И збраният от президента Доналд Тръмп за ръководител на НАСА Джаред Айзъксман сигнализира за намерението си да постави нов акцент върху изследването на Марс, пише CNN.
Айзъкман - милиардер, главен изпълнителен директор на компанията за платформи за разплащания Shift4, ва пъти е плащал за полет на борда на капсули на SpaceX.
Очаква се той да бъде утвърден окончателно на поста едва след като законодателите се съберат на 28 април.
По време на изслушването Айзъкман беше изправен пред обширни въпроси за това как биха могли да се променят приоритетите на НАСА под негово ръководство.
В продължение на месеци космическата агенция и нейните търговски и международни партньори се сблъскваха с несигурността относно това как администрацията на Тръмп може да се опита да пренастрои мисиите на НАСА, така че да се съсредоточат върху Марс, а не върху Луната.
Ако такава промяна се осъществи, тя може да доведе до промени в програмата на НАСА „Артемида“, която беше обявена по време на първия мандат на Тръмп и отбеляза подновен фокус върху изследването на Луната. Мисията „Артемида I“ например изпрати космически кораб, годен за екипаж, на изпитателен полет около Луната през 2022 г. В крайна сметка „Артемида“ има за цел да върне астронавти на лунната повърхност и евентуално да създаде постоянно човешко селище на Луната.
Jared Isaacman, Pres. Trump's nominee to be NASA administrator, testifies at his confirmation hearing that the agency will "prioritize sending American astronauts to Mars" as well as returning to the moon. https://t.co/6Y8VeVWk1D pic.twitter.com/CMqnJ0tKzI
— ABC News (@ABC) April 9, 2025
Забележително е обаче, че Марс отдавна е предпочитана дестинация, изтъквана от Илон Мъск, основател и главен изпълнителен директор на SpaceX, който през последната година се превърна в близък довереник на Тръмп и инвестира поне 260 млн. долара в президентската му кампания.
Понастоящем НАСА няма конкретни планове за изпращане на хора на Червената планета, въпреки че агенцията редовно заявява, че разглежда лунните изследвания като важен предшественик на мисиите до Марс.
Въпреки това Айзъкман заяви пред комисията, че „ще даде приоритет на изпращането на американски астронавти на Марс“.
„Покрай това неминуемо ще разполагаме с възможности да се върнем на Луната и да определим ползите за науката, икономиката и националната сигурност от поддържането на присъствие на лунната повърхност“, се казва в подготвеното встъпително изявление на Айзъкман.
Луната срещу Марс
Законодателите и от двете страни на пътеката са предпазливи по отношение на потенциалното изместване на фокуса и възможните промени в лунната програма на НАСА „Артемида“.
Сенатор Тед Круз, републиканец от Тексас, публично подчерта мнението си, че НАСА трябва да продължи да се фокусира върху изследването на Луната.
В понеделник например той сподели в социалната медийна платформа X снимка, на която той и Айзъкман си стискат ръцете във Вашингтон, окръг Колумбия.
„По време на срещата ни г-н Айзъкман се ангажира да накара американските астронавти да се върнат на лунната повърхност възможно най-скоро, за да можем да разработим технологиите, необходими за полета до Марс. Мисията до Луната ТРЯБВА да се осъществи в мандата на президента Тръмп, в противен случай Китай ще ни изпревари там и ще построи първата лунна база“, се казва в публикацията на Круз.
Тези забележки са в контраст с акцента на Мъск върху Марс. Главният изпълнителен директор на SpaceX например заяви в публикация в социалната мрежа X миналата седмица, че „спирането на Луната просто забавя достигането до Марс“.
Billionaire entrepreneur Jared Isaacman, Donald Trump's pick to be the next NASA chief, shares the president's ambitious Mars goals. https://t.co/sWeuUrvtQA
— SPACE.com (@SPACEdotcom) April 9, 2025
Как точно Айзъкман ще балансира между успокояването на привържениците на Луната и Марс - и как промените, които той може да въведе, ще променят доларите по договорите - предстои да разберем.
Круз се опита да засегне този въпрос още с първия си въпрос към Айзъкман, като заяви, че вижда „известно напрежение между ангажимента, който поехте в моя кабинет, и Вашите показания“.
