Пс стъпленията с използване на насилие са рядкост в Китай. За три дни обаче три нападения, извършени в учебни заведения с деца под 10 години, шокираха китайците.
Най-притеснителното в случая е, че само месец по-рано мъж, изоставен от приятелката си, намушка до смърт осем деца на входа на китайско училище.
Хората се питат защо такива брутални престъпления се случват и защо всеки път мишени са децата.
Почти във всички случаи нападателите попадат в две категории - душевно болни или отхвърлени от обществото.
Китай е страната с най-голямо население в света - 1,3 млрд. души, и преживява една от най-големите икономически трансформации в историята си, придружавана със силно разпокъсване на обществото.
Богатите в Китай стават все по-богати, а бедните изостават все повече и повече.
Да вземем за премиер Чжън Миншън, екзекутиран в сряда заради убийството на осемте деца на 23 март тази година. В съдебната зала по време на процеса си той се оплака, че бил изоставен от приятелката си и бил пренебрегнат от нейното заможно семейство.
А какво да кажем за Сюй Юйюан, който вилня вчера в детска градина, размахвайки дълъг нож срещу 4-годишни деца? Засега не е ясно дали е официално психически нестабилен, но е сигурно, че той е действително безработен.
В Китай вече няма предпазна мрежа за безработните, болните, старите
Най-слабите членове на обществото трябва сами да се грижат за себе си, откакто ориентираните към свободния пазар икономически реформи, подети преди три десетилетия, сложиха край на държавното здравеопазване и социалното подпомагане, започващо преди от бебешката люлка и свършващо до гроба.
Озлобени от това, че са бедни, изостанали от другите или без средства за оцеляване в една система, където "онези с връзките" се оправят, тези нападатели таят в душите си ярост, която приема формата на убийствено насилие.
Китай е страна, която е зле подготвена да се справя с онези, които не успяват да се приобщят към обществото.
Международни изследвания показаха, че 170 млн. китайци може би имат психически заболявания, но заведения, където тези хора могат да се лекуват, почти няма. Те са сочени с пръст и отхвърляни от обществото.
За онези, които просто са разгневени, нападенията срещу деца са най-сигурният начин да привлекат вниманието на
правителството, което досега не ги е удостоявало с никакво внимание
Юй Цзянжун от Китайската академия за социални науки смята, че вината за такива нападения трябва да бъде търсена и в бързите китайски социални промени.
"Една социална среда, в която няма честност и справедливост, в която онези, които се подчиняват на правилата, не печелят нищо, докато онези, които не го правят, извличат облаги, може да превърне търпението на слабите в гняв срещу цялото общество", обяснява специалистът.
Според Ма Ай, професор по криминална психология в Университета по политически науки и право, в тези престъпления трябва да се търси и елемент на желание за подражание.
"Нападателите се надяват, че обществото ще обърне внимание на тяхната ненавист и на тяхното неудовлетворение от обществото", отбелязва професорът.
Нападенията срещу деца в Китай - вик за помощ
Най-слабите членове на обществото в Китай трябва сами да се грижат за себе си, за тях няма защита, пише Джейн Маккартни във в. "Таймс"
30 април 2010, 13:10
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!