С ред част от местните жители свръхсекретното, заградено съоръжение на хълма е известно като „радарната станция”. Някои твърдят, че са виждали мистериозни руснаци в района. През годините са се разпространявали слухове, че това може би е база за американски ядрени бойни глави.
Лесно е да се разбере как са тръгнали слуховете. Обектът привлича погледа. Четири огромни кевларени топки стоят като гигантски сферичен космически кораб в комплекс насред открито поле на 25 километра западно от белгийската столица Брюксел.
Обвинения срещу Русия, тествала космическо оръжие
Сателитната наземна станция в Кестер обаче е едновременно по-безопасна и по усъвършенствана, отколкото може да се предположи според познанията на местните.
Тя има централно значение за космическите комуникации на НАТО и е най-голямата и най-модерната от четири подобни станции, поддържани от военния съюз.
Thanks for visiting us yesterday! We were excited to show you our satellite communications ground station in 🇧🇪. The Kester site is a key #NATO asset. @NATOpress @NATOBrazeB @camille_grand @BelgiumNATO https://t.co/tTt8cJE2n1
— NCI Agency (@NCIAgency) October 16, 2020
Около 2000 сателита обикалят на орбита около Земята, а над половината от тях са управлявани от НАТО. Те осигуряват всичко – от мобилни телефонни мрежи през банкови услуги до метеорологични прогнози. Командирите на НАТО на места като Афганистан и Косово разчитат на някои от тях за навигация, комуникация, споделяне на разузнавателни данни и засичане на ракетни изстрелвания.
Тази седмица обектът в Кестер е на път да попадне в нова орбита, когато НАТО обяви, че създава космически център, който да помага за управлението на сателитните комуникации и на ключови елементи от военните операции на алианса по света.
Русия се похвали: МиГ-31БМ лети в "близкия космос"
През декември лидерите от НАТО обявиха космоса за „петата сфера” на операции
след сушата, морето, въздуха и киберпространството. По време на двудневни преговори, започващи утре, министрите на отбраната от НАТО ще дадат зелена светлина за нов космически център във въздушното командване на алианса в Рамщайн, Германия.
„Това ще бъде център за предоставяне на космическа подкрепа за операциите на НАТО, споделяне на информация и координиране на нашите дейности”, каза преди срещата генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Това е част от усилията на алианса да поддържа преднина в една бързо развиваща се и високотехнологична област, особено на фона на тревогата, която страните членки изразяват от все по-агресивното поведение на Китай и Русия в космоса.
Русия колонизира Луната, ще добива полезни изкопаеми
Около 80 страни имат сателити, а се намесват и частни компании.
През 80-те години на XX в. само малка част от комуникациите на НАТО бяха през сателит. Днес те са поне 40%. През Студената война НАТО имаше над 20 станции, но новите технологии означават, че най-голямата организация за сигурност в света може да увеличи двойно своя обхват с една пета от този брой.
В Кестер, зад двойна предпазна ограда, солидни стоманени врати, и бронирано стъкло, в обект, който може да устои на терористично нападения или опит за заглушаване на комуникациите, има четири сателитни чинии, покрити с кевларени куполи и свързващи цивилните и военните централи на НАТО в Белгия с техните операции по света.
Индия взриви сателит. НАСА: Това е ужасно, ужасно нещо
Разположените на високо чинии, две от които са с диаметър 16 метра, излъчват информация и изображения от Европа и Африка към космоса над екватора, където се въртят в орбита сателити, собственост на съюзници като Съединените щати, Великобритания, Франция и Италия
НАТО не притежава сателити.
По света командири в кораби, авиация и подвижни или стационарни щабквартири разшифроват данните, за да получат заповеди, снимки и разузнавателна информация, да подготвят мисии или да придвижат войски и военно оборудване. От Кестер в рамките на половин час може да бъдат установени нови комуникационни линии за НАТО.
Голяма част от съоръжението е покрито с дебели стоманени плочи, включително каналите, в които са прокарани кабелите, с цел да устои на евентуално нападение с електромагнитни импулси – силни енергийни избухвания, които могат да сринат електрическите мрежи или да унищожат електронните платки и компоненти.
Тайният космически самолет на Китай се приземи успешно
Съюзниците в НАТО обаче са все по-разтревожени от други видове нападения, използващи антисателитни оръжия на километри над земята,
които могат да предизвикат хаос долу и да оставят опасни отломки, носещи се в космоса. „Някои държави, включително Русия и Китай, разработват антисателитни системи, които могат да заслепят, извадят от строя или свалят сателити и да създадат опасни отломки в орбита. Трябва да увеличим разбирането си за предизвикателствата в космоса и способността си да се справяме с тях”, каза Столтенберг.
За момента военният съюз настоява, че неговият „подход ще остане отбранителен и напълно в съответствие с международното право”. А въпреки крачките, които се правят в „петата сфера”, Столтенберг многократно е казвал през последната година, че „НАТО няма намерение да разполага оръжия в космоса”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!