В контролирания от Русия сегмент на Международната космическа станция има пробиви, от които изтича въздух, предаде Си Ен Ен. (Видеото е архивно.)
Докато астронавтите се борят да закърпят проблемните зони, служители от руската космическа агенция "Роскосмос" не смятат, че ситуацията е сериозна, а от НАСА са на противоположното мнение.
МКС трябва да остане под налягане и пълна с въздух, за да приеме ротационен екипаж от астронавти.
Проблемните пробиви бяха идентифицирани за първи път през 2019 г. в тунел, който свързва руския модул, наречен "Звезда", с дока, където се скачват пристигащите космически кораби с товари и провизии.
Основните заплахи на остаряващата МКС
Но скоростта, с която модулът изпуска въздух, достигна нов връх тази година. Надзорните служители в Съединените щати сега смятат, че този проблем е най-належащият, пред който е изправена остарялата космическа станция и може да застраши безопасността на екипажа, според неотдавнашен доклад от Службата на генералния инспектор на НАСА.
Американската космическа агенция "изрази загриженост относно структурната цялост и възможността за катастрофална повреда", посочи Боб Кабана, председател на Консултативния комитет на агенцията.
Въпреки че "Роскосмос" е насочил своите космонавти да търсят и да поправят проблемните зони, което е намалило степента на изтичане, руският екип "не вярва, че има реална възможност за катастрофална повреда", каза Кабана.
"Спейс Екс" най-после върна на Земята екипажа на МКС
"Руснаците смятат, че продължаването на оперирането на станцията е безопасно, но не могат да докажат това пред нас", поясни Кабана. "А САЩ смятат, че не е безопасно, но не можем да докажем това, така че да убедим руснаците".
Разногласията продължават въпреки срещата по темата през септември, за която Кабана каза, че се е състояла в Русия.
Сега САЩ настояват независими експерти от двете страни да оценят проблема и да помогнат на двете космически агенции да постигнат консенсус относно основната причина и обема на изтичането.
Съединените щати вече са предприели стъпки за създаване на собствен екип от експерти, каза Кабана. Русия все още не е изпълнила препоръката.
Отблъскващата истина за живота в Космоса
С остаряването на орбиталната лаборатория и двете космически агенции в момента са изправени пред вземането на решаващи решения за това как и кога да преустановят дейността ѝ. Продължаващото изтичане повдига сериозни въпроси относно безопасността на станцията и способността на НАСА и "Роскосмос" да постигнат консенсус.
НАСА и "Роскосмос" знаят от години, че в руският модул има течове. Проблемът се изостря от факта, че предполагаемите пукнатини са "много малки, не се виждат с невъоръжено око и има скоби и тръбопроводи близо до тях, което затруднява работата с диагностични инструменти".
Астронавти са блокирани в Космоса
Усилията за намаляване на течовете засега не позволяват те да се разраснат. Въпреки това скоростта на изтичане все още варира около 1 кубичен метър въздух на ден, според НАСА.
Според Кабана техническите екипи в САЩ и Русия не са съгласни какво точно може да причинява проблема.
Руските експерти смятат, че вибрациите - които могат да бъдат причинени от механични системи като тези, използвани за съхранение на енергия на космическата станция, натоварват стените, причинявайки "значителна циклична умора", феномен, при който сравнително лека сила започва да се напуква и износва метала за дълъг период от време.
НАСА, от друга страна, смята, че картината е по-сложна, включваща няколко фактора като механичен стрес, излагане на околната среда и "остатъчно напрежение", както и потенциални проблеми, които произтичат от начина на производство на материалите, използвани в трансферния модул.
Изтичане в космоса: Руската космическа станция на МКС се справя с ново предизвикателство
Доклад, публикуван през септември от Службата на генералния инспектор на НАСА, също така отбелязва, че докато двете агенции са съгласни, че може да се наложи проблемният сегмент да бъде затворен за постоянно, ако степента на изтичане достигне "неудържимо" ниво, те не са постигнали споразумение как точно да се дефинира "неудържимо".
"Имаме много отворени и прозрачни отношения с нашите руски колеги космонавти", заяви американски астронавт, който се завърна от 232-дневен престой на Международната космическа станция в края на октомври.
Докато НАСА и "Роскосмос" работят за справяне с течовете, американската космическа агенция предприе някои свои собствени стъпки, за да гарантира безопасността на астронавтите.
В допълнение към изискването астронавтите да затварят входа на руската секция, когато тунелът за трансфер на "Звезда" е отворен, американската агенция сега поставя допълнителна седалка на борда на космическия кораб "Драгън" на SpaceX.
Тя заема място, обичайно използвано за товари и е запазена за астронавтите на НАСА, които се качват до космическата станция на руски космически кораб "Союз".
Проблемът с изтичането на въздух избухва в критичен момент за орбиталната лаборатория, в която НАСА се надява да продължи да работи с петте си партньорски агенции поне до 2030 г. В допълнение към "Роскосмос", това са Канадската космическа агенция, Европейската космическа агенция и Японската агенция за космически изследвания. Руските официални лица обаче не са се ангажирали с космическата станция след 2028 г. и вероятно няма да дадат категорични отговори за участието на "Роскосмос" след този период от време поне до 2025 г., посочва Си Ен Ен.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!