18

Р однините все още възстановяват овъглените тела и крайници на жертвите, загинали при военен въздушен удар по село в централната част на Мианмар в сряда, ден след най-смъртоносната атака в страната, откакто хунтата завзе властта с преврат преди две години. Това информира CNN.

Очевидец, който се е скрил в тунел по време на нападението, описва сцената на ужас, когато се е приближил до мястото на военния въздушен удар - умиращи деца, крещящи жени и трупове, струпани на земята.

Според активистката група Kyunhla, която е била на мястото на инцидента, най-малко 100 души, включително жени и деца, са загинали, след като във вторник военната хунта на Мианмар е бомбардирала градчето Канбалу в централната област Сагаинг. Групата заяви, че най-малко 20 деца са загинали при удара, а 50 души са били ранени.

Около 300 души са се събрали в село Пазиги рано сутринта във вторник, за да отпразнуват откриването на офис на местната администрация, съобщи очевидец за CNN при условие за анонимност, тъй като се страхува от отмъщение. Семейства са пътували от близките села за събитието, на което са предлагани чай и храна и което съвпада с началото на празненствата по случай новата година в Тингиян.

Ожесточени боеве между военни и бунтовници в Мианмар

Подобно на голяма част от Сагаин, районът не е под контрола на военната хунта. Новата градска управа се открива под ръководството на правителството на националното единство в сянка (ПНЕ), за хората, като част от съпротивата срещу хунтата.

"Не сме имали никакво предупреждение", казва очевидецът. "Повечето от жителите на селото бяха вътре в събитието, така че не забелязаха самолета".

Малко преди 8 ч. сутринта самолет на хунтата бомбардира селото, в което се провеждаше церемонията, съобщават очевидецът и местните медии. След това хеликоптер Ми35 е кръжал и е стрелял по селото няколко минути по-късно, казва очевидецът пред CNN.

"Когато пристигнах на мястото, се опитахме да търсим все още живи хора", каза той. "Всичко беше ужасно. Хората умираха (докато ги транспортираха) на мотоциклети. Деца и жени. Някои загубиха главите си, крайниците си, ръцете си. Видях плът по пътя."

Очевидецът разказва, че е видял десетки тела след нападението, включително деца на петгодишна възраст. Той казва, че при удара е загубил четирима членове на семейството си, а сред загиналите е и малко дете от неговото село.

"Видях много хора, които идваха на мястото на инцидента, за да търсят децата си, плачеха и крещяха", каза той.

Около 17:30 ч. самолетите на хунтата се върнали и обстрелвали същото място, което са бомбардирали сутринта, казва той.

Видеозаписи и снимки от последствията, показани на CNN от свидетели и местна активистка група, показват също тела, някои от които обгорени и на парчета, както и разрушени сгради, превозни средства и отломки.

Говорителят на хунтата на Мианмар генерал-майор Зау Мин Тун потвърди въздушния удар по село Пазиги и заяви, че ако е имало жертви сред цивилното население, то е било, защото те са били принудени да помагат на "терористите", съобщи Ройтерс.

Хунтата е определила НУГ и съпротивителните групи, известни като Сили за защита на народа в страната, като терористи.

"Ние започнахме атаката срещу тях. Бяхме информирани, че PDF са били убити по време на това събитие при атаката. Те се противопоставят на нашето правителство."

Ударът беше осъден в международен план, като един от високопоставените служители на ООН заяви, че глобалното безразличие към ситуацията в Мианмар е допринесло за нападението.

"Нападенията на мианмарската армия срещу невинни хора, включително днешният въздушен удар в Сагаинг, са подпомогнати от безразличието на света и на тези, които им доставят оръжия", заяви Том Андрюс, специален докладчик на ООН за положението с правата на човека в Мианмар.

Главният секретар на ООН атакува богатите за ограбването на бедните

"Колко деца от Мианмар трябва да загинат, преди световните лидери да предприемат решителни и координирани действия, за да спрат това кръвопролитие?"

Държавният департамент на САЩ заяви, че е "дълбоко обезпокоен" от въздушните удари и призова режима да "прекрати ужасяващото насилие".

"Тези насилствени нападения още веднъж подчертават незачитането на човешкия живот от страна на режима и неговата отговорност за тежката политическа и хуманитарна криза в Бирма след преврата от февруари 2021 г.", заяви то, използвайки алтернативно име за Мианмар.

