5

Г лавният изпълнителен директор на SpaceX Илон Мъск планира до 2050 г. на Марс да има град с един милион души. Това звучи дяволски амбициозно, като се има предвид, че хората никога не са стъпвали на марсианската повърхност. Но дали е осъществимо? Колко време ще отнеме на хората да колонизират друга планета? И може ли изобщо някога хората да колонизират светове извън Слънчевата система?

Отговорите на тези въпроси зависят до голяма степен от това за коя планета става дума. За Марс десетилетия не са непременно нереалистичен срок. Серкан Сайдам, заместник-директор на Австралийския център за космически инженерни изследвания и професор в Университета на Нов Южен Уелс в Сидни, заяви, че колонизирането на Марс от хора е възможно в рамките на десетилетия.

"Вярвам, че до 2050 г. ще имаме човешка колония на Марс", каза Сайдам пред „Live Science“

Сайдам е минен инженер, който специализира в изследването на минни разработки на бъдещето. Първата важна стъпка за създаването на успешна колония на Марс ще бъде водата, а тя може да бъде извлечена от лед и/или "хидратирани" минерали, според Сайдам. Той смята, че след това водата ще улесни земеделието и възможността за отглеждане на храна на Марс, както във филма "Марсианецът" от 2015 г., а водородът от леда и минералите може да се използва и като енергиен източник за ракетно гориво.

Но няма научен консенсус относно колонизацията на Марс до 2050 г. Други учени изразяват не толкова оптимистични мнения. Луис Фридман, инженер по астронавтика и съосновател на организацията с нестопанска цел Планетарно общество, изказа пред Gizmodo през 2019 г. предположението, че колонизация на Марс е малко вероятна в обозримо бъдеще, а Рейчъл Сейдлър, невролог от Университета на Флорида, която е работила с астронавти на НАСА, каза, че хората обичат да са оптимисти за колонизацията на Марс, но това звучи "малко като пай в небето".

Все пак човечеството вероятно ще достигне Марс в рамките на десетилетия. Китай планира да започне да изпраща човешки екипажи на Марс през 2033 г., а НАСА има за цел да изпрати астронавти там в края на 2030-та или началото на 2040-та година. След като хората стигнат там, следващата стъпка може да бъде изграждането на колония.

Колонизацията предполага известна степен на самостоятелност, но не непременно пълна независимост от Земята. Сайдам сравнява Марс с отдалечен остров, където все пак ще трябва да внасяте неща от време на време. "Повечето от оборудването и инструментите ще се изпращат от Земята", казва Сайдам. "Не мисля, че можете да произведете камион на повърхността на Марс."

Марс ще трябва да произвежда нещо, за да може една дългосрочна колония да бъде финансово жизнеспособна. Космическият туризъм е един от вариантите, но Сейдам посочва, че добивът на минерали е ключов за успеха на колонизацията. Например космическият добив на ценни материали като платина на близки астероиди би могъл да създаде нови космически икономики, като по този начин стимулира по-нататъшни инвестиции и проучвания.

Въпреки че Марс е най-реалистичният вариант за извънземна колонизация, червеният ни съсед не е точно най-приемливата планета за хората. Атмосферата на Марс е съставена от повече от 95% въглероден диоксид; там е много студено, със средна температура около минус 60 градуса по Целзий; достигането му отнема на космическите кораби от Земята около 8,5 месеца и е бомбардиран от вредна радиация.

Почти сигурно е, че на планетите извън нашата Слънчева система, наречени екзопланети, могат да се намерят по-приветливи нови домове. Проблемът с екзопланетите е, че те са много, много далеч. Дори не сме изпращали космически апарат до екзопланета, а единствените сонди, които напуснаха Слънчевата система, бяха "Вояджър 1" и "Вояджър 2", на които им отне съответно 35 и 41 години, за да стигнат до междузвездното пространство. Екзопланетите са наистина много по-далеч.

"До най-близката екзопланета ще са необходими няколко десетки хиляди години, за да се достигне със сегашната ни технология", каза пред „Live Science“ Фредерик Марин, астрофизик изследовател на черни дупки в Астрономическата обсерватория в Страсбург към Университета на Страсбург във Франция.

