А лиансът на НАТО планира нови мерки за защита за Украйна, според нов доклад, тъй като страховете нарастват, че вторият мандат на Доналд Тръмп в Белия дом ще попречи на колективните усилия за възпиране на Русия.
Wall Street Journal съобщи в понеделник, цитирайки американски служители, че на срещата на върха на НАТО този месец във Вашингтон ще бъдат обявени няколко нови мерки на фона на политическата турбуленция в Европа и САЩ.
Съобщава се, че плановете се изпълняват от няколко месеца, но сега се ускоряват след слабото представяне на президента Джо Байдън в първия президентски дебат миналата седмица.
Сред докладваните мерки ще бъде изпращането на нов висш цивилен служител на НАТО в Киев и създаването на ново военно командване в западния германски град Висбаден, което да координира военната помощ и обучението на украинските войски.
Семейството на Джо Байдън с призив да не се отказва от президентската надпревара
Новото командване ще се нарича "Помощ за сигурност и обучение на НАТО за Украйна" и ще бъде обслужвано от около 700 души. американски и съюзнически персонал от всички 32 държави-членки. Съобщава се, че организацията ще поеме голяма част от работата снабдяването на Украйна с военно оборудване, която досега се координираше от Пентагона чрез формата “Рамщайн” - официалната Контактна група по отбраната на Украйна.
Тръмп не направи много усилия да скрие разочарованието си от съюзниците от НАТО, които той многократно е обвинявал, че се възползват от американската щедрост за сигурността на Европа.
Байдън с критики към Върховния съд на САЩ, недоволства за имунитета на Тръмп
По време на първия си мандат бившият президент на САЩ рутинно атакуваше съюзническите лидери за това, че не са изпълнили ангажиментите си за разходите за отбрана; съюзниците се съгласиха през 2014 г. да изразходват 2 процента от техния БВП за армията до 2024 г., цел, която много страни от НАТО не изпълняват.
На противоречивата среща на върха на алианса в Лондон през 2018 г. Тръмп дори заплаши да изтегли САЩ от НАТО, освен ако съюзниците не покажат по-голям ангажимент за „споделяне на тежестта“. Заплахата не беше изпълнена, но перспективата за втори президентски мандат на Тръмп съживява опасенията за оттегляне на САЩ, което може да се окаже фатално за алианса.
Доклад: Джо Байдън е претърпял "когнитивен упадък" през последните шест месеца
Изглежда ясно, че Тръмп ще се върне към външнополитическата позиция, която толкова смущаваше американските съюзници по време на първия му мандат.
„Съединените щати трябва да плащат своя справедлив дял, а не дела на всички останали“, смята Тръмп.
"Голяма победа. Горд съм, че съм американец!“: Замразиха процеса срещу Тръмп
През февруари бившият президент дори заяви, че ще „насърчи“ Русия и Китай да „правят каквото си искат“ със страните от НАТО, които не успяват да „плащат сметките си“.
Това е година на ключови избори, както в Европа, така и в САЩ. През юни скептичните към НАТО и Европейския съюз крайнодесни партии в Европа спечелиха повече места в изборите за Европейски парламент, което поражда опасения относно обръщането на надясно на избирателите в Германия, Франция и други ключови страни от НАТО.
Във Франция шумното поражение на коалицията на президента Еманюел Макрон го накара да свика предсрочни местни парламентарни избори, след които изглежда, че партията „Национален сбор“ е на път да сформира първото крайнодясно правителство на страната.
Изборният манифест на „Национален сбор“ от 2022 г., части от който бяха изтрити от уебсайта на партията през юни, предполага, че САЩ „не винаги се държат като съюзник на Франция“ и предлага да се търси „съюз с Русия по определени въпроси“, включително европейската сигурност и борба с тероризма.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Джо Байдън обяви, че остава в кандидат-президентската надпревара
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!