Т ова, което се случва при новата администрация на Тръмп в момента, според историка Манфред Берг е нещо като „административен преврат“. Той има предвид действията на новата Комисия за правителствена ефективност DOGE (Department of Government Efficiency), чиито служители не само имат достъп до министерства, държавни органи и чувствителни масиви от данни, но и на бърза ръка закриват институции, съобщи Deutsche Welle.
Брутални методи за реорганизация на държавата
В обширно интервю за германската обществената медия АРД професорът по история в Хайделбергския университет и автор на книга за разединението на обществото в САЩ казва, че е много спорно дали едно ново правителство изобщо има право да върши подобни неща. Още повече, че спорните решения изобщо не стигат до съда. А съвсем отделен е въпросът дали администрацията на Тръмп изобщо би била готова да приеме такива съдебни решения, допълва историкът.
На въпрос на АРД дали действията на новия орган DOGE въобще са законни, Берг казва: „DOGE дори не съществува като орган на държавната власт. Обикновено трябва да има акт на Конгреса, за да се създаде нов орган или министерство, което в случая обаче не е така. DOGE е структура, създадена ad hoc под надзора на Илон Мъск, която използва много брутални методи, за да реорганизира държавния апарат по вкуса на администрацията на Тръмп. Правният аспект тепърва ще трябва да бъде изяснен от съдилищата“.
"Това се нарича конституционна криза"
Вече има заведени повече от 40 съдебни дела срещу комисията за управленческа ефективност на Мъск. Ако администрацията на Тръмп реши да не изпълнява решенията на съда, това ще означава, че правителството ще наруши принципа за разделението на властите. Той се основава на това, че властите взаимно признават правомощията си, а изпълнителната власт изпълнява решенията на съдилищата и се съобразява с тях. Ако това вече не е гарантирано, то вече няма разделение на властите, подчертава Берг пред АРД. Това се нарича конституционна криза, допълва той.
Сега хората на Тръмп твърдят, че президентът не бил обвързан с никакви съдебни решения. „Но нека бъдем ясни: така управляват диктаторите“, казва германският историк. Според него предстои да видим дали Тръмп действително ще пренебрегва съдебните решения, особено тези на Върховния съд. „Но едно е ясно: администрацията на Тръмп си играе с огъня“, казва още професор Манфред Берг в интервюто си за АРД.
Може ли Върховният съд да спре Тръмп?
Миналата година консервативното мнозинство в най-висшия съдебен орган на САЩ предостави на президента широкообхватен имунитет срещу съдебно преследване. Затова сега можем да очакваме, че същото това консервативно мнозинство ще бъде готово да му предостави и значително пространство за маневриране по отношение на неговите правомощия, казва Берг. От друга страна, съдилищата винаги имат институционален интерес да демонстрират своята независимост.
Тръмп подписа указ за гражданството, който очевидно противоречи на конституцията, казва по-нататък пред АРД Берг. Затова той очаква този административен акт да стигне до съда. В Конституцията ясно се посочва, че всички лица, родени в САЩ, са американски граждани. Тази практика досега е потвърждавана няколко пъти от Върховния съд. И ако сега той избягва решение по този въпрос, това ще бъде знак за готовността му да капитулира пред администрацията на Тръмп, подчертава професорът от Хайделберг.
Опит за установяване на своеобразна олигархия в САЩ?
Историкът Тимъти Снайдър казва, че олигарсите се опитват да разрушат американската конституционна държава отвътре. Не много по-различно е мнението и на проф. Манфред Берг. Той смята, че наблюдаваме опит на група много богати и влиятелни хора да преобразят държавата според техните лични интереси. „Това обикновено се нарича олигархия. Иронията тук е, че през последните десетилетия американският консерватизъм систематично подкопаваше доверието в правителството, което беше демонизирано. Сега, с повече или по-малко диктаторски средства, правителството трябва да бъде така реорганизирано, че да започне да обслужва интересите на малка група хора“, казва Берг.
Затова той отива дори още по-далеч от Снайдър, като казва следното: „Забелязват се признаци за клептокрация и елементи на нелиберална демокрация. На изборите вероятно няма да се посегне, в смисъл да бъдат премахнати, но избирателната система може да бъде така реорганизирана, че опозицията да няма никакъв шанс да печели избори. В американската история има много примери за това. В същото време властимащите контролират държавния апарат, а ако е възможно, и медиите.“
"Това носи белезите на разбиване на системата"
Тръмп винаги е казвал това, което мисли, и прави това, което казва - ако му позволят. Той иска да управлява като избран диктатор, позовавайки се на волята на народа – макар че за него не са гласували всички американски избиратели. Това носи белезите на разбиване на системата, каквото никога досега не сме наблюдавали в американската история. Ето защо сега САЩ се намират в най-сериозната конституционна криза от Гражданската война насам, казва още в интервюто си за АРД германският професор историк Манфред Берг.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!