К лаудия Шейнбаум печели смазваща победа и стана първата жена президент на Мексико, предаде Ройтерс.
Тя ще наследи на поста своя ментор и досегашен президент Андрес Мануел Лопес Обрадор, чиято популярност сред по-бедните хора ѝ помогна да триумфира на вота.
Шейнбаум е изследовател, специалист по климатичните промени и бивш кмет на град Мексико. Тя спечели изборите с между 58,3% и 60,7% от гласовете, става ясно от експресно преброяване на извадки, обявено от мексиканската изборна комисия. Очертава се това да е най-големият дял от гласовете, постиган от победител на президентския вот, откакто в Мексико се произвеждат президентски избори.
Управляващата коалиция също така вероятно ще спечели свръхмнозинство от две трети от местата в двете камари на парламента, което би ѝ позволило да приеме конституционни реформи без подкрепата на опозицията.
Според предварителните резултати кандидатката на опозицията Сочитъл Галвес получава между 26,6% и 28,6% от гласовете. Шейнбаум каза, че Галвес ѝ се обадила по телефона, за да признае поражението си.
"За първи път в 200-годишната история на републиката аз ще бъда първата жена президент на Мексико", каза Шейнбаум пред свои поддръжници, които бурно скандираха "президент, президент".
Победата на Шейнбаум е важна стъпка за Мексико – страна, известна с културата си на мачизъм (от испански: macho, "мъжкар" – бел. ред.), отбелязва Ройтерс. Страната също така е на второ място в света по брой на гражданите, изповядващи католическата вяра, която от години води кампания за по-традиционни ценности и обществени роли за жените.
Шейнбаум става първата жена, спечелила общи избори в САЩ, Мексико или Канада.
"Никога не съм си представяла, че един ден ще гласувам за жена", каза 87-годишната Еделмира Монтиел, поддръжничка на Шейнбаум в най-малкия щат на Мексико - Тласкала. "Преди дори нямахме право да гласуваме, а когато ни бе позволено, то бе, за да гласуваш за човека, посочен от съпруга ти. Благодаря на Бога, че това се промени и аз успях да преживея това", добави Монтиел.
На Шейнбаум ѝ предстои труден път, коментира Ройтерс. Тя трябва да балансира обещания да заздрави популярни социални политики, но наследява значителен бюджетен дефицит и нисък икономически растеж.
След обявяването на предварителните резултати Шейнбаум каза на поддръжниците си, че правителството ѝ ще поддържа фискална отговорност и ще уважава независимостта на централната банка. Тя също така обеща да подобри сигурността, но не даде повече подробности.
Изборите бяха белязани от едно от най-високите нива на насилие в модерната история на Мексико, като по време на кампанията бяха убити 38 кандидати. Мнозина анализатори твърдят, че организираните престъпни групи са се разраснали и са задълбочили влиянието си по време на мандата на Лопес Обрадор.
Коя е Клаудия Шайнбаум?
Още като 15-годишна Клаудия Шайнбаум започва да се интересува от политика. Бедността, корупцията и замърсеният въздух в Мексико са теми, към които младото момиче навремето не остава безразлично. Особено несправедливо, според нея, било това, че не всички млади мексиканци имат шанса да получат добро образование, пише Deutsche Welle.
И макар че по-късно решава да работи в сферата на природните науки, интересът ѝ към социално-икономическите въпроси остава. Днес Клаудия Шайнбаум е вече на 61 години. И ще бъде първата президентка на Мексико. За да се впусне в надпреварата, тя трябваше да се откаже от поста си на кметица на едноименния град.
Дядо и баба от България
Дядото и бабата на Шайнбаум по майчина линия пристигат в Мексико през 40-те години на миналия век. Те бягат от България по времето, в което в Европа властва нацисткият режим. Родителите на баща ѝ са евреи ашкенази от Литва, които емигрират в Мексико преди около 100 години, посочва "Юдише Алгемайне".
Самата Клаудия е родена през 1962 година в Мексико сити. Тя е разведена и има две деца. Завършила е физика и е експерт по енергийни технологии в Мексиканската академия на науките. Много от членовете на семейството ѝ също се занимават с наука. От 2000 до 2006 година Клаудия Шайнбаум отговаря за въпросите на околната среда в столицата, след което временно се връща към науката. През 2015 става кмет на Тлалпан, най-големия район на мексиканската столица. Преди шест години пък е избрана за кметица на огромния мегаполис, пише "Юдише Алгемайне".
Мексико се готви да избере първата жена президент в историята си
Политическата кариера на Клаудия Шайнбаум не минава без турбуленции. През 2017, като кметица на Тлалпан, тя е обвинена за срутването на училище по време на земетресение, при което загиват 26 души. Подобни обвинения бяха отправени и през 2021, когато при тежък инцидент с две мотриси на метрото в Мексико сити загинаха 26 души. След един от сериозните ѝ ангажименти в последните години е борбата с насилието срещу жени.
Проучванията предвиждаха голяма преднина
Клаудия Шайнбаум бе издигната от Движението за национално възраждане ("Морена"), партията на настоящия президент на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор. Той нямаше право да се кандидатира за следващ мандат. Заради високия му рейтинг обаче се очакваше "Морена" да спечели изборите.
Повечето проучвания даваха на Шайнбаум предимство още през 2023. В дните преди вота медии по цял свят посочваха, че тя има големи шансове да спечели. Конкурентка в надпреварата за поста на държавния глава беше 61-годишната Ксочитл Галвес, която е технологичен предприемач от коренното население. Галвес бе кандидатка на един от опозиционните алианси, но изоставаше значително и в социологическите проучвания.
"Време е за жени"
Навремето в речта си, с която обяви, че се оттегля от поста на кметица на Мексико сити, Клаудия Шайнбаум подчерта предимствата си като учен и природозащитник. "Време е за жени", заяви Шайнбаум тогава, цитирана от британския "Гардиън". Тя обеща да продължи така наречената "трансформация" на Мексико, започната от Лопес Обрадор.
Подобни президентски избори - с две жени като кандидатки за поста на държавния глава - се проведоха за първи път в 128-милионната страна.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!