Ж урналист от водещ бангладешки вестник е вкаран в затвора по обвинение в публикуване на "фалшиви" новини, след като негов репортаж за високите цени на хранителните продукти се разпространи като вирус.
Самсуззаман Шамс от вестник "Протом Ало" се яви в съда и му беше отказано освобождаване под гаранция, ден след като беше арестуван.
Твърди се, че материалът му, публикуван на 26 март, Деня на независимостта на страната, е "очернял правителството".
Правозащитници осъдиха ареста и обвиниха правителството, че потиска свободата на печата.
Правителството отрича обвиненията, но групи за защита на правата на медиите предупреждават за постоянно намаляване на свободите при управлението на управляващата Лига Авами, която е на власт от 2009 г.
Journalist at leading Bangladeshi newspaper jailed on charges of publishing "false" news after his report on high food prices went viral https://t.co/hEgYtGreHn
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 30, 2023
В миналогодишния Световен индекс на свободата на печата "Репортери без граници" Бангладеш е класиран на 162 място от общо 180 държави, под Русия и Афганистан.
Вестникът, в който работи г-н Шамс, е най-големият и най-влиятелният ежедневник в Бангладеш. Не стана ясно веднага колко време ще остане в затвора.
Репортерът е бил заловен в дома си край Дака рано сутринта в сряда от полицаи в цивилни дрехи.
Работодателите му нямаха представа за местонахождението му в продължение на близо 30 часа, тъй като полицията и другите служби за сигурност заявиха, че не разполагат с информация за него. В репортажа, заради който г-н Шамс е задържан, обикновени бангладешци разказват за живота си в Деня на независимостта.
Един от цитатите е на работник, който пита: "Каква е ползата от тази свобода, ако не можем да си позволим ориз?"
Коментарът се разглежда като отражение на нарастващите притеснения относно ескалиращите цени на храните, които се покачиха в целия свят след нахлуването на Русия в Украйна.
Статията в Prothom Alo беше споделена от голям брой хора. Когато вестникът е публикувал репортажа във Facebook, е използвал грешна снимка на човек.
"След като разбрахме за грешката, веднага я свалихме и публикувахме разяснение под (променения) доклад", каза Саджад Шариф, изпълнителен редактор на вестника, пред Би Би Си.
"Но ние държим на първоначалния доклад. Цитатът на работника за цената на хранителните продукти беше истински", каза той.
Поддръжниците на управляващата Лига Авами обаче обвиниха вестника, че е накърнил имиджа на страната.
Полицията също така започна разследване срещу редактора му Матиур Рахман, както и срещу видеожурналист от вестника и още няколко души по спорния Закон за цифровата сигурност (DSA).
Министърът на правосъдието Анисул Хак заяви, че г-н Шамс е "представил неверни факти с недобросъвестното намерение да предизвика недоволство".
"Делото е заведено от физическо лице, а не от правителството. Ще последва надлежен процес", заяви г-н Хак пред Би Би Си.
Той заяви, че редакторът и издателят на вестника също носят отговорност за репортажа - и затова полицията ги разследва.
Последните събития идват на фона на загрижеността относно предполагаемия тормоз над правозащитници и служители на медиите в навечерието на изборите по-късно тази година.
Коалицията за свобода на медиите, инициатива на група западни държави в Дака, изрази загриженост във връзка с неотдавнашните съобщения за насилие и сплашване на журналисти, включително задържането по случая "Протом Ало".
Бангладешките журналисти твърдят, че все по-често са подложени на натиск заради критични репортажи за правителството на Шейх Хасина. Те казват, че ДПА е създала култура на страх.
По данни на групи за защита на правата на медиите от влизането в сила на DSA през 2018 г. са заведени дела срещу около 280 журналисти.
Г-н Хак казва, че правителството работи с медийните къщи по въпросите, свързани със закона. "Ангажирах се с тях [редакторите], за да премахна страха. Опитваме се да използваме най-добрите практики. Ако DSA трябва да бъде подобрен, ще изготвим правила за това", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!