В контекста на продължаващия конфликт в Украйна, ролята на жените в обществото и икономиката е по-важна от всякога.
Със загубата на множество мъже, които са на фронта или в чужбина, жените поемат инициативата, за да запълнят празнините в икономиката и отбраната. От производството на дронове до мениджмънта на оръжейни компании, приносът на украинките е не само жизненоважен за военните усилия, но и за бъдещето на Украйна.
Адвокатката Халина Яворска е една от многото жени в Украйна, които започват втора работа след началото на войната – тя сглобява дронове, които са гръбнак на украинската армия в борбата ѝ с руските сили.
„Когато съпругът ми замина на война, осъзнах, че и аз искам да съм полезна. Той е пилот на дрон, затова реших да се включа в производството на дронове. Започнахме с 70 дрона месечно, а сега произвеждаме хиляди седмично“, разказа Яворска, чийто екип е нараснал от шест на 40 души, като 10 от тях са жени.
Много украински жени са предпочели да останат в страната, въпреки че могат да я напуснат. Те заемат позиции, оставени от мобилизирани мъже и запълват недостига на работна ръка – от строителството до отбранителния сектор, където жените представляват 38% от персонала в държавния концерн „Укроборонпром“.
„Няма достатъчно хора, а войната е шанс да придобием нови умения“, каза Яворска. Същото прави и Юлия Висоцка, която като търговски директор на компанията „Практика“ помага за производството на бронираните машини „Козак“.
„Създадохме първата си бронирана машина още през 2009г., макар че тогава нямаше интерес към нея. Затова, когато започна войната, успяхме бързо да пренастроим производството си“, споделя Висоцка, която оглавява и Лигата на украинските отбранителни предприятия.
Нуждата от работна ръка е критична: от началото на руската инвазия Украйна е загубила над 30% от трудоспособното си население заради мобилизация, миграция и окупация на територии, по данни на Конфедерацията на работодателите на Украйна.
Според Висоцка, „жените трябва да имат водеща роля в икономиката на страната.“
Яворска също усеща приноса си за отбранителната индустрия като начин да се разсейва.
„Работата ми помага да се почувствам полезна и да не мисля постоянно за съпруга ми на фронта.“
Валентина, ръководителка на отбранителен монополист, също работи неуморно, често оставайки да нощува в офиса заради натоварването. Заради мобилизацията, служителите ѝ са главно възрастни мъже и жени.
„Оказа се, че най-важното нещо в този живот е оръжието", заключи Валентина.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!