Н а 12 декември ще се проведат най-важните избори в следвоенната история на Великобритания. Ако искат да осъществят Брекзит, британските граждани ще трябва да препотвърдят резултата от референдума на тези парламентарни избори и да излъчат мнозинство, което да приеме сделката на Борис Джонсън с Европейския съюз. Според последното изследване на YouGov, публикувано два дни преди изборите, консерваторите продължават да бъдат водач, но заради мажоритарната система е много трудно да се определи отсега броя на мандатите, които според YouGov ще бъдат между 367 и 311.
В парламент с 650 места, това означава че мнозинството (поне 326) на Джонсън изобщо не е сигурно. Ако консерваторите са първи, но нямат мнозинство, това ще е поражение за Борис и ще го върне в изходна позиция.
В този текст ще изложа накратко трите основни проблема на Борис и неговите консерватори, както и трите им ключови предимства на тези избори.
Първият проблем е онзи, който препъна и Тереза Мей през 2017. Оптимистичните прогнози на проучванията напомпаха консерваторите с вредна самоувереност, а накрая едни хора не излязоха да гласуват, а други нарочно наказаха Торите за лошата им програма, смятайки че няма реална опасност да Корбин да победи. Последното проучване на YouGov, което цитирахме, показва че преднината се топи и това донякъде е добре дошло, защото в последните два дни избирателите ще трябва да почувстват, че гласът им има значение.
Вторият проблем се казва Найджъл Фараж. Той постъпи много прибързано, когато сделката на Борис Джонсън беше обявена, и за да не загуби позиции, веднага заяви че тя не е истински Брекзит. Когато парламентът блокира сделката и стана ясно, че ще се върви на избори, беше твърде късно за Фараж да си върне думите. Той трябваше да обяви кандидат за всеки от 650-те избирателни района. Изправен пред ужасната възможност да разцепи вота и да стане виновник за провала на Брекзит, Фараж се опита да се измъкне с компромис и заяви, че партията му няма да излъчи кандидати в районите, които консерваторите са спечелили на миналите избори, за да не разцепи вота и да не застраши Брекзит... който иначе не бил Брекзит.
Фараж към Джонсън: Откажете се от сделката за Брекзит
Третият потенциален проблем може да дойде от масов тактически "римейн", т.е. лейбърсти, либерали и шотландски националисти да гласуват навсякъде за кандидата, който има най-голям шанс да бие Торите. Макар да има призива за такава стратегия, последната такава тактическа коалиция "анти-Тори" беше през 1997, когато Лейбър и ЛибДемс все още бяха по-близки идеологически, а и не бяха прекарали месеци във взаимни обвинения и нападки.
Скандал, Сорос плаща, бута Джонсън и спира „Брекзит“
Сега, трите преимущества на консерваторите.
Най-напред, Борис има сделка. Има собствена редакция на сделката "Мей", която решава основните й проблеми и я прави "наистина Брекзит". Тази сделка е вече подкрепена от ЕС, затова единствената пречка е парламентарната опозиция. Борис казва, че ако получи мнозинство, ще може да с Брекзит да се приключи веднъж завинаги и страната да продължи напред с въпроси като здравеопазване, образование и вътрешен ред. От другата страна, Корбин не предлага никакво незабавно решение - вместо това нов референдум, на който той самият ще пази неутралитет, и на който британците ще избират между оставане и нова сделка, която тепърва Корбин ще договаря. В момента Корбин се пази от взимане на позиция, а Борис изглежда влязъл "all in", готов да рискува всичко.
Скандал: Борис Джонсън прикрива опасност от Русия
Второ, датата на изборите ще се окаже вероятно благоприятна за Торите, защото в повечето университети студентите, които са масово римейнъри и либерално настроени, ще са започнали да се прибират за коледните празници, което означава да се разпръснат, вместо да стоят като компактни маси, способни да обърнат вота в района, където се намира техния университет. През 2015 организиран университетски вот отмъкна обичайно консервативен мандат от Кентърбъри и го връчи на лейбъристите. Ако бяха тогава празници, консерваторите можеше и да го задържат.
Накрая, противно на всички прогнози, изглежда сякаш консерваторите ще се представят необичайно добре в Шотландия и Уелс. Шестнадесетте мандата, които по чудо спечелих през 2017 в Шотландия, може и да не бъдат изцяло загубени. Ако консерваторите задържат десетина от тях, това ще е огромен успех. Причината да се отложи гибелта на шотландските консерватори е, че Никола Стърджън отново върна референдума за независимост на дневен ред, което ще консолидира юнионисткия вот около Торите. Междувременно в Уелс подкрепата им се вдига безпрецедентно. Уелс ще остане, разбира се, червен бастион, но изследванията показват, че консерваторите вървят към най-добрия си резултат там поне от 70-те години.
Разбира се, в тези избори има и огромна доза магия. Много по-вероятно е те да бъдат решени от оригинални видеоклипове, като този на Борис Джонсън с "Наистина любов", отколкото със стандартни политически техники. Лейбъристите имат по-силно приъствие в социалните мрежи и много мотивирани млади активисти, които ще изнесат кампанията на гърба си, там където Джереми Корбин не може. Изходите са само два - разпилян парламент или мнозинство за консерваторите.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!