У краински затворници отново разказват за изтезания и малтретиране в руски арести. От началото на войната в Украйна на 24 февруари 2022 г. многократно се съобщава за военни престъпления. Такъв е случаят и в украинския град Енергодар. Градът се намира в югоизточната част на Украйна и е най-известен със Запорожката атомна електроцентрала.
Преди началото на войната в Енергодар живеят около 53 000 души; според кмета Дмитрий Орлов от тях са останали само 15 000. Това съобщава британският всекидневник "The Guardian". Орлов подозира, че най-малко 500 души са били отвлечени и измъчвани. "В началото бях шокиран и притеснен. Но с течение на времето станах по-строг и по-суров".
Според "The Guardian" Елена Яхупова е била една от измъчваните. Според доклада тя е била задържана от руските окупатори през октомври 2022 г. и е била измъчвана от тайната полиция в продължение на два дни. Съседи са казали на тайната полиция ФСБ, че съпругът ѝ е украински военен. "Правеха каквото си искат", казва Яхупова.
Ръцете ѝ са били вързани за глезените и е бита по главата с пълна пластмасова бутилка. Задушаването е било на дневен ред. "Един те държи за врата, а друг ти стиска носа". Твърди се, че Яхупова е разкрила местонахождението на съпруга си или е предала други хора с военни връзки в града.
Твърди се също, че са държали пистолет до челото ѝ и са я били с ток. "Нямах време дори да изкрещя ... нямаше време да мисля, беше толкова шокиращо", казва тя пред The Guardian. Според нея насилието е дело на екип от петима или шестима служители на ФСБ. "Един по един те правеха тези неща. Те се наслаждаваха на това".
След два дни Яхупова е затворена в килия с 15 други задържани. "В общи линии там забравиха за мен", казва Яхупова. Само веднъж руски служител се опитва да се свърже с нея отново - и я принуждава да позира за видеоклип за руската държавна информационна агенция РИА Новости. Във видеото тя трябвало да се оплаче от предполагаем украински обстрел - "той ме заплаши, че ще ме застреля".
След като се появява в пропагандния видеоклип, Яхупова трябва да полага принудителен труд за руската армия в продължение на месеци. Едва през март тя е освободена от руските войски. Първоначално тя бяга в Естония, след което се връща в Енергодар, където "постъпва на служба в армията".
Историята на Яхупова не е изолиран случай. Украинските военни оценяват броя на украинските цивилни, държани на територията на Русия, на повече от 3000 души, като се смята, че много от тях са починали в плен. Тези данни не могат да бъдат проверени независимо.
Организацията на обединените нации (ООН) също обвинява руските военни в широко разпространени изтезания. Украинските цивилни и военнопленници е трябвало да бъдат принуждавани да разкриват информация чрез електрошок и инсценирани екзекуции, наред с други неща, обясняват експерти на ООН в писмо до руското правителство, публикувано в Женева.
Макар че и преди това обвинения в изтезания са били отправяни и към украинската страна, експертите на ООН предполагат, че руските военни най-малкото са толерирали или дори са разпоредили насилието. Правителството в Москва отхвърли обвиненията за изтезания на военнопленници или нападения над цивилни в Украйна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!