К осовски сръбски полицаи, работещи на граничните пунктове Ярине и Бърняк в северната част на страната, подадоха оставка днес в знак на протест срещу заповедта на Прищина да се използват косовски регистрационни табели за автомобили вместо издадените от Сърбия, предава БГНЕС.
300-те оставки в северния град Митровица, за които съобщават сръбските медии, са част от по-широко сръбско движение за оттегляне на сърбите от държавните институции, включително съдилища, полиция, парламент и правителство.
Сърбите напускат всички държавни институции в Косово
В Северна Митровица няколко хиляди сърби се събраха по обяд, за да протестират срещу задължителните косовски регистрационни табели. Те развяваха сръбски знамена и беше изпълнен сръбският национален химн.
Дългогодишният спор за регистрационните табели разпали напрежението между Сърбия и бившата ѝ провинция Косово, която получи независимост през 2008 г. и в която живее сръбско малцинство в северната част на страната, подкрепяно от Белград.
Косовската полиция съобщи в изявление, че е наясно, че сръбски полицаи са напуснали постовете си, а някои от тях са предали полицейско оборудване.
Премиерът Албин Курти обвини Белград, че се опитва да дестабилизира Косово, като подкрепя сърбите в техния бойкот на държавните институции.
"Още веднъж приканвам всички сръбски граждани на нашата страна да не изоставят институциите, да не подават оставки, да не напускат работните си места, защото така ще има по-малко услуги за хората", каза той.
Вучич: Шокиран и притеснен съм от изказването на Борел
Правителството на Косово заяви, че този месец ще започне да издава глоби на сръбските шофьори, използващи регистрационни номера отпреди независимостта, и ще конфискува автомобилите, чиито регистрационни номера не са сменени до 21 април 2023 г.
"Изтеглянето на косовските сърби от косовските институции не е решение на настоящите спорове. То има потенциала да доведе до по-нататъшна ескалация на напрежението на място", коментира ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел.
Около 50 000 сърби, които живеят в северната част на Косово, смятат Сърбия за своя родина и повечето от тях използват сръбски регистрационни номера, докато други 50 000 сърби, които живеят в други части на Косово, населени предимно с албанци, използват косовски регистрационни номера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!