Б ронирани отпред и натъпкани с експлозиви, управлявани от атентатори самоубийци, колите-бомби на терористичната групировка „Ислямска държава” продължават да всяват страх, дори, когато тя се намира в пълно отстъпление.
Исторически погледнато, използването на това оръжие е запазена марка за терористите в цивилни райони. Безличен цивилен автомобил, пълен с експлозиви, е идеалното средство за нанасяне на максимални щети и всяване на хаос в затворените градски пространства.
Генерал: Бойците на ДАЕШ по-малко, но ще се бият до смърт
Защо "Ислямска държава" мрази археологията?
Нови технологии в терора на Ислямска държава
„Ислямска държава” обаче прави нещо повече. Терористичната групировка превръща колите-бомби в средство за пълномащабни сражения.
Първоначално бронята на повечето от тях е дебел метален лист, който напълно закрива предната част на превозното средство, ограничавайки силно маневреността. Но с нарастването на властта на групировката, се подобряват и техническите възможности за брониране на автомобилите. Сега много от тях имат подсилена предна броня с визьори, неотстъпваща на стандартните бойни машини. Така на практика нищо, освен директно попадение от въздуха, не може да ги спре, докато не достигнат целта си.
Колите-бомби наистина са смъртоносни. Обикновен четириместен брониран автомобил може да пренася над 200 килограма експлозиви. А взривяването му е фатално за всички на 30 метра около него. Радиусът на пораженията е 400 метра.
Тежкотоварен камион може да превозва 30 тона експлозиви, като взривяването му е фатално в радиус от 200 метра, а минималната безопасна дистанция при детонацията е над 2 километра.
All 30 SVBIEDs that have been documented by Amaq since start of W. Mosul ops (23 days ago). 24 SUVs, 4 4x4 vehicles, 1 van, and a truck. pic.twitter.com/lglTcYpSQZ
— PurpleOlive (@PurpleOlive2) 14 март 2017 г.
Този тип оръжия са сравнително нови. За първи път се използват масово по време на гражданската война в Ливан през 80-те години на миналия век.
След окупирането на Ирак от САЩ те се превръщат в основно средство за борба с нашественика и подкрепяното от него централно правителство. Тъй като бунтовниците нямат достъп до модерни оръжия, но могат да си позволят автомобили втора ръка и саморъчни или останали от управлението на Саддам Хюсеин експлозиви. В Ирак повечето такива нападения се извършват с дистанционна детонация на паркирани автомобили.
„Ислямска държава”, в създаването на която дейно участие взимат бивши офицери от иракската армия, обаче започва да използва колите бомби като управляеми от хора снаряди. В най-добрите дни на групировката, само гледката на идващите автомобили, пълни с експлозиви, кара нейните врагове да бягат от бойното поле.
2 up-armored SVBIEDs (SUVs) used by IS against ISF in W. Mosul today pic.twitter.com/subde9qjae
— PurpleOlive (@PurpleOlive2) 14 март 2017 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!