З а втори пореден ден камиони и други тежкотоварни превозни средства блокираха главни пътища в Северно Косово, които водят към два гранични пункта със Сърбия, съобщават световните новинарски агенции. Пунктовете Ярине и Бърняк са затворени за движение.
Късно в събота косовската полиция съобщи, че е била обстрелвана в близост до езеро, граничещо със Сърбия. Косовските сили заявиха, че е трябвало да отвърнат на огъня в самозащита. Не се съобщава за ранени при престрелките.
Ескалация, косовските сърби издигнаха пътни блокади
„Барикадите от маскирани престъпници в северната част на страната трябва да бъдат премахнати незабавно“, заяви министър-председателят на Косово Албин Курти. Той допълни, че неговото правителство е в контакт с мироопазващата мисия на НАТО, която разполага с повече от 3000 военнослужещи на място.
Барикадите бяха издигнати от косовски сърби вчера, след като бе съобщено, че бившият полицай Деян Пантич е арестуван на пункта Ярине.
Полицията в Прищина каза, че бившият служител на реда е бил арестуван за предполагаемо нападение срещу офис на избирателната комисия, срещу полицаи и срещу служители на комисията.
Пантич е един от около 600-те косовски сръбски полицаи, които подадоха оставки миналия месец в знак на протест срещу решението на косовското правителство да замени сръбските регистрационни номера на автомобилите с косовски. От косовските институции се оттеглиха и местните съдии, както и сръбските кметове в Северно Косово, което доведе до необходимостта от предсрочни местни избори.
Бърнабич: Сърбия има право да върне силите си в Косово
Властите в Прищина се съгласиха да отложат въвеждането на новите регистрационни номера с няколко месеца, но косовските сърби не се върнаха на постовете си в местните институции. Напрежението се покачи още повече с насрочването на местни избори на 18 декември, които в крайна сметка бяха отложени за 23 април 2023 г.
На барикадите, издигнати от косовските сърби, бяха забелязани маскирани мъже, информира АП. В неделя сутринта обстановката на барикадите беше спокойна, но в районите със смесено население имаше засилено присъствие на косовската албанска полиция, а на други места - на повече международни полицаи и войници, съобщава агенцията.
На други места сръбски официални представители твърдят, че тежко въоръжени косовски полицаи са "нахлули" в помещенията на контролирания от сърбите стратегически язовир на изкуственото езеро Газиводе на границата със Сърбия. Съобщението не може да бъде проверено по независим начин, посочва АП.
Сръбските официални лица поискаха спешни действия от страна на ЕС за "възпиране на главорезите", които, според тях, искат да предизвикат нова война със Сърбия.
След инцидентите в събота Горан Ракич, ръководител на партията Сръбска листа, която е подкрепяна от Белград, призова сърбите в Северно Косово да проявят сдържаност и да сътрудничат на мироопазващите сили на НАТО и на мисията на ЕС ЕУЛЕКС, предаде Ройтерс.
"Всички ние се нуждаем от мир ..., да дадем пространство на преговарящите, които ще стигнат до решение ... чрез диалог, а не чрез едностранни действия", заяви Ракич в изявление.
На страницата си в Инстаграм президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че "няма да има капитулация" в Косово и посочи, че Белград "ще продължи борбата с всички законни средства за мир". Вучич каза, че сърбите са били принудени да издигнат барикадите на пътя, за да се защитят от косовските сили за сигурност.
В събота Вучич каза, че Белград ще поиска от силите на НАТО да позволят Сърбия да разположи войски и полиция в района на Косово, въпреки че призна, че няма никакъв шанс да получи разрешение.
В отговор на коментарите на Вучич премиерът на Косово Албин Курти каза, че Прищина не търси конфликт, а диалог и мир. Курти предупреди обаче, че Република Косово ще се защитава решително.
Според косовския премиер Белград се опитва да дестабилизира Косово.
Курти каза, че Сърбия се опитва да сложи край на диалога с посредничеството на ЕС за нормализиране на двустранните отношения и да отнесе въпроса към Съвета за сигурност на ООН, където Белград се надява да получи подкрепата на Русия и Китай.
Косовският премиер призова косовските сърби да се дистанцират от престъпните групировки и режима на Вучич, който ги финансира и търси война.
Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г. с подкрепата на Запада, след война от периода 1998-1999 г., в която НАТО се намеси, за да защити косовските албанци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!