Слуховете за разцепление между руския премиер Владимир Путин и неговия лично избран приемник на президентския пост Дмитрий Медведев се засилиха през последните седмици. Икономическата криза принуждава управляващото дуо да показва, че владее ситуацията, а може би изостря и разногласията помежду им.
Най-новият и най-силен сигнал за потенциални проблеми според наблюдателите е съобщението на Кремъл през февруари, че създава консултативна група от професионални мениджъри, за да помогне на правителството да се справи с икономическата криза.
Наблюдателите смятат, че Медведев ще използва резерва от предани бюрократи, за да запълни правителствените позиции, опразнени от хората на Путин, масово обвинявани за икономическата политика, довела до спад. "Медведев изгражда своя собствена властова база, поне до известно ниво", казва изследователят от Института за политически и военен анализ в Москва Александър Храмчихин.
В реч пред сто нови съветници Медведев заяви, че "резервът" от ръководители е създаден, защото "появата на нови хора на подходящи позиции в нашата страна върви много бавно".
Наречена "Златната стотица", групата в крайна сметка ще прерасне в колекция от 1000 водещи фигури от правителството, плюс секторите на науката, образованието и бизнеса. Първите сто включват шефове от водещи руски банки, дистрибуторски фирми, транспортни предприятия и компании от сферата на информационните технологии.
По-внимателно проучване на избраниците обаче показва, че
влиянието на Путин далеч не намалява.
Назначаването на 33-годишния Андрей Турчак за губернатор на Псковска област в средата на февруари предизвика обвинения в шуробаджанащина, тъй като се говори, че бащата на Турчак е добър приятел на Путин. (Турчак е започнал кариерата си като лидер на младежката организация на "Единна Русия", която по съвпадение е партията на Путин).
Всъщност почти две-трети от първите сто вече работят във федералните и регионални администрации или заемат висши постове в държавни компании. Поради това "не се разбира доколко независими от Путин ще бъдат тези хора", казва Храмчихин.
Андрей Волков, един от стоте, декан на новото московско бизнес училище "Сколково", чийто борд се председателства от Медведев, твърди, че приказките за раздор са глупост.
"Моето мнение е, че това е абсолютно неуместна гледна точка", казва той. Според него резервът "ще действа като отбор" и включва "различни хора, либерални и консервативни. Надедяваме се само да можем да помогнем на Русия в кризата", обяснява той.
Николай Петров от центъра "Карнеги" в Москва смята, че тези, които съзират разцепление, пропускат факта, че властта трябва да апелира едновременно към различни групи.
"Имената в този списък са просто сигнали. Някои от имената ще подадат сигнал към консерваторите, че Медведев е консервативен, а други ще покажат, че е либерален. Резервът на президента е нещо като витрина", казва той.
Тогава
какво друго подхранва слуховете?
Руският ежедневник "Время новостей" съобщи тази седмица, че Медведев е "критикувал кабинета (на Путин) за известна бавност при оказването на подкрепа за реалния сектор на икономиката". Путин, писа вестникът, "незабавно е отвърнал с критика (към Медведев)".
Спекулациите се подхранват и от факта, че поддръжниците на Путин и на Медведев са "почти в открит конфликт", казва Петров. "Хората на Медведев съвсем явно критикуват Владислав Сурков" - заместник-ръководителя на администрацията на президента Медведев, верен на Путин.
Може би още по-многозначително е, че Медведев напоследък предприема малки, но със символично значение стъпки за отдалечаване от авторитарния управленски стил на Путин.
В разговор с регионални депутати Медведев каза, че откритата дискусия за антикризисните мерки е "допустима и даже необходима". Демонстранти организираха мирен, разрешен от властите протест във Владивосток - същия град, където преди месеци участниците в подобна демонстрация бяха бити и арестувани.
Същия ден по време на вече редовното си седмично изявление по телевизията за кризата, Медведев заяви, че действителният брой на безработните е шест милиона, вместо официалните данни за два милиона. (Заслужава да се отбележи, че изявленията на Медведев още не могат да се сравняват по популярност с тези на Путин.)
"Може би има малък разрив между Путин и Медведев, но е съвсем лек. Като се има предвид новата откритост, може да е приемлив. Ще има значение само ако Медведев започне борба с Путин", смята Храмчихин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!