Глобалната кибератака от петък е взела повече от 200 000 жертви в над 150 държави, съобщи изпълнителният директор на Европол Роб Уейнрайт.
"Никога не сме виждали нещо подобно", каза той пред британската телевизия ITV.
"Последният брой е над 200 000 жертви в най-малко 150 държави.
Много от тези жертви са фирми, включително големи корпорации, както и правителствени мрежи", посочи Уейнрайт.
Той предупреди, че има опасност напрежението да ескалира. По неговите думи все още не е ясно какво ще видят хората, когато в понеделник сутрин включат компютрите в офиса си.
"Ние провеждаме около 200 глобални операции срещу престъпленията в киберпространството всяка година, но това е наистина е невиждано. Този обхват е безпрецедентен“, посочи директорът на Европол.
Според него мотивите за нападението остават неизвестни, но очевидно са с криминален характер.
Уейнрайт каза, че атаката е безразборна, бързо разпространяваща се и уникална,
тъй като вирусът на един компютър може автоматично да се разпространи през цялата мрежа.
Той посочи, че няколко банки в Европа са били засегнати.
По думите му Европол работи с ФБР, за да открие отговорните лица, като добави, че зад атаката не стои само един. Въпреки това киберпрестъпленията остават в „ъндърграунда“ и идентифицирането на хактерите и тяхното местоположение става все по-трудно.
Зловредният софтуер заключва данните на харддиска на компютри с "Уиндоус" и иска потребителя да изпрати финансов откуп за отключването им. Вирусът се казва "WannaCry". Атаката блокира компютрите на много болници във Великобритания, както и такива на испанския телеком "Telefonica". В САЩ е пострадал спедиторският гигант "FedEx", а в Германия - системата на държавните железници "Дойче Бан" (DB).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!