Л идерите на страните, членки на НАТО, които се събраха на среща в Брюксел, предупредиха за военна заплаха от Китай, заявявайки, че поведението на азиатската държава е „системно предизвикателство”, съобщава Би Би Си (BBC).
Според тях Китай бързо разширява ядрения си арсенал и страната не е проявила „прозрачност” по отношение на модернизацията на армията си и военното ѝ сътрудничество с Русия.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че Китай „се приближава” до НАТО във военно и технологично отношение. Той обаче подчерта, че
Алиансът не иска нова Студена война с Китай.
Това е първата среща на върха в НАТО за новия американски президент Джо Байдън, който потвърди подкрепата на САЩ за Алианса. „Искам да стане ясно: НАТО е от решаващо значение за интересите на САЩ”, каза Байдън.
Според него страната му има „свещеното задължение” да спазва член 5 от учредителния договор на НАТО, който задължава членовете да се защитават взаимно от нападение.
Защо НАТО се фокусира върху Китай?
Според заключително изявление, „заявените амбиции и напористо поведение на Китай представляват системни предизвикателства пред международния ред, основан на правила, и в областите, свързани със сигурността на Алианса”. „Оставаме загрижени за честата липса на прозрачност в Китай и използването на дезинформация”, се казва в нея.
Столтенберг подчерта пред репортери: „Ние не навлизаме в нова Студена война и Китай не е нашият противник, нито нашият враг”. „Но”, добави той, „трябва да се справим заедно, като съюзници, с предизвикателствата, които възходът на Китай поставя пред нашата сигурност”.
Китай е една от водещите световни военни и икономически сили, чиято управляваща комунистическа партия е здраво свързана с политиката, ежедневието и голяма част от обществото. НАТО става все по-загрижен за нарастващите военни способности на Китай, които той вижда като заплаха за сигурността и демократичните ценности на своите членове.
Русия остава най-голяма заплаха за НАТО,
става ясно още от декларацията от Брюксел.
Съюзниците осъждат хибридната руска агресия, дезинформационните З кампании, зловредните кибератаки и намеса в изборите на страни от НАТО. И заявяват, че не може да има нормализиране на отношенията с Москва преди тя да започне да спазва международното право.
НАТО декларира, че не възнамерява да разполага в Европа сухопътни установки за ядрени ракети, но по принцип ще отговори подобаващо на увеличаващия се руски арсенал. Освен това Русия се призовава да отмени наложения на САЩ и Чехия статут на неприятелски за нея страни.
НАТО трябва да намери правилния баланс по отношение на Китай, като нито подценява, нито надценява страната, каза днес германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс. „Ако погледнете киберзаплахите и хибридните заплахи, ако погледнете сътрудничеството между Русия и Китай, не можете просто да пренебрегнете Китай”, заяви Меркел пред репортери след срещата на върха на НАТО в Брюксел. „Но не трябва и да бъде надценяван, необходимо е да намерим точния баланс”, каза тя.
Френският президент
Еманюел Макрон омаловажи определянето на Китай от НАТО като глобално предизвикателство
за сигурността, отбелязвайки, че то не бива да отклонява съюзниците „от сърцевината на задачите, които има НАТО”, посочва Асошиейтед прес.
„Мисля, че е много важно да не разпиляваме усилията си и да не сме предубедени в отношението си към Китай. Отношенията ни са нещо много по-широко от военната тема. Те имат икономическо, стратегическо, ценностно и технологично измерение”, заяви Макрон на пресконференция.
Той призова да не бъде отклонявана НАТО от многото ѝ други предизвикателства, включително борбата с тероризма и въпросите на сигурността, свързани с Русия. По думите му Китай е „голяма сила, с която работим по глобалните въпроси, за да напредваме заедно”, но същевременно е и „съперник”.
Българският президент Румен Радев заяви в изявление след срещата на върха ЕС – САЩ, че не вижда бъдещето на НАТО като на пазар, а като съюз на партньори, които заедно разработват технологии и заедно произвеждат високоефективно военно оборудване.
„Обсъди се широк спектър от въпроси – от адаптацията на Алианса към все по-предизвикателната среда за сигурност, стратегическите приоритети и бъдещата роля на съюза, Русия, Китай, изтеглянето от Афганистан, Близкият изток до киберсигурността, COVID-19 и промените в климата”, каза той.
„Всички споделиха своите виждания, че
най-важният фактор за нашата колективна сигурност е нашето единство като съюзници.
За първи път в стратегически документ на НАТО се разглежда единството във всички измерения. Не само в общата политическа воля и постигането на съвместимост във военен аспект. Нещо още по-важно – България има принос за това разглеждане на единството на този стратегически документ.
Спомняте си, че на срещата на върха през 2019 г. поставих въпроса за растящата дистанция между страните в НАТО, разделени на признака производители на военно оборудване и купувачи на такова. Високоразвитите страни, които произвеждат и продават военно оборудване, те влагат своите 2 % в своята икономика и социални системи и ги развиват още повече. А други страни като България са с ограничени възможности и ресурси и напротив – ние даваме нашите 2 % и ги влагаме в икономиките и социалните системи на тези развити страни”, подчерта Радев.
„Изказах тогава и своето виждане, че
не виждам бъдеще на алианса като на пазар.
Аз виждам неговото бъдеще като съюз на партньори, които заедно разработват технологии и заедно произвеждат високоефективно военно оборудване и по този начин демонстрират своето единство. Още тогава предложих да се вземат мерки, така че всяка съществена военна сделка да се съпътства от програми за индустриално сътрудничество и трансфер на технологии. Тези предложения са намерили място в дневния ред 20-30 разработван от генерален секретар Йенс Столтенберг и неговия екип, които още тогава приеха тази идея с голямо одобрение и работят по нея”, добави президентът.
НАТО е против ядрени ракети с наземно базиране в Европа
Макрон: НАТО трябва да знае кои и къде са враговете му
Байдън: САЩ се върнаха, отправи предупреждение към Русия
„Зловещите намерения на няколко страни“: За какво говори Китай
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!