О бщо 96 бивши турски депутати подписаха декларация, в която се обявиха срещу евентуални действия на правителство за отказ от Конвенцията от Монтрьо заради проекта за "Канал Истанбул".
Декларацията е трета поредна инициатива от последните дни по казуса, който предизвика напрежение в Турция, съобщава БТА.
Преди това над 100 пенсионирани адмирали и офицери от турските военноморски сили също в декларация предупредиха правителството да се въздържа от действия или изказвания за евентуално оттегляне от Конвенцията от Монтрьо, уреждаща Движението на морските съдове през турските проливи Босфор и Дарданели.
Приключенията на Ердоган и тяхната цена
Последва подобна декларация на бивши турски дипломати - пенсионирани посланици.
Декларацията на бившите депутати, сред които има и бивши министри, е озаглавена: "Не може да се оспорват основните принципи на републиката! "Канал Истанбул" не може да бъде построен! "Монтрьо" не може да се подлага на полемики".
Посочва се, че същото, като отмяната на Истанбулската конвенция с президентски указ на Ердоган, може да сполети и Конвенцията от Монтрьо.
Подчертава се, че Конвенцията от Монтрьо (1936 г.) е най-големият дипломатически успех на Турция след договора от Лозана, уреждащ границите на страната след разпада на Османската империя и се посочва, че "полемиките във връзка с конвенцията от Монтрьо, която осигурява сигурността на турските проливи Босфор и Дарданели биха намалили неговото значение за сигурността на Турция, поради което подобни действия са неправилни."
Според авторите на декларацията същинската цел на критиците на Конвенцията от Монтрьо всъщност е насочена срещу принципите на Мустафа Кемал Ататюрк, върху които е основана светската по характера си Република Турция през 1923 г., както и за заглушаване на всякакви опити в обществото за защита на тези принципи, всяване на страх, създаване на напрежение, разделение.
Защо Турция се оттегли от Истанбулската конвенция
Групата бивши турски депутати изразяват възмущението си от задържането на 10 бивши адмирали във връзка с подписаните от тях декларация в защита на Конвенцията от Монтрьо като дълбоко антидемократичен акт. Настоява се за тяхното незабавно освобождаване.
Случаят засили напрежението в Турция. Проправителствените среди обвиниха адмиралите в подстрекаване към преврат.
Основната опозиционна Народно републиканска партия от самото начало се обяви против построяването на Канал Истанбул на европейската територия, който ще дублира функциите на Босфора.
Според противниците на проекта строежът му противоречи на международния договор от Монтрьо, съгласно който Турция държи контрола над двата пролива - Босфор и Дарданели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!