С лед като бившият президент Доналд Тръмп се завърна в Белия дом, страните от НАТО с тревога размишляват върху бъдещето и върху това доколко могат да разчитат на най-големия играч в алианса, след като начело отново ще застане известен скептик.
Тръмп многократно е критикувал алианса и е обсъждал изтеглянето на Съединените щати от НАТО, докато е бил на власт, заявиха висши служители от администрацията пред The New York Times през 2019 г.
Експертите казват, че макар че Тръмп вероятно няма да изтегли САЩ от НАТО, следващите години ще бъдат предизвикателство за алианса, не на последно място защото много държави не са успели да се подготвят за триумфалното завръщане на Тръмп. В светлината на прожекторите ще попадне въпросът как Европа ще се справи със сигурността си в условията на не толкова сигурна подкрепа от страна на САЩ и кой ще поеме отговорността за насочването на помощта към Украйна.
Trump’s win gives Europe security jitters as US support for Ukraine, Nato in doubt https://t.co/ijCqVbgTcH
— The Straits Times (@straits_times) November 7, 2024
„Това е лоша изненада за повечето правителства в Европа. Европейските политици се страхуваха - и никога не са го крили - страхуваха се от перспективата за второ президентство на Тръмп“, заяви бившият служител на НАТО Едуард Хънтър Кристи пред Newsweek.
През февруари Тръмп заяви, че ще „насърчи“ Русия да атакува всички страни от НАТО, които според него не изпълняват финансовите си ангажименти към алианса. Администрацията на Байдън осъди тези забележки като „ужасяващи и ненормални“.
Тогавашният ръководител на НАТО Йенс Столтенберг заяви по това време, че всяко предложение, че „съюзниците няма да се защитават взаимно, подкопава цялата ни сигурност“.
„Очаквам, че независимо от това кой ще спечели президентските избори, САЩ ще останат силен и отдаден съюзник на НАТО“, каза Столтенберг.
"Тръмп е бил много последователен буквално в продължение на десетилетия, че смята, че съюзниците на Америка са безделници и безплатни консуматори на американската защита“, каза Хънтър Кристи пред Newsweek.
„Мисля, че е рационално да очакваме, че Тръмп, доста бързо след встъпването си в длъжност, ще започне да иска от европейците да харчат много повече за отбрана“, твърди той, и това може да не спре на границата от 2%.
Страните членки имат цел за разходи за отбрана от приблизително 2 процента от брутния си вътрешен продукт (БВП), въпреки че това е насока и много страни не достигат този праг.
През последните години европейските членове на НАТО настояват да увеличат разходите за отбрана и да достигнат този показател. В миналото САЩ са осигурявали много скъпи военни способности и основното ядрено възпиране на алианса.
„От гледна точка на ангажимента на Америка към европейската отбрана това ще бъде тежко и страшно пътуване, а от гледна точка на американската помощ за Украйна това ще бъде тежко пътуване“, каза Хънтър Кристи.
Trump’s victory means Europe needs to prop up its own defenses and take on more responsibility within NATO. The Franco-German axis that taped the EU together is broken. Macron is weakened, Scholz’s coalition is on the verge of collapse https://t.co/IDaVvgLAXh via @flaviajackson pic.twitter.com/N7Oza8L28d
— Zoe Schneeweiss (@ZSchneeweiss) November 6, 2024
В сряда полският външен министър Радослав Шикорски заяви, че Европа „спешно трябва да поеме по-голяма отговорност за своята сигурност“. През лятото Варшава обяви, че през 2025 г. ще изразходва пет процента от своя БВП за отбрана.
Русия започна тоталната си инвазия в Украйна, след като Тръмп напусна поста си, и той заяви, че ще намали американската военна помощ за Украйна, ако бъде преизбран. Той многократно е заявявал, че ще спре конфликта в рамките на 24 часа, след като влезе отново в Овалния кабинет.
„Непосредствената криза в Европа ще се състои в това как да продължи дипломатическата, военната и хуманитарната подкрепа за Украйна без САЩ“, каза Ед Арнолд, старши научен сътрудник по въпросите на европейската сигурност в мозъчния тръст Royal United Services Institute, базиран в Обединеното кралство.
„Ако Тръмп наистина иска да преговаря с Русия за прекратяване на войната още в първия си ден, който е третата седмица на януари, тогава европейците трябва да се съберат, за да измислят как евентуално да се справят с това“, каза Арнолд отделно за Newsweek.
„Това ще бъде нещо като първи тест за промяна в политиката на САЩ, която ще има верижни и утежняващи ефекти за НАТО през следващите четири години“, добави той.
Тези, които подкрепят военните усилия на Украйна в страната и на други места в НАТО, отдавна са обезпокоени от това какво може да означава второто президентство на Тръмп за Киев след воденото от републиканците забавяне на одобрението на военната помощ в началото на 2024 г. Официални представители на Киев заявиха, че блокирането на оръжията и доставките, пристигащи на бойното поле, спъва военните му напъни.
„Повечето хора очакват или поне се опасяват, че Тръмп вероятно ще забави и в крайна сметка просто ще спре или значително ще намали американската военна помощ за Украйна, което ще постави европейците в почти невъзможна ситуация, подобна на тази, която имахме по-рано тази година, когато помощта беше блокирана от Конгреса,“ каза Хънтър Кристи.
Военната помощ от САЩ е изключително важна за Киев, а европейските държави вероятно ще се затруднят да подкрепят усилията на Украйна за раздробяване без Вашингтон.
Професор Майкъл Кларк, бивш генерален директор на RUSI, заяви в сряда, че „за голямо съжаление НАТО и Западът изглежда се самообявяват за предатели на Украйна“.
„Не е неизбежно, но е все по-вероятно“, каза Кларк в публикация в X, бившия Twitter.
Експертите твърдят, че подготовката от страна на много европейски държави от НАТО просто не е била налице. Динамиката на континента също може да се промени - традиционно доминиращите западноевропейски държави може да бъдат оспорени за господство от Източния блок, който налива ресурси във военната сфера.
„През последните 30 години правителствата на всички европейски държави многократно не успяваха да подготвят и поддържат отбраната си“, заяви в изявление в социалните мрежи Ема Солсбъри, сътрудник в британския мозъчен тръст Council on Geostrategy.
„Каквото и да е бъдещето на Америка в НАТО, другите държави членки трябва да се отнасят сериозно към собствената си отбрана“, каза Солсбъри в отделни коментари за Newsweek.
„В продължение на десетилетия бяха пропуснати толкова много възможности да се решат проблемите и да се инвестира правилно в сигурността на Европа. Сега трябва да се надяваме, че нашите правителства ще действат - по-добре късно, отколкото никога“.
Арнолд каза: „Мисля, че те са много притеснени, но всъщност могат да обвиняват само себе си. Времето тече.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!