182

Н ай-голямото си поражение във войната срещу Украйна руският президент Владимир Путин не понесе на бойното поле, а на пазара.

Той беше подготвил внимателно за инвазията най-силното си оръжие. Оръжие, което трябваше да постави Запада на колене, да разкъса Европа, да направи всяка помощ за украинците невъзможна. Това беше руският природен газ.

Сега се вижда, че подготовката за използването му като военно средство е започнала още през 2014 г. Тогава Путин започна да подчинява европейските икономики и най-вече Германия, правейки ги зависими с обилен и сравнително евтин газ.

През 2021 г. обаче всичко се обърна. „Газпром” започна да си измисля оправдания за прекъсвания и забавяне на доставките на синьото гориво.

А Европа се нуждае от огромни количества природен газ. Толкова големи, че руските газопроводи не са достатъчни да задоволят потреблението през зимата и се налага суровината да бъде складирана през лятото. В тези хранилища преди всеки зимен сезон се нагнетяват около 100 милиарда кубически метра газ.

Моментът на инвазията в Украйна в края на февруари 2022 г. не беше избран случайно. След намаленото снабдяване през предходната година, въпреки сравнително меката зима, европейските газови хранилища бяха изпразнени. Прогнозите бяха за застудяване през март. Така Европа трябваше да наблюдава войната с исторически ниски газови резерви. Уязвима за всяка заплаха от Кремъл за спиране на синьото гориво.

Печалбите на „Газпром“ са спаднали с 40%

Почти веднага Путин се опита използва газа за ограничаване на санкциите срещу Русия и засилване на рублата.

„Газпром” спря доставките за Германия по газопроводите „Северен поток” с оправданието за повредена компресорна станция, която не можела да бъде поправена заради санкциите на Запада.

А Путин разпореди едностранна промяна на всички договори за продажбата на руски газ в Европа, изисквайки плащане в рубли. При отказ Русия просто спираше доставките, като първите жертви на тази политика на Кремъл бяха България и Полша.

Цените на синьото гориво в Европа започнаха бързо да се покачват, достигайки рекордни нива от над 3000 долара за хиляда кубически метра.

КЕВР намали цена на природния газ с 8%

Очакванията за следващата зима бяха мрачни като руските пропагандни филми, изобразяващи зъзнещи от студ и гладуващи европейски семейства. Редица икономисти прогнозираха рецесия в Европа по-тежка от тази след глобалната финансова криза. Предвижданията бяха за спиране на производства, срив на потреблението, хиперинфлация. В някои градове в Германия се готвеха за зимния сезон, откривайки специални центрове, където възрастните хора да намират топлина и убежище в най-студените зимни дни.

Междувременно, въпреки санкциите, заради срива на европейските икономика и рекордните цени на енергоносителите Русия трябваше да се превърне в най-голямата икономическа сила на континента след Германия.

Европа трябваше да бъде подчинена, отслабена, разделена и парализирана от газовата криза, неспособна да подкрепя съпротивата на украинците срещу настъпващата руска армия.

Русия спира да публикува данни за добива на нефт и газ

Нищо от това не се сбъдна. Апокалиптичните руски филми и новини за изстиваща Европа сега изглеждат като едновременно смешни и жалки опити за неуспешна пропаганда.

Европейските икономики се оказаха много по-издръжливи, а газовото оръжие на Русия много по-малко страховито.

Противно на плановете на Путин, Европа се показа като по-обединена, по-ефективна и по-целенасочена от всякога.

Използвайки уроците от пандемията от COVID-19 Европейската комисия не чака и не заложи на половинчати мерки и решения. Веднага беше приет план, който изискваше общи действия и взаимна подкрепа от европейските страни.

Първи танкер за България с газ от САЩ дойде в Турция

За по-малко от година те постигнаха забележителен енергиен завой. Първо, намалиха търсенето на газ. Второ не спряха в нито един момент да си помагат. Германия, която обикновено реекспортира половината от газа, който внася, не спря преноса на синьото гориво към съседните държави, въпреки недостига му за германските предприятия. Норвегия рязко увеличи доставките, въпреки че това доведе до покачване на цените и спад на подкрепата за правителството. Българският износ на електроенергия достигна рекорди, както и цените на тока за предприятията в България.

Навсякъде правителствата гласуваха мерки в помощ на населението, които да смекчат удара на повишаващите се цени. Страните от Европейския съюз похарчиха близо 800 милиарда евро за субсидиране на сметките за гориво през 2022 г. Инфлацията наистина достигна двуцифрени стойности, но както и стойността на природният газ, после тръгна надолу.

Времето също помогна. Зимата в Европа беше в по-голямата си част мека.

