И зраелският министър-председател Бенямин Нетаняху представи план за ивицата Газа след края на конфликта. Това е първото му официално предложение за края на войната в управляваната от ислямистката организация "Хамас" палестинска територия, предаде Ройтерс.
* Видеото е архивно: Израел постави ултиматум на „Хамас”
Нетаняху: Израел ще запази военен контрол над палестинските територии
Според документа, представен на членовете на Израелския кабинет по сигурността
и видян от Ройтерс, Израел ще запази контрола върху сигурността на всички земи на запад от река Йордан, в това число окупирания Западен бряг и ивицата Газа - територии, в които палестинците искат да създадат независима държава.
В списъка с дългосрочни цели Нетаняху отхвърля "едностранното признаване" на палестинската държавност.
Той казва, че уреждането на въпроса с палестинците ще бъде постигнато само чрез преки двустранни преговори, но не назовава кой ще представлява палестинската страна.
В ивицата Газа Нетаняху очертава демилитаризацията и дерадикализацията като цели, които трябва да бъдат постигнати в средносрочен план.
Той не уточнява кога ще започне този междинен етап и колко дълго ще продължи. Израелският премиер поставя като основно условие за възстановяването на Газа, голяма част от която е напълно унищожена от израелската офанзива, пълната ѝ демилитаризация.
Нетаняху предлага Израел да има присъствие на границата между Газа и Египет в южната част на палестинския анклав и да си сътрудничи с Кайро и Вашингтон в тази област,
за да предотврати опитите за контрабанда, в това число и на пропускателния пункт в Рафах.
За да се замени управлението на "Хамас" в Газа, като същевременно се запази общественият ред, израелският премиер предлага да се работи с местни представители, "които не са свързани с терористични държави или групи и не са финансово подкрепяни от тях".
Експерти към ООН обвиниха Израел в издевателства над палестинки
Нетаняху призова и за преустановяване на дейността на Агенцията на ООН за подпомагане на палестински бежанци и замяната ѝ с други международни групи за помощ.
Войната в ивицата Газа бе предизвикана от ръководеното от "Хамас" нападение в южната част на Израел на 7 октомври, при което по израелски данни са били убити 1200 души, а 253 бяха взети за заложници. Според контролираното от "Хамас" министерство на здравеопазването в Газа от началото на конфликта на територията на палестинския анклав са загинали над 29 400 души, отбелязва Ройтерс.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!