М инистрите на външните работи на страните от НАТО поканиха днес Черна гора да стане 29-та членка на Алианса.
Това "историческо решение за започване на преговори за членство с Черна гора" бе взето единодушно от 28-те министри на външните работи от НАТО на заседание в Брюксел, посочи генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг.
Световните агенции отбелязват, че поканата към Черна гора е отправена въпреки възраженията на Русия.
След отправянето на покана предстои процес по присъединяване, който ще отнеме месеци преди Черна гора официално да стане член на НАТО, отбелязват агенциите. Това ще бъде първото разширяване на Алианса след приемането на Албания и Хърватия през 2009 г.
Русия неколкократно обяви съпротивата си спрямо присъединяването на Черна гора, която е сред любимите дестинации на руснаците за почивка и инвестиции.
Руският външен министър Сергей Лавров каза през септември, че всяко разширяване на НАТО е "грешка, дори провокация", припомня Ройтерс.
По-късно страната предупреди, че този ход вреди на европейската сигурност и ще опъне още повече отношенията между НАТО и Москва, които вече са в най-ниската си точка заради кризата в Украйна.
Русия заяви още, че ще спре съвместните проекти с Черна гора, ако бившата комунистическа държава се присъедини към НАТО.
Виктор Озеров, председател на комисията по отбрана и сигурност към Съвета на федерацията, каза, че може да бъдат прекратени проекти във военната сфера.
Дипломати от НАТО пък казаха, че решението да бъде отправена покана към адриатическата държава с население от 650 хил.души изпраща послание към Русия, че Москва няма вето върху разширяването на Алианса на изток, въпреки че кандидатурата на Грузия бе усложнена от войната с Русия през 2008 г., посочва Ройтерс.
След като Албания и Хърватия станаха членки на НАТО, сега само Сърбия, която е най-близкият съюзник на Русия на Балканите, не се стреми активно към членство в Алианса, отбелязва агенцията.
Политиката на НАТО на отворени врати помогна за разпространяването на сигурност, стабилност и демократичните ценности, които НАТО защитава, каза генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг, цитиран от ДПА.
"Това наистина е голям ден за моята страна, вярвам, че е заслужен", каза вицепремиерът Игор Лукшич пред министрите от страните от НАТО в Брюксел.
"Поканата към Черна гора е голяма новина и за Западните Балкани, за укрепването на тяхната сигурност и стабилност", отбеляза той.
Игор Лукшич обеща Черна гора да продължи решително с реформите, включително с борбата с корупцията и подобряването на сектора на отбраната.
"Ние напълно осъзнаваме, че поканата не е краят на процеса, а началото на нов", каза черногорският вицепремиер.
Босна, Грузия и Македония също желаят да се присъединят към НАТО, но не са постигнали достатъчен напредък до момента.
Министрите ще коментират днес и техните перспективи за членство.
По-късно през деня те ще се срещнат с украинския си колега Павло Климкин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!