С АЩ избраха Доналд Тръмп за президент. Какво следва след победата му над Камала Харис? Как развръзката отвъд океана ще се отрази на световната политика и икономика? Как ще засегне и България? Темата в студиото на NOVA коментираха социологът Андрей Райчев, икономистите Адриан Николов, Кузман Илиев, Евгений Кънев и експертът по международна сигурност Ивайло Иванов.
„Не виждам много позитивни ефекти. Това, че Тръмп ще е президент е определено лоша новина за Европа. Предстои време, в което Европа ще трябва да се справя с високите мита. Тръмп готви 100 процента мита за автоиндустрията, в която Германия е "локомотивът" на Европа. А в България има над 200 завода, които работят основно за Берлин. Но според мен по-големият проблем е всъщност в сферата на сигурността. Планът за Украйна е изключително тревожен за Европа, тъй като ще се създаде големи проблеми с нейната сигурност. И най-вероятно, дори да спре войната, то ще бъде за кратко", заяви Евгений Кънев.
Как Доналд Тръмп направи най-голямото завръщане в политическата история
"Аз си задавам въпроса защо Тръмп не беше президент в последните четири години? Причината е COVID-19. Пандемията го събори, всичко вървеше много в негова полза. И всичко това беше под знака на "новата нормалност". И сега Европа трябва да излезе от позата си на затлъстял пенсионер и да работи. Да прекрати елементи на новата нормалност като това при откриване на Олимпиада да се подиграват на християнските ценности... че има 17 пола, че нашите деца трябва да пишат родител 1 и 2. И всичко това се сля. И американците гласуваха за един много несимпатичен, арогантен и необразован човек. Но те го избраха, защото искат да възстановят своята нормалност", подчерта от своя страна Андрей Райчев.
Според Ивайло Иванов Европа е напълно неподготвена в сферата на отбраната да се защитава без САЩ. "За съжаление пропиляхме четири години по време на управлението на Джо Байдън, за да предприемем някакви стъпки в тази насока. НАТО е инструмент, чрез който Тръмп ще се опита да въздейства на различни политики на Европа", категоричен е той.
„Тръмп е бизнесмен. Завръщат се диалогът и преговорите. Досега имахме Америка на силата, на военната мощ. Тук Тръмп казва „Не. Аз търгувам и всички ще се съобразяват с Америка, защото тя ще бъде силна икономически. И ще се съобразявате, защото имате полза, а не защото ще дойдем да ви бомбардираме”. Светът си отдъхна, че Третата световна война се отлага. Хората ще видят, че САЩ отново става силна, и то с икономика, а не с военни действия. За Европа предстои да плаща сметката за възстановяването на Украйна и сметката за мигрантите, които ще идват тепърва. Украйна остана без електроенергийна система, без тецове”, коментира Илиев. Според него инфлацията в еврозоната ще бъде относително висока.
Първи реакции на световните лидери за изборите в САЩ
„Тръмп влиза в силна позиция, в която ще разполага с мнозинство в двете камари на американския парламент, което означава че ще може да превърне голяма част от своите обещания в реалност. Напълно е възможно обаче едно надиграване – Европа и Китай да отговорят с насрещни мита. И накрая да влезем в това, което икономиката нарича „състезание към дъното”, което значи, че всички ще обеднеем накрая”, смята Николов.
„Трябва да помислим за напълно различен свят. Последните 70-80 години свикнахме, че свободната търговия е моделът за развитие, но ще трябва най-вероятно да мислим как да развиваме националната икономика”, каза още той.
Целия разговор гледайте във видеото.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!