С иомара Кастро - първата жена президент на Хондурас, встъпва в длъжност, за да оглави тази малка страна в самото сърце на централноамериканския "триъгълник на смъртта", страдаща от насилие, бедност и корупция - положение, влошено още повече от COVID-19 и опустошителни урагани.
Война на бандите и мигрантски кервани
Броят на убийствата на глава от населението (а то е 10 милиона) е сред най-високите в света (с изключение на страните в конфликт) - 37,6 на 100 000 жители през 2020 г.
Заедно с Мексико държавата се нарежда сред най-опасните в света за журналисти (92 убийства през последните 20 години) и за природозащитници.
Тя е разположена в "триъгълника на смъртта", също като Салвадор и Гватемала; съсипват я т. нар. марас - банди, контролиращи наркотрафика и организираната престъпност.
Това явление, свързвано с масовата безработица, предизвиква вълна от нелегална миграция към САЩ, по-специално от непълнолетни, които се страхуват да не бъдат насила вкарани в бандите. Случва се тази миграция да добие зрелищни форми - формират се "кервани" от хиляди хондурасци, тръгнали пеш.
Политическа нестабилност
Страната е независима от 1821 г.; следват многобройни държавни преврати, въоръжени бунтове и конфликти със съседките ѝ (с Гватемала през 1880 г., със Салвадор по време на кратката "футболна война" от 1969 г.).
Близо двайсетгодишният период на военни режими приключва през 1982 г. с избирането на Роберто Суасо Кордова за президент.
Избран като либерал през 2005 г., президентът Мануел Селая е свален през 2009 г. с военен преврат, подкрепен от десницата и от бизнес средите, след като предприема завой наляво, сближавайки се по-специално с венецуелеца Уго Чавес.
Нови избори в края на 2009 г. поставят начело на страната Порфирио Лобо Соса (от Националната партия).
Досегашният президент Хуан Орландо Ернандес, наричан с инициалите JOH (от Националната партия), е избран през 2013 г. с вот, оспорен от левицата, после преизбран в края на 2017 г. - според опозицията с нарушения при гласуването.
Обвинения за "наркодържава"
Братът на досегашния държавен глава - ексдепутатът Тони Ернандес, бе осъден през март на доживотен затвор от американски федерален съд за изпращане в САЩ на близо 185 тона кокаин - трафик, осъществяван според американските прокурори под закрилата на брат му.
Трафиканти, арестувани или екстрадирани в САЩ от кабинета на Ернандес, обвиниха обкръжението на президента, споменавайки за подкупи.
Хуан Орландо Ернандес заклеймява тези лъжесвидетелства, както твърди, на наркобарони, които според него искат да си отмъстят за започналата война срещу тях.
Бедна страна производителка на кафе
Хондурас е сред най-бедните страни в Латинска Америка; над половината население живее под прага на бедността.
През 2020 г. нейният БВП се сви с 9 на сто под ударите на COVID-19 и съкрушителните урагани Ета и Йота.
Тя е петият по големина износител на кафе в света; отрасълът осигурява най-много работни места в държавата.
Останалата ѝ продукция включва банани, дървесина, царевица, ананаси, палмово масло, ориз, фасул и скариди.
Паричните преводи, идващи от емигранти, възлизат на около 20 процента от БВП. Над един милион хондурасци живеят в чужбина, главно в САЩ, основния търговски партньор на страната.
Разяждана от корупция, тя заема 157-о място от общо 180 в класацията на НПО "Трансперънси интернешънъл".
"Атина на древните маи"
Руините на град Копан в западната част на Хондурас, наричан от археолозите "Атина на древните маи", са в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, но при все това са изоставени и в лошо състояние.
Това са развалините на близо хиляда сгради, изградени навремето около градската крепост и централния площад. Сред забележителностите се открояват т. нар. стълбище с йероглифите (с ивица от пиктограми, издълбани в камъка, б. р.), терен за игра с топка и тунели, водещи към царските гробници и храма Росалила, скрит под една от местните пирамиди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!