В тората световна война е един от най-драматичните и важни моменти в историята на човечеството. Всеизвестен факт е, че конфликтът е спечелен от Съюзниците, но знаете ли кои държави влизат в този съюз? Повечето от вас вероятно веднага ще споменат САЩ, СССР, Великобритания и Франция. Несъмнено, тяхната роля в борбата срещу силите на Оста, начело на които стои нацистка Германия, е водеща, но не бива да се забравя, че и други нации също се включват във войната. В следващите редове ще стане въпрос именно за тях и приноса им за победата на Съюзниците, който на пръв поглед изглежда незначителен, но всъщност изобщо не е такъв.
- Доминиканската република
Доминиканската република обявява война на Япония само ден след нападението над Пърл Харбър, извършено на 7 декември 1941 г., както и на Германия четири дни по-късно. В интерес на истината, страната така и не мобилизира армията си, която не се включва в бойните действия. Въпреки това, над 100 доминиканци се присъединяват към американските въоръжени сили. Най-същественият принос на Доминиканската република е нейното решение да предостави убежище на голям брой евреи, избягали от Европа и зверствата на нацисткия режим. Това се случва в момент, когато повечето западни страни, включително САЩ, отказват да помогнат на бежанците.
Battleships USS West Virginia (BB-48) and USS Tennessee (BB-43) burning after the Japanese attack on Pearl Harbor, on December 7, 1941.#History #WWII #PearlHarbor pic.twitter.com/G09W1tc01R
— World War II History (@WW2Facts) December 7, 2023
- Хаити
По подобие на Доминиканската република, Хаити също обявява война на Япония на 8 декември 1941 г., а през следващите няколко дни и на други страни, една от които е България. САЩ дават на малката островна държава шест самолета, както и голямо количество бомби. През 1942 г. е формиран т. нар. Хаитиански военновъздушен корпус, който e натоварен със задачата да атакува германски подводници. Историците отбелязават, че въпреки скромния си размер, той изиграва важна роля в защитата на Карибския басейн.
- Колумбия
За разлика от други латиноамерикански страни, Колумбия не обявява война на Оста след атаката над Пърл Харбър, но прекъсва дипломатическите си отношения с Япония. Тъй като се намира близо до Панамския канал, който Съюзниците се опасяват, че може да бъде бомбардиран от германците или японците, Колумбия е от стратегическо значение за западните сили. Държавата получава военна помощ от САЩ, а освен това на нейна територия са разположени американски войници. Колумбийските военноморски сили патрулират в района на Панамския канал, за да предотвратят атаки срещу него, а освен това Богота предоставя и важни разузнавателни данни на Вашингтон.
- Бразилия
Още преди нападението над Пърл Харбър, Бразилия вече е изцяло на страната на Съюзниците. Нейното пристанище в североизточния град Натал, намиращо се на около 2500 км. от Дакар, Сенегал, е важна транзитна точка за американските военни части и доставки, пътуващи за Африка. Бразилия получава военна помощ на обща стойност от около 100 милиона долара, като очакванията на САЩ са, че страната ще изиграе важна роля в защитата на континента, ако ситуацията се влоши и силите на Оста предприемат мащабна атака. През 1942 г. Бразилия изпраща експедиционен корпус в Италия, ставайки първата латиноамериканска държава, участвала в Европейския театър на военните действия в хода на глобалния конфликт.
Behind a secret door in Argentina, a huge Nazi trove with apparent connections to Hitler https://t.co/DvXYFylRR1 pic.twitter.com/A61MmIsCFg
— USA TODAY (@USATODAY) June 20, 2017
- Чили и Аржентина
Чили и Аржентина са двете южноамерикански държави, в които подкрепата за Оста е най-значителна. Първоначално, властите в Сантяго решават да запазят неутралитет, като опонентите на Съюзниците използват това, за да създадат голяма шпионска мрежа на територията на страната (както и в съседна Аржентина). Ситуацията, обаче, се променя, след като Германия напада СССР. Това разгневява редица чилийци, които са част от работническото движение и симпатизират на комунистическия режим в Съветския съюз. В резултат, на 20 януари 1943 г. Чили прекъсва отношенията си с Оста и постепенно се присъединява към каузата на Съюзниците. Най-важният принос на страната несъмнено е разбиването на германска шпионска мрежа, ръководена от Валпараисо. Освен това, нацистите имат намерение да извършат серия от бомбени нападения срещу Панамския канал, за да ограничат мобилността на съюзническите сили, но планът им е осуетен. Представител на властите в Сантяго отбелязва няколко години по-късно, че ако въпросните атаки не били предотвратени, „те щяха да променят историята не само на Чили, но и на целия свят“.
