Я пония внесе официален протест в китайското посолство в Токио срещу днешно навлизане на китайски изследователски кораб в териториалните ѝ води, съобщи японското Министерство на външните работи, цитирано от "Асошиейтед прес".

Министерството изрази "силна загриженост", след като корабът рано тази сутрин е бил забелязан край югозападната японска префектура Кагошима.

Китайският кораб, забелязан в японски териториални води към 6:00 сутринта местно време, ги е напуснал около два часа по-късно, съобщи японското Министерство на отбраната, откъдето допълниха, че съдът е бил проследен от японски военни съд и самолет.

Отношенията между Китай и Япония са в "критична фаза"

Напоследък все по-засилената активност на Китай около японските териториални води и въздушно пространство предизвиква безпокойство сред японските военни, които също така са загрижени от нарастващото военно сътрудничество между китайските и руските военновъздушни сили.

Случаят последва протест от страна на Токио, след като в понеделник китайски военен самолет навлезе за кратко в югозападното въздушно пространство на Япония - първи подобен случай.

Говорителят на китайското външно министерство Лин Цзян заяви във вторник, че страната му "няма намерение" да нарушава въздушното пространство на която и да е държава.

Китайски и филипински кораб се сблъскаха в Южнокитайско море

Междувременно Филипините и Китай днес си размениха обвинения, след като кораби на бреговата им охрана се сблъскаха в Южнокитайско море, като всяка една от страните заяви, че другата е извършила опасни маневри в спорния район, предаде ДПА.

Не се съобщава за пострадали при сблъсъка в района на плитчината Сабина, като това е петият инцидент между военноморските и въздушните сили на двете страни в Южнокитайско море този месец.

Филипинската брегова охрана съобщи, че нейният кораб "Тереза Магбануа" е претърпял значителни щети, след като днес сутринта кораб на китайската брегова охрана се е врязъл три пъти в него.

"Китайската брегова охрана извърши опасни маневри, въпреки че не е била провокирана", заяви Джей Тариела, говорител на бреговата охрана за Западното филипинско море.

"Има повреда около мостика, както и на надводния борд на "Тереза Магбануа", добави той. "Има дупка, която също е резултат от директното врязване, извършено от китайската брегова охрана", добави той.

Тариела заяви, че "Teреза Магбануа" е бил обграден от китайски кораби, включително два кораба на китайската брегова охрана и два катера на китайските военноморски сили, около плитчината Сабина, разположена в изключителната икономическа зона на Филипините.

Китайската брегова охрана обвини Филипините за инцидента, като заяви: "Отговорността е изцяло на Филипините".

"Филипинският кораб № 9701 умишлено се сблъска с китайския кораб № 5205, който нормално е осигурявал спазването на правата и прилагането на закона", се казва в китайското изявление.

По-рано през месеца Филипините съобщиха за два отделни инцидента, при които китайски самолети изстреляха сигнални ракети по правителствени самолети, извършващи патрулиране над Южнокитайско море. 

През август се случиха и два други инцидента на тормоз от страна на китайската брегова охрана, засягащи филипински кораби в спорните райони.

Китай, който претендира за почти цялото Южнокитайско море, предприема все по-агресивни действия в района през последните години, отбелязва ДПА. Пекин пренебрегва решение на международен арбитражен съд от 2016 г., според което няма правна или историческа основа за експанзивните си претенции.

Виетнам, Малайзия, Бруней и Тайван също имат претенции към района, за който се смята, че е богат на природни ресурси.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Под Хималаите се случва нещо огромно: Индийската плоча се разцепва на две

Любопитно Преди 2 минути

Дълго време учените смятаха, че Индийската плоча се плъзга стабилно под Евразийската плоча в по-плавно и постоянно движение

Гуцанов: Няма възможност в бюджета за 10% ръст на заплатите

Гуцанов: Няма възможност в бюджета за 10% ръст на заплатите

България Преди 41 минути

Гуцанов: Направихме невъзможното от "дупка" от 18 милиарда лева да направим бюджет

Сарафов предложи освобождаване шефа на прокуратура в Плевен

Сарафов предложи освобождаване шефа на прокуратура в Плевен

България Преди 1 час

Николов с ред свои заповеди системно е нарушавал принципа на случайния подбор

Задържаха трима за побой на куче

Задържаха трима за побой на куче

България Преди 1 час

То е настанено във ветеринарна клиника с тежки увреждания

Илиян Любомиров: Родителите най-много имат нужда от спокойствие

Илиян Любомиров: Родителите най-много имат нужда от спокойствие

Любопитно Преди 1 час

Да, бъркаме в много неща. И да – ще бъдем водени от най-добрите си чувства, докато правим всичките грешки, каза Любомиров

Джордж Клуни: С Амал „все още не сме се карали“ след 10 години брак

Джордж Клуни: С Амал „все още не сме се карали“ след 10 години брак

Любопитно Преди 2 часа

„Опитваме се да намерим нещо, за което да се караме“, пошегува се Джордж

Билял Ердоган, синът на турския президент Реджеп Тайип Ердоган

Синът на Ердоган: Нямам политически амбиции

Свят Преди 2 часа

Билял Ердоган говори за руския президент Владимир Путин и за човешките качества на баща си

Снимката е илюстративна

Невзривени артилерийски боеприпаси от Втората световна война бяха намерени в Румъния

Свят Преди 2 часа

Екип за обезвреждане ги е транспортирал до безопасно място, откъдето те ще бъдат унищожени

Намериха тялото на 28-годишен мъж във Водното огледало в Кърджали

Намериха тялото на 28-годишен мъж във Водното огледало в Кърджали

България Преди 2 часа

Първоначалният оглед не е установил следи от насилствена смърт

<p>След семеен скандал: Жена нападна с нож съпруга си</p>

След семеен скандал: Жена нападна с нож съпруга си в Пазарджик

България Преди 2 часа

За щастие нараняванията не са животозастрашаващи

<p>Уилям и Кейт разкриха къде ще празнуват годишнината си</p>

Уилям и Кейт отбелязват 14-та годишнина от сватбата си в Шотландия

Любопитно Преди 3 часа

На 29 април 2011 г. принцът и принцесата на Уелс се ожениха в Уестминстърското абатство

Радев: Целият християнски свят скърби за загубата на папа Франциск

Радев: Целият християнски свят скърби за загубата на папа Франциск

България Преди 3 часа

Държавният глава посрещна на официална визита президента на Източен Тимор Жозе Рамос-Орта

Путин на среща с папа Франциск през 2019 г.

Защо Владимир Путин няма да отиде на погребението на папа Франциск

Свят Преди 3 часа

Това можеше да бъде първата среща лице в лице между президентите на Русия и САЩ

<p>Най-скъпите неща, които Безос&nbsp;притежава&nbsp;</p>

Най-скъпите неща, които Джеф Безос притежава

Любопитно Преди 3 часа

Най-богатият предприемач в света трупа имоти и луксозни придобивки на стойност милиарди

<p>Търговските войни водят до истински &ndash; ще се случи ли отново</p>

Търговските войни водят до истински – ще се случи ли отново

Свят Преди 3 часа

Поне от времето на Древна Гърция митата и търговските ограничения са били фактор зад войните. Дали това ще се случи отново

Бюджетният дефицит за 2024 г. е 6,158 млрд. лв. - в рамките на допустимите 3% от БВП

Бюджетният дефицит за 2024 г. е 6,158 млрд. лв. - в рамките на допустимите 3% от БВП

България Преди 4 часа

Общият държавен дълг към края на 2024 г. е 24.1%, което се равнява на 48.846 млрд. лв.