В петък Конституционният съд на Южна Корея постанови, че Юн Сук Йол е злоупотребил с властта си, като е обявил военно положение миналия декември, и го отстрани завинаги от длъжност, пише ВВС.
Доскоро Южна Корея не беше страна, в която човек би очаквал военно превземане – мирна демокрация, възхищавана по целия свят заради своите K-драми и технологични иновации.
Затова, когато президентът Юн Сук Йол обяви военно положение и нареди на армията да поеме контрол, той шокира както страната си, така и света. Всички – от обикновените корейци до световните лидери – останаха с един и същ въпрос:
Какво си мислеше?
Конституционният съд на Южна Корея потвърди импийчмънта на президента Юн Сук-йол
Юн подцени съпротивата на обществото, армията и парламента. Той отмени заповедта само шест часа след нейното издаване.
ВВС разговаря с хора от най-близкото му обкръжение – приятели, довереници и политически съветници – за да разбере какво е накарало този някога успешен и принципен прокурор, известен с вярата си в правилното и грешното, да направи опит за авторитарен преврат – решение, което можеше да преобърне страната му, да опетни международната й репутация и да унищожи кариерата му.
"Обсебен от победата"
South Korea’s Constitutional Court has removed impeached President Yoon Suk Yeol from office. pic.twitter.com/O7tirpqX5t
— Pop Base (@PopBase) April 4, 2025
От малък Юн беше "обсебен от победата", разказва Чулву Лий – неговият най-стар приятел, с когото са израснали заедно.
„След като реши нещо, той го преследва докрай, без да се поколебае“, споделя Лий, който учил в същото начално училище и по-късно завършил право заедно с него.
В училище Юн бил най-едрото момче в класа, затова винаги сядал най-отзад, за да не пречи на останалите. Бил популярен, умен и убеден в чувството си за справедливост.
„Не дължа лоялност на никого“
През 2013 г. Юн разследва разузнавателната служба за корупция, въпреки нарежданията на шефа си да спре. Бил отстранен от длъжност, но за обществото той се превърнал в символ на смелост, защото се противопоставил на политическия натиск. Тогава произнесъл и думите, които ще го определят като фигура в корейската политика:
„Не дължа лоялност на никого.“
The moment the court removed Yoon Suk Yeol from office pic.twitter.com/lWnJXppkpJ
— Joseph Kim (@josungkim) April 4, 2025
Тази непоколебимост му спечелила репутация на безкомпромисен борец срещу корупцията, но с времето довела до сблъсъци дори с близките му. Един от приятелите му, Лий, разказва как веднъж Юн реагирал яростно на критика, че разследванията му стават прекалено агресивни:
„Когато му се обадих, за да му го кажа, той просто хвърли телефона през стаята.“
От прокурор до президент
След като хвърли в затвора отстранения президент Парк Гън Хе през 2018 г., Юн стана любимец на левицата. По ирония, по-късно, като главен прокурор в лявото правителство, започва разследване срещу един от министрите му. Това разстрои приятелите му, които го предупреждават, че прекрачва граница, но Юн остава непоколебим.
Когато влезе в политиката, партията му го възприема като риск, но и като най-добрата възможност да спечелят изборите. Кампанийният му стратег Ким Кеун-сик по-късно признава:
„Много съжалявам, че го избрахме за наш кандидат.“
Радикализацията надясно
South Korean court removes President Yoon Suk Yeol from office over martial law saga https://t.co/VmhMq3pGB6
— CNN (@CNN) April 4, 2025
След като печели изборите с най-малката разлика в историята на Южна Корея – 0,7% – Юн започва бързо да се отдалечава от центъра. Според близки до него приятели, той започнал да попада под влиянието на крайнодесни политици и коментатори, които го убедили, че страната е заплашена от комунистическа конспирация.
„Той започна да мисли, че е във война“, казва неговият приятел Шин.
Това го постави в изолация. Дори най-близките му съюзници започнаха да го напускат, а опозицията – която контролира парламента – го изолира допълнително, блокирайки инициативите му.
Падението
Изправен пред растяща опозиция и ниски рейтинги, Юн се радикализира. Започва да гледа на парламентарните избори като на заплаха за собственото си управление. В крайна сметка, на 3 декември, той прави съдбовната си грешка – опитва се да наложи военно положение, убеждавайки себе си, че действа в интерес на нацията.
„Той вярваше, че опозицията иска да съсипе страната, че действа в полза на Северна Корея“, разказва един от съветниците му.
Но дори армията не застана зад него. След шест часа Юн отмени заповедта, но вече беше твърде късно. Конституционният съд го обвини в злоупотреба с власт и го отстрани завинаги от длъжност.
„Той беше убеден, че спасява страната. Но застраши нейната демокрация“, казва неговият стар приятел Чулву Лий.
Юн падна така, както управляваше – без да се поколебае.