Айзъкман отговори с примирителен тон, като отвърна: „Не е нужно да вземаме бинарно решение Луна срещу Марс“.
„Не мисля, че тук трябва да правим някакви трудни сделки“, добави той.
На въпрос дали агенцията ще може да продължи изследванията на Луната и Марс, както и да се справи с научните си приоритети при сегашния си бюджет, Айзъкман отговори: „Силно се надявам, че е така; НАСА е създадена, за да прави почти невъзможното.“
Сигурно е, че ако бъде утвърден, Айзъкман ще допринесе с уникален опит за ролята на администратор на НАСА. Тази длъжност обикновено се заема от държавни служители, инженери, учени или, напоследък, политици.
Айзъкман също така призна пред членовете на комисията за нетрадиционните си качества.
„Аз не съм типичен кандидат за тази длъжност. Бил съм относително аполитичен; не съм учен и никога не съм работил в НАСА. Не смятам, че това са слабости. Всъщност смятам, че президентът Тръмп ги намира за силни страни. И ако бъда утвърден, ще принеса целия си опит в най-голямото приключение в човешката история - стремежа да се открият тайните на Вселената“, планира да каже Айзъкман пред комисията, според подготвените си бележки.
Ако бъде утвърден, Айзъкман ще бъде едва четвъртият от 15-те администратори на НАСА, които действително са пътували в космоса.
Прием на Айзъкман
Номинацията на Айзъкман беше посрещната с известен скептицизъм, но и с широк оптимизъм и ентусиазъм от лидерите в космическата индустрия.
Група високопоставени бивши астронавти например подписаха писмо до ръководството на търговската комисия на Сената, в което се застъпват за одобрението на Айзъкман.
„Вярваме, че Джаред Айзъксман е уникално квалифициран да ръководи НАСА в този критичен момент. Джаред ще може да приложи своята визия и бизнес нюх, за да превърне НАСА в постоянен лидер и да изпълни мисията си за изследване, вдъхновение и открития, като същевременно разшири търговските възможности, които са от полза за всички американци“, се казва в писмото.
Съкращения и реорганизация
Айзъкман обаче се сблъска и с въпроси за потенциални конфликти на интереси, тъй като е инвестирал милиони долари в SpaceX и е осъществявал програма за развитие на многоцелеви мисии с компанията. (Според документ, очертаващ плана му за спазване на етичните закони, Айзъкман заяви, че ще подаде оставка като главен изпълнителен директор на Shift4 Payments, но ще запази финансовия си интерес в компанията - която притежава акции на SpaceX - ако бъде потвърден за поста в НАСА.)
Billionaire entrepreneur Jared Isaacman, Donald Trump's pick to be the next NASA chief, shares the president's ambitious Mars goals. https://t.co/sWeuUrvtQA
— SPACE.com (@SPACEdotcom) April 9, 2025
Айзъкман има близки отношения и с Мъск, който оглавява наскоро създадения Департамент за правителствена ефективност (DOGE).
Инициативата работи за осъществяване на мащабни съкращения на разходите и намаляване на работната сила във федералното правителство. Демократичните законодатели се оплакаха от взаимодействието на DOGE с НАСА, като заявиха, че Мъск би могъл да използва ролята си в DOGE, за да облагодетелства SpaceX.
Компанията има договори с НАСА на стойност милиарди долари и през следващите години ще се бори за още по-изгодни сделки с агенцията.
DOGE и НАСА също така създадоха „екип на тигъра“, който работеше, за да определи как агенцията може да намали разходите и да съкрати персонала си. Космическата агенция вече закри два от своите водещи политически офиси и изтри препратките към половото и расовото разнообразие от своите уебсайтове и комуникации в отговор на заповедта на Тръмп за отказ от програми за разнообразие, равенство и приобщаване.
Промените предизвикаха недоволството на някои високопоставени служители и професионалисти от кариерата в НАСА.
„В агенцията има огромна загриженост, че наред с други проблеми ще имаме значително изтичане на мозъци, което ще се отрази не само на настоящите мисии, но и на инженерството и науката за поколения напред“, заяви един от служителите на НАСА пред CNN през март.
