И зраелският министър-председател Бенямин Нетаняху омаловажи пакета за съдебна реформа на дясното си правителство в интервюта за американски медии, като го нарече „малка корекция“ и отхвърли международните и вътрешните критики.
„Описва се като края на израелската демокрация - мисля, че това е глупаво и когато страстите се уталожат, всички ще го видят“, каза Нетаняху пред ABC.
Той определи промените, които прехвърлят част от властта от съдебната система към избраните служители, като опит за намиране на баланс.
„Трябва да го коригираме и това е, което току-що направихме. Това е малка корекция“, каза той, като повтори тези думи в отделно интервю за CNN.
Парламентът на Израел гласува спорния законопроект, който ще ограничи правомощията на съда
В понеделник Нетаняху и коалиционните му съюзници прокараха в парламента законопроект, който според опонентите му отваря пътя към по-авторитарно управление чрез ограничаване на клаузата за „обоснованост“, използвана от Върховния съд за отмяна на правителствени решения, които съдиите смятат за противоконституционни.
Хиляди израелци излязоха по улиците на почти ежедневни протести срещу реформите. Те получиха и сериозна международна подкрепа, включително от президента на САЩ Джо Байдън.
Нетаняху повтори, че Байдън „при последния ни разговор ме покани в Белия дом през есента - мисля, че е през септември“.
Въпреки това от офиса на Байдън отново отказаха да уточнят дали срещата на двамата лидери ще се състои в Белия дом или на друго място, като говорителката Карин Жан-Пиер заяви, че „двамата са се съгласили да се срещнат в САЩ по-късно тази година“.
Десетки хиляди израелци отново протестираха срещу съдебната реформа
Хиляди израелци протестираха снощи в Тел Авив срещу гласуването от парламента на първата част от спорната реформа на съдебната система, прокарвана от дясното правителство, предаде Франс прес.
Развели синьо-бели израелски знамена, демонстранти се събраха снощи и скандираха „Демокрация, демокрация!“ в Тел Авив. Там е епицентърът на протестите след представянето на законопроекта за съдебната реформа през януари.
Реформата, която има за цел да разшири властта на служителите на изборна длъжност за сметка на тази на магистратите, предизвика разделение в страната и едно от най-големите протестни движения в историята на Израел.
Правителството смята, че е необходимо да се осигури по-добър баланс между трите власти но опонентите виждат в промените заплаха за демокрацията и се опасяват, че това отваря пътя към залитане към авторитаризъм.
Нетаняху се отказа от най-спорната част от съдебната реформа
Текстът, одобрен в понеделник, е първият от включените в реформата законопроекти, който става закон.
Протестите започнаха след гласуването в Кнесета късно през нощта в понеделник и полицията използва водни оръдия, за да разпръсне множеството.
Организаторите на протестите бяха обявили нови митинги тази седмица.
Критиците на министър-председателя, който е подсъдим за корупция, го обвиняват, че е искал да използва съдебната реформа, за да смекчи евентуална осъдителна присъда срещу него, твърдение, което Нетаняху отрича.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!