В подземна военна болница в Източна Украйна медици се опитват да спасяват живота на войници. Нападенията на безпилотни самолети обаче правят възстановяването и транспортирането все по-трудни, разказва АРД, съобщи Deutsche Welle.
Понякога докарването на ранените тук отнема не няколко часа, а няколко дни и дори седмици, разказва Олех, който работи в подземен лазарет в Източна Украйна.
Най-често ранените се докарват тук през нощта, казва той пред Ребека Барт от АРД. Големият проблем е, че постоянно нападат дронове и няма възможност войниците да бъдат евакуирани "по подходящ начин", допълва Олех.
"Тук помощта трябва да се оказва веднага"
Олех е доброволец. В мирно време 45-годишният мъж работи като лекар в болница. Там работата върви по план. "Тук помощта трябва да се оказва веднага, всичко трябва да става бързо."
В подземната болница има всичко, което е необходимо, за да се помогне на пострадал, той да бъде стабилизиран, а след това предаден на следващия екип, който отговаря за евакуацията.
Докато журналистката от АРД посещава лазарета, войник е докаран в него. Часът е 6 сутринта, а мъжът има рани по главата, шията, краката и ръката. Бил е атакуван от дрон.
Те не могат да спасят всички
Около десет лекари работят върху пациента. Те дават болкоуспокояващи на войника, отстраняват шрапнелите и спират кървенето. Анестезиологът Олександър видимо въздъхва с облекчение, когато екипът успява да стабилизира тежко ранения мъж. "Станах анестезиолог точно заради моменти като този. Това ми дава сили - всеки път, когато имаме тежко пострадали пациенти и успеем да ги лекуваме."
Често обаче, разказва Олександър, пациентите имат толкова тежки нарания, че не могат да бъдат спасени. И това е трудно. "Но ние сме упорити заради случаи като този, в който можем да направим много."
Лечението на пострадалия мъж отнема малко повече от час. След това Олександър и негов колега отвеждат войника до най-близката болница. Въпреки тежките травми по главата мъжът има добри шансове да бъде излекуван. Една от причините е, че евакуацията му е отнела само няколко часа. Но това е по-скоро изключение, обясняват лекарите. "Ако сравним ситуацията с тази през 2022 г., сега има дронове. И можете да бъдете ранени не само на фронтовата линия, но и по време на евакуацията."