Бойци срещу преврата ескортират протестиращи, докато те участват в демонстрация срещу военния преврат в Сагаинг, в дивизия Сагаинг в Мианмар, на 7 септември 2022 г. - В северозападния регион на Мианмар - Сагаинг, десетки местни "Сили за народна защита" се борят с военните и се опитват да отменят преврата, който те извършиха миналата година. Въоръжени с малко повече от самоделно оръжие и познаване на местния терен, някои от тези групи изненадват военните с ефективността си, казват анализатори.

Изминаха малко повече от две години, откакто военните завзеха властта, свалиха демократично избраното правителство и вкараха в затвора неговия лидер Аун Сан Су Чи. За да смаже съпротивата, хунтата редовно извършва въздушни и наземни удари по цели, които нарича "терористични".

При нападенията загиват цивилни граждани, включително деца, и са насочени към училища, клиники, болници и друга гражданска инфраструктура. Според местни групи за наблюдение войници на хунтата са опожарили цели села, а хиляди хора са били разселени при нападенията.

Сраженията между военните и съпротивителните групи се водят ежедневно в цял Мианмар. Тези бунтовнически групи, някои от които са се съюзили с някои от отдавна установените етнически милиции в страната, на практика контролират части от страната, които са извън обсега на хунтата.

Съпротивителни групи и хуманитарни организации многократно са обвинявали военните в Мианмар, че извършват масови убийства, въздушни удари и военни престъпления срещу цивилни в регионите, където се водят сражения, като хунтата многократно отрича тези обвинения - въпреки нарастващия брой доказателства.

"Те губят контрол над страната. Те губят позиции. Нещата на терен са много по-нестабилни, отколкото са били някога", заяви Андрюс от ООН пред CNN в сряда. "В резултат на това те използват все повече и повече въздушна сила и, разбира се, в резултат на това загиват все повече и повече цивилни граждани."

В понеделник въздушни удари на хунтата са нанесли удар по градче в западната част на щата Чин, Фалам Тауншип, като при падането на бомби върху училище са загинали девет души, съобщават местните медии Myanmar Now и The Irrawaddy.

Миналата седмица 8000 бежанци в южния щат Карен избягаха през границата с Тайланд, спасявайки се от боевете в градчето Мяуади, според изявление на отдела за връзки с обществеността на тайландската провинция Так, публикувано във Facebook.

През март най-малко 22 души, включително трима монаси, бяха убити в манастир в южната част на щата Шан. През септември пък при военен въздушен удар по училище в Сагаинг загинаха най-малко 13 души, включително седем деца.

Очевидец на нападението във вторник заяви, че "ситуацията в Мианмар сега е по-лоша".

"Хората умират като кучета или крави. Нямаме никакви оръжия, които да сравним с тези, с които разполагат военните. Нуждаем се от помощта на международната общност", каза той.

Коментари 18
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

18 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

България Преди 25 минути

Страната има много остра потребност от редовно правителство, отбеляза той

<p>Села в Ловешко обезлюдяват заради липса на вода</p>

Жители на засегнатите от водната криза села обмислят да ги напуснат

България Преди 37 минути

Водната криза в Ловеч и областта се задълбочава, а, решенията не изглеждат близо

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Любопитно Преди 1 час

Защото няма нищо по-хубаво от това да пазарувате умно и изгодно!

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Любопитно Преди 1 час

Как финансовите пазари могат да направят инвестициите в имоти по целия свят достъпни за всеки джоб

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

България Преди 1 час

Петър Петров е най-добрият кандидат, отбеляза лидерът на "Възраждане"

Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Любопитно Преди 2 часа

По време на двегодишното си затворничество в Рим апостол Павел изпратил послание до Филимон, което е запазено в Библията

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 2 часа

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 2 часа

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Свят Преди 3 часа

Визитата на президента има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 3 часа

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Любопитно Преди 3 часа

Хората, родени между 22 ноември и 21 декември, са представители на зодия Стрелец и са под влиянието на планетата Юпитер

<p>Ден на пирати, крале и президенти</p>

Ден на пирати, крале и президенти – 22 ноември в историята

Любопитно Преди 3 часа

Ден на възходи и падения, вижте какво се е случило на 22 ноември

<p>Внимание! Червен код за ураганен вятър в петък</p>

Внимание! Червен код за ураганен вятър в петък

България Преди 3 часа

Какво време ни очаква в края на седмицата

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 3 часа

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 10 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 11 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.