С лед като Украйна заяви, че при неотдавнашната атака Русия е използвала междуконтинентална балистична ракета, Москва уточни, че става дума за експериментална балистична ракета със среден обсег на действие „Орешник“. Ударът беше насочен към завод в град Днипро, докато напрежението в продължаващата вече 33 месеца война продължава да нараства.
Разликата е важна, тъй като първият тип ракети са в обхвата на Новия Договор за съкращаване на стратегическите оръжия. Преди разполагането и изстрелването на такава Русия е длъжна предварително да уведоми САЩ.
В документа е записано, че чрез присъединяването си към договора членовете поемат доброволен политически ангажимент да уведомяват преди изстрелването на балистични ракети и космически ракети носители и за изпитателни полети. Присъединилите се държави се ангажират също да представят годишна декларация за своите политики в областта на балистичните ракети и космическите ракети носители.
„Орешник“ обаче не влизат в обхвата на договора, който засяга само ракетите с обсег над 5500 км и наземно базиране.
САЩ също разработват хиперзвукови ракети с програмата „Черен орел“, с каквито Русия вече разполага и поради тази причина имат интерес този тип оръжия да не бъдат регулирани.
Преди балистичните ракети с по-малък обсег са регулирани от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег, от който Русия фактически излиза през 2007 г., а формално през 2019 г. и от Договора за противоракетна отбрана от 1972 г., от който САЩ излизат през 2002 г.
Така Русия има задължението да уведоми САЩ за изстрелването на „Орешник“ непосредствено преди старта, съобразно Хагския кодекс на поведение срещу разпространението на балистичните ракети и двустранните споразумения, което е станало по автоматичната система за уведомление, действаща между двете ядрени свръхсили.
В телевизионно изявление руският президент Владимир Путин потвърди използването на нова ракетна система „Орешник“, която той описа като хиперзвукова.
„Русия си запазва правото да използва оръжия срещу военни цели в държави, които разрешават удари по руска земя“, заяви Путин.
Промени в ядрената доктрина на Русия предизвикват тревога
Той добави, че изстрелването е в отговор на използването от Украйна на произведени в Запада оръжия с голям обсег на действие срещу руска територия. Реално, използваните американски балистични ракети ATACMS са с малък обсег, но все пак 300 км е повече от обсега на останалите вискоточни балистични ракети, с които разполага Украйна.
Първоначално Киев определи изстреляната от Русия ракета като междуконтинентална балистична ракета въз основа на нейната скорост и траектория.
„Днес се появи нова руска ракета. Всички характеристики - скорост, височина - са на междуконтинентална балистична ракета“, заяви украинският президент Володимир Зеленски и призова за международен отговор.
Представители на САЩ оспориха твърденията на Украйна, определяйки ракетата като МБР със среден обсег на действие и хиперзвукови способности. Пентагонът заяви, че това е модернизирана версия на балистичната ракета RS-26 „Рубеж“, която може да носи до шест конвенционални бойни глави.
Путин потвърди, че тя не е била с ядрена бойна глава и заяви:
„В отговор на използването на американско и британско оръжие с голям обсег на действие, на 21 ноември тази година руските въоръжени сили нанесоха комбиниран удар по един от обектите на военно-промишления комплекс на Украйна.“
What's the Difference Between a Hypersonic Missile and ICBM? #UkraineRussianWar -#UkraineWar -#UkraineRussiaWar-#Russia #Ukraine #Kursk #KurskBattle https://t.co/rU3cqbgFBG
— Shadi Alkasim (@Shadi_Alkasim) November 22, 2024
Хиперзвукови ракети срещу междуконтинентални балистични ракети: Основни разлики
Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети (МБР) са предназначени за различни цели и работят с различни механизми.
Всъщност междуконтиненталните балистични ракети летят с по-висока скорост - над 25 000 км/ч, но следват определена балистична траектория с висока ос, излизайки извън земната атмосфера, като достигат височина до 4500 км.
Скоростта на „Орешник“ е около 12 000 км. Но тя лети в атмосферата и може да маневрира, което позволява на теория да избягва противовъздушната отбрана. На практика хиперзвуковите ракети трябва да се снижат и навлизайки в по-гъстите слоеве на атмосферата, да намалят скоростта си, преди поразяването на целта, което дава много малко време за реакция на ПВО.
Що се отнася до полезния товар, междуконтиненталните балистични ракети могат да носят множество ядрени бойни глави на огромни разстояния. Много от тях са оборудвани с множество независимо насочващи се носители (MIRV), което позволява на една ракета да поразява няколко цели едновременно.
Хиперзвуковите ракети, от друга страна, са предназначени за прецизни удари по критични цели и могат да носят както конвенционални, така и ядрени бойни глави.
За да не попадат под действието на Новия Договор за съкращаване на стратегическите оръжия, който изтича през 2026 г., руските хиперзвукови ракети са с обхват под 5500 км. На практика това означава, че могат да достигнат всяка точка в Европа и западното крайбрежие на САЩ.
Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада
По-широк контекст
Изстрелването на ракетата последва неотдавнашното използване от Украйна на ракети ATACMS, доставени от Съединените щати, и Storm Shadow, доставени от Обединеното кралство, срещу цели на територията на Русия. По-рано тази седмица администрацията на Байдън разреши на Украйна да използва доставяните от САЩ ракети с по-голям обсег за нанасяне на удари по-навътре в Русия - ход, който предизвика гневен отговор от страна на Москва.
Дни по-късно Украйна изстреля няколко от ракетите към Русия, според Кремъл. В същия ден Путин подписа нова доктрина, която позволява потенциален ядрен отговор дори на конвенционално нападение срещу Русия от страна на всяка държава, която е подкрепена от ядрена сила.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Украйна твърди, че Русия е изстреляла междуконтинентална балистична ракета
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!