В одещите съветници на американския президент Доналд Тръмп обсъждат въвеждането на санкции срещу Китай, съобщава „Политико“ (Politico), позовавайки се на два различни източника от администрацията във Вашингтон. Пекин отговори на заплахата от САЩ в „Ройтерс” (Reuters).
През уикенда е проведена извънредна среща по въпроса, като днес обсъждането му ще продължи. Окончателното решение трябва да бъде взето още тази седмица.
"Гардиън": Задава се сериозен конфликт между САЩ и Китай
Китай: САЩ нарушиха суверенитета ни
Северна Корея с нова ракета, вече може да удари Ню Йорк
Разглежда се широк набор от възможности, включително ограничения в сферата на търговията и икономически санкции. Засега Тръмп не е решил какъв точно да е пакетът от наказателни мерки.
Американският президент е убеден, че Китай не прави достатъчно, за да принуди КНДР да се откаже от своята ядрена програма и ракетни изпитания. Напрежението се засили след като в петък Северна Корея отново изстреля балистична ракета, а в отговор САЩ пратиха два стратегически бомбардировача, охранявани от ескадрили изтребители над Корейския полуостров.
Министерството на външните работи на Китай изпрати съобщение до „Ройтерс”, в което даде отговор на заплахите от САЩ.
В него се казва, че ядреният проблем със Северна Корея не е възникнал по китайска вина и че всички трябва да работят заедно, за да се намери подходящо решение.
От министерството обръщат внимание и на въпроса за търговията между двете страни.
Според Пекин, в основата на търговските взаимоотношения стои принципът за общата изгода, което се доказва от това, че стокообменът бележи постоянен растеж.
„Ние считаме, че проблемът с ядрената програма на Северна Корея и търговията между САЩ и Китай, са в напълно различни сфери. Те не са свързани и не бива да бъдат обсъждани заедно“, заяви заместник-министърът на търговията на Китай Киан Кеминг.
През уикенда Китай проведе най-големия военен парад от две години насам, показвайки най-новите си оръжия. Това обаче не стана в Пекин, а във военна база близо до пустинята Гоби в отдалечената провинция Вътрешна Монголия.
„Аз твърдо вярвам, че нашата галантна армия има и увереността и способността да победи всеки нахлул враг”, заяви в обръщение по време на парада китайският президент Си Дзинпин.
Едно от ключовите обещания в предизборната кампания на Тръмп през миналата година беше въвеждането на мерки срещу нелоялните търговски и валутни практики на китайците.
„Много съм разочарован от Китай. Нашите глупави предходни лидери им позволяваха да правят стотици милиарди долари годишно от търговията, а те не правят нищо за нас със Северна Корея, само говорят. Няма да позволим това да продължи. Китай лесно можеше да реши този проблем!”, написа Тръмп в „Туитър” през уикенда.
Той разказа през април пред „Уолстрийт джърнъл“ (The Wall Street Journal), че по време на срещата си във Флорида с китайския лидер Си Цзинпин е предложил да направи отстъпки в търговската политика в замяна на прекратяване на ядрената и ракетна програма на КНДР.
Някои от основните съветници на американския президент, като Стивън Милър, главният стратег Стивън Банън и отговарящият за търговията Питър Наваро, отдавна настояват за по-твърда политика срещу Китай.
I am very disappointed in China. Our foolish past leaders have allowed them to make hundreds of billions of dollars a year in trade, yet...
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 29, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!