47 ранени полицаи, от които 10 по-сериозно, и счупена полицейска кола е резултатът засега от четвъртия ден от протестите в Скопие, след като част от протестиращите събориха охранителните съоръжения и се опитаха да влязат в сградата на парламента в Скопие. Протестът започна пред сградата на правителството, където в последните три вечери се организират протести срещу предложението на ЕС за преговорна рамка на Република Северна Македония, предаде БТА.
При засилено полицейско присъствие и с викове „Оставка“, „Никога Северна, само Македония“, и „Бугар Османи“,
съпровождани от полиция и с избухващи от време на време пиратки, голяма група от протестиращите, както бяха обявили, преминаха по моста на река Вардар и продължиха към сградата на Министерството на външните работи, където също имаше полицейски кордон.
Пиратки, димни бомбички, яйца, бутилки, домати полетяха
към сградата на министерството, в резултат на което беше счупено стъклото на входната врата, а шествието се отправи към сградата на парламента.
„Такава Европа ли си представяте? Всички да се обединим и да блокираме системата.
Никой нищо да не работи. Македония трябва да победи!“, призова една от говорителките на импровизираната естрада пред сградата, а от Македонския дипломатически синдикат призоваха министъра на външните работи Буяр Османи да подаде оставка и „да не лъже народа“.
Към парламента полетяха димни бомбички и пиратки, а младежи успяха да съборят металните заграждения
и застанаха пред полицейския кордон, който се групира пред вратата на парламента и успя да изтласка групата, подреждайки се в плътна редица пред сградата.
След известно време вербални атаки, към полицията полетяха камъни, изкъртени кошчета за боклук и пътни знаци,
а кордонът успя да изтласка агресивната група протестиращи на улицата пред парламента, а след това и през улицата и да я раздели на две. Видя се ранен полицай, когото колегите му изнесоха на ръце извън кордона, по посока на пристигналата линейка. Можеха да се видят и няколко арестувани, предава още БТА.
Парламентът беше ограден изцяло от полиция,
а протестиращите, значително намалели, бяха изтласкани към парка и порта „Македония“ срещу сградата на парламента.
Цялата улица беше освободена, протестиращите се разотидоха,
а пред сградата на парламента се виждат изкъртените знаци, метални ограждения, камъни, бутилки и остатъци от пиратки и димни бомбички.
По-рано днес недоволните от френското предложение посрещнаха депутатите в парламента с палатков лагер.
„Искате да ви намразим. Това искате да направите. Оставете ни да си живеем, ние сме си македонци и нищо друго”, каза пред NOVA един от протестиращите.
„Аз те уважавам. Ти си българин, аз съм македонец.
Не преговарям с никого за това. Цялата ваша история е фалшификат. Всичко във вашите исторически книги и учебници е лъжа. Това, което България прави, само ни разделя, нищо повече. Тъжно е”, коментира друг от протестиращите.
Вече четвърти ден македонците излизат на площада, за да кажат „не" на европейския документ за започване на преговорите.
„Македонският народ се събра и изпрати ясна позиция към властта. Те са избрани от народа, за да му служат. Докато служат на народа, трябва да слушат гласа му. И ще отхвърлят предложението”, заяви протестиращ.
Заради ескалацията на напрежението в западната ни съседка през последните дни на посещение в страната дойде председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
„Нека ви кажа честно, като приятел, имате историческа възможност. Никога не сте били толкова близо, имате исторически шанс да кажете „да”, за да започнете преговори. Да кажете „да” на нашите деца”, каза той.
Македонският премиер Димитър Ковачевски обяви - парламентът ще реши дали Република Северна Македония ще започне преговорите за членство в Европейския съюз.
„Двустранният протокол с Република България, както и всички документи, които досега са дадени, и още някои, които предстои да бъдат дадени, ще бъдат изпратени в Народното събрание на РСМ. В парламента са събрани представители на всички политически партии. На Народното събрание е задачата да реши дали ще можем да започнем преговорите и как да ги започнем. Депутатите трябва да дадат решението на правителството”, посочи той.
Според него това може да случи, когато приключат политическите консултации.
Междувременно премиерът на Нидерландия Марк Рюте заяви, че ако Северна Македония не хареса и откаже френското предложение, то на Албания ще бъде позволено сама да продължи пътя си към членство в ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!