Айзъкман заяви в сряда, че не е разменял съобщения с Мъск относно плановете му да ръководи НАСА. А на въпроса на сенатор Гари Питърс, демократ от Мичиган, как ще гарантира, че Мъск няма да има „неправомерно влияние“ върху агенцията - Айзъкман отговори: „Абсолютно искам да е ясно, моята лоялност е към тази нация, космическата агенция и тяхната мисия, която променя света.“
Айзъкман обаче многократно отказа да каже дали Мъск е бил в стаята, когато Тръмп е предложил на Айзъкман ролята на шеф на НАСА, или да даде подробности за взаимодействията си с изпълнителния директор на SpaceX в Мар-а-Лаго.
Съкращения в науката
Айзъкман ще оглави НАСА в момент, когато служителите й се подготвят за потенциално драстични съкращения на научните инициативи на космическата агенция.
Въпреки че НАСА е може би най-известна със своите космически полети с хора, тя отговаря и за провеждането на научни изследвания на стойност милиарди долари, включително проучвания на климата и проекти за космически телескопи, които имат за цел да изследват произхода на Вселената.
Някои от служителите на НАСА заявиха пред CNN, че се готвят за съкращаване на работната сила и намаляване на бюджета с 50 %.
Подобни съкращения ще имат „опустошителни последици както за страната, така и за НАСА“, заяви Джордж Уайтсайдс, заместник-ръководител на комисията по наука в Камарата на представителите по време на изслушване на 1 април.
Засега обаче не е сигурно, че от НАСА ще се очакват такива драстични съкращения. Администрацията на Тръмп все още не е публикувала искането си за бюджет, а НАСА не е разкрила съдържанието на плана за реорганизация на агенцията, който ръководството - включително изпълняващият длъжността администратор на НАСА Джанет Петро - изготви заедно с ДОГ през март.
По време на встъпителните си думи в сряда Айзъкман посочи науката като един от основните си приоритети.
„Ще използваме научните таланти и възможности на НАСА, за да дадем възможност на академичните институции и индустрията да увеличат темпото на откритията, които променят света. Ще изстрелваме повече телескопи, повече сонди, повече роувъри и ще се стремим да разберем по-добре нашата планета и Вселената отвъд нея“, каза той.
Бъдещето на МКС и SLS
Не е ясно също така дали Айзъкман може да се опита да осъществи промени в плановете, включващи други програми на НАСА, като Международната космическа станция или Gateway - космическа станция, която НАСА възнамерява да постави в орбита около Луната.
В Международния космически център с размерите на футболно игрище вече близо 25 години непрекъснато се редуват екипажи от астронавти. НАСА настоява, че трябва да разполага с алтернативни космически станции в орбита около Земята, преди агенцията да прекрати дейността на МКС, която струва около 3 млрд. долара годишно.
Но Мъск предизвика вълни през февруари, когато публично заяви, че космическата станция е „изпълнила предназначението си“ и трябва да бъде ликвидирана през следващите няколко години - много по-бързо от настоящия график на НАСА за продължаване на операциите на орбиталната лаборатория поне до 2030 г.
Запитан за темата в сряда, Айзъкман заяви, че „не знае никаква причина, поради която да свалим (космическата станция) преди това, което е планирано в момента“ - което показва, че той може да не работи за ускоряване на нейното разрушаване.
Айзъкман обаче се усъмни, когато беше попитан дали може да се опита да отмени програмата Gateway.
„Нямам намерение - засега - да казвам, че ще отменя някоя програма. Ако успея да вляза в работата и разбера докъде са стигнали нещата, искам да уверя вас и тази комисия, че искам да видя Америка да печели“, каза той.
Други въпроси, които бяха обсъдени в сряда, включваха спекулации, че администрацията на Тръмп може да предприеме стъпки за отмяна на ракетата на НАСА Space Launch System (SLS).
Когато беше попитан за SLS в сряда, Айзъкман заяви, че разбира, че настоящият план на НАСА е да използва ракетата, за да изпрати астронавти на Луната.
“Вярвам, че SLS е най-добрият и най-бързият начин да стигнем до там“, каза Айзъкман.
Но, добави той, „не мисля, че това е дългосрочният начин да се стига до и от Луната и до Марс с голяма честота“.