Б арак Обама не присъстваше физически на сцената на снощния телевизионен диспут на демократите, но в действителност той беше навсякъде, а някои кандидати за президентската номинация за изборите през 2020 г. правеха опити да атакуват наследството на най-популярния член на партията си.
Подложен на сериозна атака от по-либералните и по-слабо представящи се в социологическите проучвания кандидати, фаворитът Джо Байдън често се позоваваше на Обама в своя защита - първия чернокож президент на САЩ, на когото в продължение на осем години той бе вицепрезидент.
Това пише в анализ в "Ройтерс" Джинджър Гибсън.
Обама се радва на голяма популярност не само в партията си, но и сред всички американци, включително сред афроамериканците, чиято подкрепа е от решаващо значение за спечелването на демократическата номинация за съперник на президента Доналд Тръмп на изборите през ноември 2020 г.
Според проучване от юни на института "Пю" Обама сега е смятан за най-добрия президент за последните 100 години.
"Вече почти 105 поредни месеца имаме увеличение на заетостта, най-дългия период в американската история", каза претендентът за номинацията на демократите Джулиан Кастро, който при управлението на Обама беше министър на жилищното строителство и градоустройството. "Над 80 месеца от тях се дължат на президента Барак Обама. Благодаря ти, Барак Обама", заяви той.
Това постави някои от съперниците на Байдън в трудното положение да търсят начин хем да критикуват бившия вицепрезидент и обещанието му да продължи и надгради наследството на Обама, хем да избягват да очернят името на бившия президент.
Откакто напусна президентския пост през 2017 г., Обама обикновено пази мълчание и избра да не подкрепя никого в надпреварата за президентската номинация на демократите. Единствено от време на време се намесва, за да критикува Тръмп.
"Всеки говори колко лош съм бил в това отношение", каза Байдън, имайки предвид расовите въпроси. "Барак Обама знаеше много добре кой съм. Той беше накарал десет адвокати да направят проверка на миналото ми по въпросите на гражданските права и свободи и избра именно мен и каза, че това е било най-доброто му решение. Ще приема неговата оценка", допълни бившият вицепрезидент.
Огромният брой кандидати за номинацията на демократите (общо те са над 20) не могат да постигнат съгласие колко наляво трябва да завие партията им. Дебатите по този въпрос се съсредоточиха най-вече около бъдещето на американската система на здравеопазване.
Превърналият се в нарицателно за ерата на Обама закон за здравеопазването - по-известен като Обамакеър - бе подложен на сериозна критика вътре в лагера на демократите, включително от водещите прогресисти Бърни Сандърс и Елизабет Уорън, сенатори, настояващи за централизирана здравна система, което почти би елиминирало частното здравно осигуряване.
Байдън изрази пълна подкрепа за Обамакеър - по същество призовавайки към Обамакеър да бъде добавена и опция за обществено осигуряване, чието вкарване в законопроекта Обама подкрепяше на времето, но когато се обсъждаше Законът за достъпните здравни грижи (Affordable Care Act), тя отпадна, за да може законопроектът да събере достатъчно подкрепа и да бъде приет.
"Обамакеър работи", каза Байдън. "Решението е да се надгради над Обамакеър", добави той.
Американският сенатор Камала Харис, която е сред водещите кандидати, отправи критики към закона с мотива, че той не пречи на застрахователните компании да печелят.
"Сенатор Байдън, Вашият план ще позволи на застрахователните компании да се задържат в статуквото и те ще продължат да правят бизнес, както досега", каза Харис.
От време на време Байдън все пак се опитваше да се разграничава от Обама. Той каза, че го е посъветвал да не увеличава войските в Ирак. Но когато кметът на Ню Йорк Бил де Блазио го притисна за големия брой депортации на незаконни мигранти от правителството на Обама, Байдън отказа да заяви какъв съвет е дал на президента по онова време по този въпрос.
"Аз бях вицепрезидент, препоръките си към президента съм ги давал в разговори, които си остават между нас, за разлика от Вас, от когото очаквам да разгласявате всичко казано", отвърна Байдън.
Дори Тръмп спомена името на бившия президент. По време на дебатите той написа в Туитър, че "клетките за деца са били направени от правителството на Обама", и заяви, че "той (Обама) въведе политиката на разделяне на семейства", тема, която сегашното правителство използва като гръмоотвод.
Сенатор Кори Букър разкритикува Байдън, че е бил съвносител на законопроект за борба с престъпността от 1994 г., който според някои е довел до масовото вкарване в затвора на чернокожи.
Байдън отново изтъкна работата си при правителството на Обама.
"Президентът на Съединените щати, Барак Обама, направи всичко възможно, за да опита да промени системата, но получи значителен отпор", каза Байдън.
Букър изрази недоволство от отговора.
"Първо, господин вицепрезидент, не може да лавирате така", заяви той. "Споменавате президента Обама повече от всеки друг в тази предизборна кампания. Не може да го правите, когато Ви е удобно, и да го отбягвате, когато не Ви изнася", добави Букър.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!