Kрай на добрите дни за икономиката на Русия

Междувременно спреният руски газ беше заместен и с внос от други страни. През декември 2022 г. Германия откри нов терминал за втечнен природен газ във Вилхелмсхафен, близо до Бремен, който беше завършен с рекордна скорост, за по-малко от 200 дни и започна два други. Подобни съоръжения обикновено се изграждат в продължение на години.

ЕС прие план за постепенно преминаване към възобновяеми и устойчиви източници на енергия, за да намали зависимостта си от вноса на енергийни ресурси в дългосрочна перспектива.

Големият печеливш от кризата бяха САЩ, чиито износ на втечнен природен газ за Европа нарасна с близо 140%.

Грандиозният и внимателно изпълняван план на Владимир Путин се провали. Русия загуби най-големия експортен пазар за своите енергийни суровини. Износът за Индия и Китай донякъде компенсира това, но на много по-ниски цени от плащаните от европейците.

Последствията за руската икономика са дългосрочни. Европа се отказа от руския газ и въпреки това газовите ѝ хранилища са рекордно пълни. Евентуално Китай трябва да се превърне в новия основен пазар на суровината, с изграждането на газопровода „Силата на Сибир”. Но дори съоръжението да бъде завършено, Пекин никога няма да позволи на Москва да диктува цените и обемите на доставките, както го правеха европейските страни.

Русия обвини базирана в САЩ природозащитна организация в саботаж на огромен газопровод

Добре замисленият удар с най-мощното оръжие на Путин се провали. Вместо да разедини, той обедини Европа. Санкциите срещу Русия продължиха да се затягат. Нейната икономика вече е изправена пред огромен бюджетен дефицит заради спада на приходите от износа на енергийни ресурси. Помощта за Украйна не спря, точно обратното, тя става все по-мащабна, обръщайки баланса на силите на бойното поле.

Коментари 182
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

182 коментара
 
- Мамо, кои ядат черен хайвер? - Тези, които ни пращат за зелен!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
София Вергара и Люис Хамилтън ли са новата светска двойка?

София Вергара и Люис Хамилтън ли са новата светска двойка?

Любопитно Преди 15 минути

Двамата били на обяд в ресторант в Ню Йорк

Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

България Преди 15 минути

Провеждат се разпити на свидетели

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Свят Преди 39 минути

За два дни към платформата са се присъединили над 700 000 нови потребители

<p>Масов бой в столичен квартал, има арестувани</p>

Масов бой в столичния квартал "Христо Ботев", има арестувани

България Преди 57 минути

Малко след сблъсъците е подаден сигнал и за катастрофа в района

<p>Обявиха предепидемична обстановка в още една област у нас</p>

Обявиха предепидемична обстановка във Видин

България Преди 1 час

Заболеваемостта там през изминалата седмица е достигнала 198 на 10 000 души население

Асовете на магията идват в София за  „МАГИНАРИУМ“

Асовете на магията идват в София за „МАГИНАРИУМ“

Любопитно Преди 1 час

Магическото шоу ще се проведе на 19 и 20 март в Зала 1 на НДК и ще събере едни от най-добрите илюзионисти от България и света

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Свят Преди 1 час

Жителите на Лос Анджелис са предупредени за влошаване на качеството на въздуха

Николас Мадуро

Пуерто Рико моли Тръмп да го защити от Мадуро

Свят Преди 1 час

Коментарите на Мадуро бяха „открита заплаха за Съединените щати и нашата национална сигурност“, казва губернаторът на Пуерто Рико

<p>Кой е Мирослав Боршош?</p>

Кой е Мирослав Боршош, кандидатът за министър на туризма в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 1 час

Той е носител на Наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

България Преди 1 час

Д-р Галя Кондева издаде нова заповед

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Любопитно Преди 1 час

Наградите се връчват на хора, които имат траен и впечатляващ принос към света на развлеченията.

Петър Дилов

Петър Дилов: Ето кой е най-непознатият министър в проектокабинета "Желязков" (Биография)

България Преди 1 час

40 годишният икономист работи в Българската народна банка от 2011 г.

<p>Кой е Жечо Станков?</p>

Кой е Жечо Станков, кандидатът за министър на енергетиката в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 2 часа

Той е магистър по икономика от университет Regensburg, Германия

<p>Ето кого предлага&nbsp;Мицотакис&nbsp;за следващ президент на Гърция</p>

Мицотакис предлага Константинос Тасулас за следващ президент на Гърция

Свят Преди 2 часа

Мандатът на настоящата президентка Катерина Сакеларопулу изтича на 13 март

SpaceX изстрелва частни мисии към Луната

SpaceX изстрелва частни мисии към Луната

Любопитно Преди 2 часа

След като достигнат орбитата на Луната, двата апарата ще се отделят и ще провеждат независими научни изследвания