В ашингтон критикува Израел относно използването на американски оръжия в Газа, но без да преустановява изпращането им за тази страна, предадоха световните агенции.
Критиките са отправени в доклад на Държавния департамент на САЩ. В него се посочва, че е разумно да се преценява, че Израел е използвал оръжия по един несъвместим с хуманитарното международно право и следователно с американското законодателство, но САЩ не са успели да стигнат на този етап до окончателни заключения.
Разпространението на този доклад беше забавено с няколко дни заради дебатите в Държавния департамент. Документът беше публикуван, след като президентът на САЩ Джо Байдъп публично заплаши да преустанови доставката на някои категории оръжия за Израел, ако Израел започне голяма офанзива по град Рафах в южната част на Газа, на което САЩ се противопоставят.
Байдън лично поръча в края на февруари на Държавния департамент да проучи дали използването на оръжия от страни, ангажирани в активен конфликт и ползващи се от американска военна помощ, сред които е и Израел, спазва разпоредбите на американското законодателство.
Тази оценка се различава от решението на САЩ от миналата седмица да преустанови доставката на пратка боеприпаси и бомби, предназначени за Израел.
"Характерът на конфликта в Газа прави трудно оценяването или правенето на заключения въз основа на отделни инциденти", се констатира в доклада на Държавния департамент, който беше предаден на Конгреса.
"Въпреки това предвид значителната зависимост на Израел от средства за отбрана, произведени в САЩ, е разумно да се смята, че тези средства за отбрана са били използвани от израелските сили за сигурност от 7 октомври насам при случаи, несъвместими със задълженията на тази страна по отношение международното хуманитарно право", се казва в документа.
Но въпреки някои сериозни безпокойства, страните, получаващи американска военна помощ, са дали достатъчно надеждни гаранции, за да се позволи продължаването на доставката на оръжия, се казва в доклада, визирайки в общ план, страните, получаващи американска военна помощ.
Вашингтон следи с безпокойство израелската операция в Рафах, но не смята, че тя е голяма, предадоха световните агенции, като цитираха Джон Кърби, говорителя на Съвета за национална сигурност към Белия дом.
"Не бих казал, че онова, което видяхме в последните 24 часа означава мащабна инвазия или значима сухопътна операция", заяви Кърби.
Кърби освен това заяви, че САЩ смятат все още за възможно постигането на споразумение за прекратяване на огъня в Газа, докато „Хамас“ и Израел напуснаха преговорите, които се водят в Кайро, без да постигнат съгласие по темата.
"Ние вярваме все още, че разногласията могат да бъдат разрешени, но това ще изисква авторитет, кураж, способност за правене на компромиси и желание да се преговаря добросъвестно“, каза Кърби. „Няма да се откажем“ допълни той.
Guerra en Gaza - Las relaciones con los EEUU
— Israel Defensa 🇮🇱 Gabriel Yerushalmi (@Defensa_Israel) May 10, 2024
🇮🇱🇺🇸 - Parte 1
- El Asesor de Seguridad Nacional, John Kirby, declaró que la Casa Blanca esta complacida con las operaciones de #Israel en Rafah durante las últimas horas pues no indican una operación terrestre "importante".
- Declaró… pic.twitter.com/PeuWHJzvFZ
Франция също призова Израел незабавно да прекрати операцията в Рафах. „Осъждаме военната операция, която Израел започна в Рафах тази седмица и призоваваме за нейното незабавно прекратяване“. Това заявиха от френското външно министерство, предаде АФП. Дипломатическото ведомство също така призова Израел незабавно да отвори отново пропускателния пункт Рафах, за да може хуманитарната помощ да влезе в Газа и "най-уязвимите хора" да напуснат анклава.
Dans un communiqué publié dans la nuit de vendredi à samedi, la France a appelé Israël à cesser son action à Rafahhttps://t.co/qHTClrLcqP
— Le Parisien (@le_Parisien) May 11, 2024
Президентът на Колумбия Густаво Петро, чиято страна скъса всички дипломатически връзки с Израел, обвинявайки го в геноцид в ивицата Газа, призова Международния наказателен съд да издаде заповед за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, предаде Франс прес.
"Нетаняху няма да спре геноцида. Това означава издаване на заповед за арест от МНС", написа Петро в "Екс".
Той също така предложи Съветът за сигурност на ООН да обмисли създаване на сили за опазване на мира на територията на Газа.
На 1 май Петро обяви, че Колумбия къса дипломатическите си връзки с Израел, като последва примера на Боливия и Белиз. Преди това Колумбия обяви и, че преустановява закупуването на произведени в Израел оръжия. Израел е един от основните оръжейни доставчици на Колумбия.
"Не можем да се връщаме към епохата на геноцида, на изтребването на цял един народ", заяви колумбийския президент.
Израелският външен министър Израел Кац реагира, като определи Петро за антисемит.
Колумбийският президент разкритикува на няколко пъти войната, водена от Израел в ивицата Газа след атаката на "Хамас" срещу Южен Израел на 7 октомври миналата година. На 20 февруари той обвини Израел, че извършва геноцид на палестинците в Газа, изразявайки тогава пълната си солидарност с бразилския президент Луиз Инасио Лула да Силва, който направи паралел между израелската офанзива и изстребването на евреите от нацистите и породи дипломатическа криза.
#ENVIVO | A través de una carta, la comunidad interreligiosa de Colombia, le envió un mensaje al gobierno de Gustavo Petro para que reconsidere la ruptura de relaciones con Israel.
— Red+ Noticias (@RedMasNoticias) May 11, 2024
Informa: @PULGARIN_JULY
Ampliación en https://t.co/l1e7QwzG8J pic.twitter.com/dmh3ch5Uel
Израелският премиер Нетаняху вече заяви, че издаването на международна заповед за ареста му би било скандал с исторически пропорции.
* Във видеото: Иран пред Съвета за сигурност: Атаката ни беше отговор на постоянната агресия на Израел
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!