Това време за пътуване може да направи колонизацията на екзопланети невъзможна. Но Марин, който провежда компютърни симулации на междузвездни пътувания, очаква то да намалее в близко бъдеще, благодарение на по-бързи космически кораби.

"В науката знаем, че на всеки сто години, на всеки век, скоростта на вашите средства за придвижване се увеличава 10 пъти", казва Марин. С други думи, тъй като хората се научават да пътуват все по-бързо в космоса с всеки изминал век, потенциалното време за пътуване до екзопланети може да намалее от десетки хиляди години до хиляди години, а след това до стотици години.

Марин има хипотетичен сценарий за достигане на екзопланета, която е гостоприемна за хората, в рамките на 500 години. Пътуване, продължаващо векове, все пак ще изисква космически кораб, пилотиран от няколко поколения хора, повечето от които никога няма да видят екзопланетата, която в крайна сметка ще бъде колонизирана.

Симулациите на Марин показват, че около 500 души е подходящо начално население за колониален кораб с няколко поколения. Но как хората ще се справят с прекарването на остатъка от живота си на космически кораб и как потомците им ще се справят с раждането на живот, свързан с междузвездни пътувания, поражда етични въпроси и несигурност. И тъй като изменението на климата и други предизвикателства, свързани със Земята, заплашват да доведат хората до изчезване, преди да сме се справили с междузвездното пътуване, няма гаранция, че някога ще колонизираме екзопланети

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

България Преди 17 минути

Според ведомството твърдението му за покупката е манипулация

<p>Мицкоски: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС</p>

Мицкоски в САЩ: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС

Свят Преди 25 минути

Той коментира речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Свят Преди 55 минути

От вота също така зависи, макар и косвено, кой ще бъде новият канцлер на страната

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

България Преди 1 час

Сред задържаните са двама младежи на 19 и на 20 години

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Свят Преди 1 час

17-годишният бил задържан във връзка с друг случай в Гренобъл - за опит за убийство

"Хамас" освободи още двама заложници

"Хамас" освободи още двама заложници

Свят Преди 2 часа

Двамата мъже, Тал Шохам и Авера Мегисту, бяха предадени на Червения кръст в град Рафах

Откриха череп на "царя на древната египетска гора"

Откриха череп на "царя на древната египетска гора"

Свят Преди 2 часа

Палеонтолози се надяват, че костите ще разкрият защо хищникът е изчезнал

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Пари Преди 3 часа

Има по-високо доверие на пазарите, на инвеститорите и по-добре работещи институции, подчерта той

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Свят Преди 3 часа

Тя бе отвлечена при атаката срещу Израел на 7 октомври 2023 година

<p><strong><span style="color:#499bff;">Мразовита сутрин:</span></strong> Къде отчетоха до <strong><span style="color:#499bff;">-23&deg;C</span></strong> 🥶</p>

Мразовита сутрин: Къде отчетоха до -23°C 🥶

България Преди 4 часа

Още 5-6 дни температурите ще останат минусови, каза климатологът Симеон Матев

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Пари Преди 4 часа

Българските заводи за растителни масла се готвят за загуби и за затваряне на цехове

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

Свят Преди 5 часа

През декември 2021 г. държавите от СЗО решиха да изготвят споразумение за превенция и готовност за пандемии

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 5 часа

По време на гоненията против християнството вярващите с опасност за живота си прибирали телата на мъчениците и благоговейно ги погребвали в скрити места

<p>Огромни военни колони преминават през България</p>

Огромни военни колони ще преминават от днес до 20 март през България

България Преди 5 часа

Придвижването ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция

Какво представлява синдромът на късия сън

Какво представлява синдромът на късия сън

Любопитно Преди 6 часа

Синдромът на краткия сънсе отнася за хора, които естествено и редовно спят по-малко от шест часа

.

„Крадци на гробове взеха кръста на дъщеря ми и на майка ми – два пъти“

Свят Преди 6 часа

Семействата са опустошени, а местата - осквернени, което предизвиква гняв