Ролята на Аржентина често е пренебрегвана, особено като се има предвид, че тя прекъсва отношенията си с Германия чак през 1944 г. и неохотно обявява война на нацистите на 27 март 1945 г. – малко преди края на конфликта. Въпреки това, Буенос Айрес предоставя на Съюзниците изключително ценни разузнавателни данни за германските подводници, намиращи се в южната част на Атлантическия океан. След края на Втората световна война, много нацисти намират убежище именно в Аржентина, което хвърля мрачна сянка върху участието на страната в конфликта.
A Gurkha soldier with a Bren machine gun. #WWII pic.twitter.com/XaVcDy9Uvm
— World War II History (@WW2Facts) March 24, 2016
- Непал
Въпреки статута си на независимо кралство, Непал застава на страната на британците по време на Втората световна война. Държавата мобилизира армията си под командването на лорд Луис Маунтбатън, като в редиците ѝ са елитните воини, известни с името гурки. Те се отличават с изключителна храброст и отлични бойни умения, а мотото им е повече от красноречиво – „По-добре да умреш, отколкото да живееш като страхливец“. Показателен е фактът, че дълго след залеза на Британската империя, те са единствената чуждестранна част, която продължава да служи на Обединеното кралство. Гурките се сражават в различни райони на Югоизточна Азия, Северна Африка, както и в Италия, спечелвайки си множество отличия за проявената от тях смелост.
- Южна Африка
Ролята на Южна Африка във Втората световна война често остава в сянката на други британски доминиони като Канада, Австралия и Индия. Не бива да се забравя една важна подробност: въпреки че формално е част от Британската империя, африканската държава получава своята независимост в началото на 30-те години на миналия век и решението ѝ да влезе във войната е нейно, а не на Великобритания. Южноафриканските сили не само се сражават в Северна Африка, Италия и Бирма, но страната също така снабдява Съюзниците със суровини като злато и уран, които са от огромно значение за победата им в глобалния конфликт.
Още от автора:
Звездният миг на крайната десница
Великобритания по пътя на промяната
Рискованият ход на Макрон – накъде ще поеме Франция след предсрочните избори
Технологиите, които могат да ни превърнат в супергерои
Севернокорейската авантюра на Путин
Между популизма и недоволството на избирателите – възходът на крайната десница
Президентските избори в Украйна, които така и не се проведоха
Обречени на провал ли са преговорите за мир в Украйна
Марсианците, които нападнаха Еквадор
Изборите, които ще решат съдбата на ЕС
Разделената Европа – нападението срещу Роберт Фицо и задаващите се избори за ЕП
Война срещу природата – екологичните последици от конфликтите в Украйна и Газа
"Руският закон", който предизвика масови протести в Грузия
Застрашава ли дезинформацията предстоящите избори за ЕП
Дипломатическият ребус на Си Цзинпин
Избори в условията на глобална криза – накъде ще поеме Индия
Имигрантите, които спасиха американската икономика
Печели или губи Русия от ескалацията на напрежението в Близкия изток
Хуманитарният кошмар в Ивицата Газа
Сблъсъкът между Тайван и Китай и бъдещето на изкуствения интелект
Кой се страхува от Доналд Тръмп?
Избори по руски – несменяем ли е Владимир Путин
Между фактите и лъжите – конспирацията QAnon и „откраднатата победа“ на Тръмп
„Супер вторник“: Ключов ден за изборите в САЩ
Децата войници, които написаха историята на САЩ
Загадъчната история на Шотландия
Несбъднатите прогнози за живота през XXI век
Фалшивите новини, които застрашават здравето ни
Най-абсурдните конспиративни теории, свързани с природни бедствия
Между религията и суеверията: Средновековните предсказания за края на света
Забравената история на нацисткото движение в САЩ
Скандалните тайни на Католическата църква
Антинаталистите, които смятат, че не бива да имаме деца
Сделките за един долар, които ще ви изумят
Избори от двете страни на Атлантическия океан
Великите учени, останали без Нобелова награда
Кои са най-древните традиции, свързани с настъпването на Нова година
Фалшивите новини, които могат да повлияят на предстоящите президентски избори в САЩ
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!