по дела, свързани с пола и сексуалността.

Това десетилетие обхваща годините след смъртта на 23-годишната студентка Нирбхая, която през 2012 г. беше групово изнасилена в автобус в Делхи. Адвокатите се надяваха, че шокиращото дело за убийство ще представлява повратен момент в подхода на Индия към насилието над жени.

Но въпреки че възмущението непосредствено след нападението доведе до по-строги закони за изнасилванията, Котари и много други твърдят, че в действителност малко неща са се променили.

"Престъпленията продължават, но няма предприети видими действия", казва Котари.

Всъщност, както посочват други, като Свати Маливал, председател на Комисията за жените в Делхи, подобни престъпления стават все по-чести.

"Интензивността на престъпленията, честотата на престъпленията и бруталността на престъпленията са се увеличили", казва тя.

"В какво се превърна нашето общество?"

Последните инциденти са само последното от дълга поредица престъпления с насилие, които предизвикаха гняв по въпроса дали правителството прави достатъчно, за да защити жените и да накаже нападателите.

Според Националното бюро за регистриране на престъпленията в Индия престъпленията срещу жени са се увеличили с 87% за 10 години между 2011 и 2021 г. - като повечето случаи през последната година са свързани с предполагаемо "жестоко отношение от страна на съпруга или негови роднини" и нападение.

Адвокатът Котари смята, че властите са станали твърде самодоволни след фаталното нападение над Нирбхая. След реформите, последвали делото - които включват разширяване на определението за изнасилване, увеличаване на минималното наказание за престъплението на седем години затвор и увеличаване на възрастта за съгласие от 16 на 18 години - тя казва, че има "усещане в съдилищата, полицията, правителството, че сега всичко се прави".

Индийски съд осъди на 4 май петима полицаи и двама лекари за фалшифициране на доказателства при груповото изнасилване на бременна жена и убийството на семейството ѝ по време на един от най-тежките случаи на религиозни размирици от независимостта насам. 

Но последните събития показват друго, твърди тя. Като доказателство, че домашното насилие остава "широко разпространен проблем дори и днес", Котари посочва инцидента от 19 май в област Сурат в Гуджарат, при който баща уж нападнал с нож съпругата и дъщеря си, защото искали да спят на терасата на къщата си, а не вътре.

"На него не е обърнато внимание", казва Котари. "В Индия хората все още не искат да говорят за домашното насилие."

Тя казва, че нападението в Делхи, където хората са се разминавали с момиче, намушкано многократно с нож от мъжа нападател, е особено тревожно. Тя се опасява, че това говори за апатия на обществото към насилието над жени и момичета, или още по-лошо - за приемане.

"Мисля, че скорошният случай е толкова шокиращ, защото се случи толкова явно на обществено място", казва Котари. "Хората сякаш не виждат нищо нередно в социален план. В какво се е превърнало нашето общество, че един млад мъж може да се чувства така, че може да направи това, а хората наоколо също са съгласни с това?"

Да се научим да живеем с насилието

При липсата на действия Котари и други защитници предупреждават, че младите момичета и жени ще израснат с убеждението, че подобно насилие трябва да се очаква.

"Тези престъпления ги карат да чувстват, че за тях не е безопасно да бъдат във връзки, да упражняват своята автономност", казва тя. "Какво правим, за да защитим правата на младите момичета? Правото им да бъдат в безопасност, правото им да бъдат свободни и правото им да не се страхуват, че тези инциденти няма да се случат."

Йогита Бхаяна, основател на организацията "Хора срещу изнасилванията в Индия", заяви, че е "много жалко", че индийците са се "научили да живеят с подобна ситуация в нашата страна".

Застъпниците казват, че много случаи не се съобщават отчасти поради културата на срам за жертвите в това все още силно патриархално общество и липсата на доверие в полицията.

"Проблемът е огромен. Когато говорим за насилие, основано на пола, той е много по-голям от това, което си мислим", казва Бхаяна.

"Разбира се, че има патриархат, разбира се, че има мизогиния и тя е широко разпространена", каза тя. "Но разликата тук е, че нашите политици не желаят да се ангажират и да говорят. Затова те ще обвиняват хората, докато всъщност не хората, а системите трябва да бъдат обвинявани."

Друг източник на разочарование е колко бавно се движат колелата на правосъдието в Индия.

Маливал цитира случай, свързан с изнасилване на 8-месечно момиченце през 2018 г., и факта, че той все още си проправя път през съдилищата, като отражение на дълбочината на проблема.

"Как е възможно едно 8-месечно бебе да бъде изнасилено през 2018 г. и делото му да не е приключило?", попита тя.

Някои активисти казват, че мизогинията е толкова дълбока в патриархалното общество на Индия, че системата проваля всички жени, независимо от техния статус.

Маливал посочи неотдавнашните протести на високопоставени състезателки по борба, които настояват за разследване на твърденията за сексуален тормоз от страна на президента на Индийската федерация по борба (WFI) Брий Бхушан Шаран Сингх, който отрича всички обвинения.

След едноседмична седяща стачка полицията най-накрая регистрира дело през април, четири месеца след подаването на първоначалната жалба. Борците, сред които и някои известни олимпийци, продължиха да протестират по улиците до миналия месец, когато някои от тях бяха изведени и задържани от полицията, която заяви, че не са изпълнили заповедите на служителите.

Маливал предположи, че арестът им допълнително ерозира доверието в полицията и съдебната система.

"Утре, ако едно момиче се сблъска със сексуален тормоз на работното място, как ще може да събере смелост да съобщи за това, защото вече е видяло какво се случва, когато някой съобщи за случая?" - попита тя.

"Когато такива големи звезди на страната ... не получават правосъдие, каква надежда има за когото и да било?"

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 1 час

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 4 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 6 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 7 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 7 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 8 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 9 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 9 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 9 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

<p>Зеленски разкри, че нов тип ракета е ударила Украйна</p>

Зеленски: Русия е използвала "нов тип" ракета, която има "характеристики на междуконтинентална балистична ракета"

Свят Преди 9 часа

„Днес нашият луд съсед за пореден път показа какво представлява в действителност и как презира достойнството, свободата и човешкия живот като цяло“, заяви Зеленски в изявление

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 9 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 9 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 9 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 9 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 10 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 10 часа

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали